به دلیل عدم حمایت دولت، بزرگترین کارخانه‏ی ذوب آهن کشور در آستانه تعطیلی

 بعد از نشر خبرهاي اميدواركننده مبني بر سفر هیأت‏هاي اقتصادي و سرمايه‏گذاران خارجي و عقد قرارداهاي بازرگاني اينك خبري مأيوس‏كننده از بسته شدن زودهنگام يكي ديگر از كارخانه‏هاي توليدي كشور شنیده می‏شود.

مسئولان اداره ساحوی حمایت از سرمایه‏گذاری خصوصی (آیسا) در هرات می‏گویند که به دلیل عدم حمایت دولت از سرمایه‏گذاران در هرات، به زودی بزرگترین کارخانه ذوب آهن کشور به دلیل مشکل‏ها بسته خواهد شد.

آقاي وردك، رئيس کارخانه ذوب فولاد (کابل) در شهرك صنعتي هرات، دولت را به عدم حمايت از سرمايه‏گذاران متهم نموده گفت که اگر براي انجینیران خارجي کارخانه‏اش ويزا صادر نگردد، فعاليت این کارخانه متوقف و ۷۰۰ تن از كارگران آن بيكار مي‏شوند. وی گفت که آنان از دولت چیزی نخواسته اند و انتظار می‏رود که دولت در قسمت صدور ویزای ۷ تن از مهندسان این کارخانه با آنان همکاری کند.

وردک همچنان از بالا بودن قیمت برق، مالیات و محصول گمرکی شکایت نموده گفت که دولت در تمامی بخش‏ها از این اداره چندین برابر پول و مالیات دریافت می‏کند. این درحالی است که مسئولین در اتحادیه صنعتگران هرات ادعا دارند که هم اکنون ۸۰ درصد از کارخانه‏ها در شهرک صنعتی هرات بسته می‏باشند. آنان عوامل این مسأله را سیاست خفقان‏آور کشورهای منطقه، قاچاق، واردات جنس بی‏کیفیت و فساد اداری می‏دانند.

در همین حال مسئولان در اداره‏ی ساحوی آیسا در هرات از توزیع زودهنگام زمین در مرحله‏ی چهارم شهرک صنعتی هرات خبر می‏دهند. آنان همچنان می‏گویند که تبلیغات منفی درباره اوضاع کشور پس از سال ۲۰۱۴، در فرآیند سرمایه‏گذاری تأثیرات منفی داشته است.

شفیق‏احمد احمدی، رئیس ساحوی اداره‏ی آیسا در ولایت هرات می‏گوید: «دولت افغانستان برای تشویق سرمایه‏داران متعهد گردیده تا برای آنان زمین توزیع نماید و این زمین‏ها نوعی تشویق برای بازرگانان و سرمایه‏گذاران در هرات می‏باشد.» وی همچنین گفت: «از زمانی که مدیریت شهرک‏های صنعتی به اداره‏ی آیسا تعلق گرفته، این اداره مصمم شده تا سهولت‏های بیشتری را برای سرمایه‏گذاران فراهم نماید

در همین حال حمیدالله خادم، رئیس صنعتگران هرات نیز براین باور است که توزیع زمین در مرحله‏ی چهارم این شهرک، یک نیاز اساسی می‏باشد که این تصمیم باید عملی گردد. اداره‏ی آیسا زمانی از تعهد این اداره در مقابل سرمایه‏گذاران خبر می‏دهد که شماری از سرمایه‏گذاران در شهرک صنعتی هرات از عدم همکاری دولت انتقاد نموده می‏گویند در صورت ادامه این وضع، کارخانه‏ای که ۲۵میلیون دالر روی آن سرمایه‏گذاری صورت گرفته است به زودی دچار ایستایی خواهد شد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده