به مناسبت هفته ملی واکسین: افغانستان هنوز آلوده به فلج اطفال

وزارت صحت عامه اعلام کرده است که با وجود تلاش‌های زیاد این وزارت به همراه کمک‌کننده‌های خارجی هنوز نتوانسته بیماری فلج کودکان را در افغانستان مهار کند.

این وزارت می‌گوید این بیماری به دلیل رفت وآمد آزاد شهروندان افغان به آن سوی مرز و به پاکستان است که هنوز دراین کشور مهار نشده است.

به گفته این وزارت بیماری فلج کودکان در پاکستان به مراتب بیشتر از افغانستان وجود دارد و قربانی می‌گیرد.

وزرات صحت عامه یکی دیگر از دلایل نابود نشدن بیماری فلج کودکان در کشور را ناآگاهی مردم از ارایه خدمات صحی در سراسر کشور می‌داند و می‌گوید در هفته ملی واکسیناسیون در نظر است تا خانواده‌ها و مردم و شهروندان از ارایه خدمات صحی قابل دسترس در تمام مراکز صحی آگاه شوند و کودکان زیر سن 5 سال خود را به این مراکز برده و تا آن‌ها واکسین‌های لازم را دریافت کنند. وزارت صحت تاکید می‌کند در این دور از پیکار و مبارزه با بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسین در کودکان، واکسین فلج کودکان به دلیل اهمیت خاص آن در نابودی این بیماری گنجانیده شده است.

در کشورما تا اپریل سال جاری میلادی چهار مورد ابتلا به بیماری فلج کودکان در ولایت‌های کنر و هلمند به ثبت رسیده است. این وزارت می‌گوید تا یک کودک مصاب به ویروس فلج کودکان در کشور وجود داشته باشد برای همه تولید خطر می‌کند.

این رقم در سال‌های گذشته به مراتب بیشتر بوده است. بالاترین آمار در سال 2014 با بیست و هشت مورد ابتلا به فلج کودکان رسیده بود.

وزارت صحت 12 نوع واکسین را در جدول روزانه واکسیناسیون کودکان قرار داده و این واکسین‌ها در تمام مراکز صحی در دسترس هستند. اما از آن جایی که مردم درباره این خدمات صحی رایگان و واکسین‌ها آگاهی ندارند از این خدمات بهره‌مند نمی‌شوند.

افغانستان دومین کشوری است که در آن ابتلای کودکان به بیماری پولیو هنوز در راس جدول قرار دارد.

سالانه 50 میلیون دالر برای تطبیق برنامه‌های واکسین در افغانستان در نظر گرفته شده است.

در 2500 مرکز صحی دولتی در سراسر کشور 28 هراز رضاکار در بخش تطبیق واکسین با این وزارت همکاری دارند. موارد ابتلا به بیماری فلج کودکان عمدتا در ولایت‌هایی به ثبت رسیده‌اند که ناامنی و درگیری‌ها دوام مجال زندگی آسوده و آرام را از شهروندان سلب کرد است. دقیقا مشکل هم از همین جا ناشی می‌شود. دولت به مناطق ناامن دسترسی ندارد و مخالفین هم همواره مردم را تحت فشار و به دور از خدمات اساسی صحی قرار داده و می‌دهند.دولت باید بتواند امنیت کارمندان صحی را تامین کند. صحت سیاسی نیست و مردم حق دارند از خدمات صحی در هر شرایطی بهره‌مند شوند.

باید ارایه خدمات صحی باکیفیت برای همه یکسان در نظر گرفته شود. در غیر این صورت بیماری‌های قابل پیشگیری مانند سرخکان و پولیو و بیماری‌های خطرناک، اما قابل پیشگیری با واکسین قربانیان بیشتری را خواهند گرفت.در کنار ارایه خدمات صحی باکیفیت دولت باید برنامه‌های آگاهی‌رسانی خود را شدت ببخشد تا مردمی ‌که در اثر ناآگاهی از خدمات اساسی صحی محروم بوده‌اند در شرایط بهتری قرار گرفته و از خدمات مستفید شوند.با این حال مردم از نبود خدمات کافی و لازم صحی در بسیاری از مراکز شکایت دارند. حتی درکابل علاوه بر نبود خدمات معیاری و نحوه برخورد و رفتار غیرمسلکی کارمندان و داکتران با بیماران دواهای بی‌کیفیت نیز مردم را به مشکلات جدی مواجه ساخته است.

وزارت صحت هر چند وقت یک بار دواهای تاریخ گذشته را از تمام دوافروشی‌های سطح شهر و کشور جمع‌آوری می‌کند اما با آن هم دواهای تاریخ گذشته نسخه می‌شوند وبیماران از آن‌ها استفاده می‌کنند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده