بودجه‌‏ی سال ۹۵از سوی مجلس‌رد شد

بیش از ۷ میلیون نفر در افغانستان، نیازمند کمک بشردوستانه هستند. يافته‏‌هاي سال ۲۰۱۵ صندوق جمعيت سازمان ملل نشان مي‏دهد که بيش از شش‏صدهزار تن بر اثر جنگ و حوادث طبیعي بي‏جا شده‏‌اند كه ۴۸ درصد آن را زنان و دختران تشکیل می‏دهند.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ در اين گزارش سازمان ملل همچنین آمده كه بيش از هفت ميليون نفر در افغانستان نيازمند كمک بشردوستانه‏‌اند كه تنها ۳.۴ ميليون تن آن به برنامه‏‌های نجات‏‌بخش نياز دارند.

صندوق جمعيت سازمان ملل هشدار مي‏دهد كه در سال ۲۰۱۶ ميزان بيجا شدگان افغانستان بر اثر جنگ و ناامنی‏‌ها افزايش چشم‌گيری خواهد داشت. صندوق جمعیت سازمان ملل و وزارت اقتصاد گزارش وضعيت جمعيت جهان در سال ۲۱۰۵ زير نام پناهگاهي در برابر بحران به نشر رساند.

يافته‏‌هاي صندوق جمعيت سازمان ملل نشان مي‏دهد كه ۸۰۵۴۰۰ تن در افغانستان، از ۲۰۱۴ بدين سو متاثر از خشونت برخاسته از جنگ بوده‏‌اند كه ۶۴۳ هزار بيجا شده بر اثر منازعه و حوادث طبیعي را نيز شامل مي‏شود و از اين ميان ۴۸ درصد آنرا زنان شکل مي‏دهد.

ويلفرد اوچان، مسئول صندوق جمعیت ملل متحد برای افغانستان در این کنفرانس خبری گفت: «موضوع رسیدگی به نیازهای بهداشتی و حقوقی زنان و نوجوانان را نباید صرفآ بعد از وقوع شرایط بحرانی انسانی و در قالب واکنش های انسان دوستانه مورد تواجه قرار داد

وی با اشاره به این که زنان و دختران نسبت به مردان از بجاشدن رنج می برند افزود: «از ميان بيش از ۵۰۰ هزار آسيب ديده از حوادث طبیعی و ناامنی ۳۰۰ هزار آن بر اثر منازعه آسيب دیده‏اند كه ۲۵۰ هزار آن را زنان شامل مي‏شوند که دولت افغانستان باید رسیدگی به این معضل را در اولویت کاری‏اش قرار بدهد

آقای اوچان تصریح کرد: «تنها در سال ۲۰۱۵ در افغانستان ۱۳۷ هزار تن بيجا شده اند كه بر اثر جنگ بوده و پيش‏‌بيني ما اين است كه در سال ۲۰۱۶ اين رقم بر اثر جنگ به ۲۵۰ هزار بيجا‏شده خواهد رسيد

يافته‏‌هاي صندوق جمعيت سازمان ملل تاكيد بر اين دارد كه ۷.۴ ميليون افغان به كمک بشردوستانه نياز دارند كه در اين ميان ۳.۴ ميليون تن به کمک‏‌های عاجل و نجات‏‌بخش نیاز دارند و در عین حال پول اختصاص داده شده به کمک‏‌ها کمتر از آنچه است که مردم افغانستان نیازمند آن می‏‌باشند.

در گزارش صندوق جمعیت سازمان ملل آمده است که از ۲۸ سپتامبر تا ۱۲ اكتوبر امسال ۸۴۸ شهروند بر اثر جنگ‏‌ها متضرر شدند كه ۱۲۲ تن آن را زنان و ۱۶۲ تن دیگر را كودكان تشکیل می‏دهند که از ۱۳ تا بيش از ۱۵ هزار خانواده در این ولایت بر اثر جنگ بیجا شدند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده