بوی کودتا در پاکستان

درگیری‏‌های مخالفان با دولت پاکستان در حالی این روزها شدت گرفته که ارتش به دو طرف هشدار داده است هر چه زودتر به اختلاف‏‌های خود پایان دهند. از سوی دیگر، نخست‏‌وزیر تصریح کرده است که دخالت ارتش، دموکراسی را در این کشور تهدید می‏کند.

در یک طرف نزاع جاری پاکستان، دولت نوازشریف قرار دارد؛ کسی که متهم است در انتخابات سال 2013 قانون اساسی را دور زده و تخلفاتش منجر به انتخاب او به سمت نخست‏‌وزیری شده است.

در خیابان های اسلام‏‌آباد معترضان به رهبری عمران خان، قهرمان پیشین کریکت و طاهر قادری، اسلام‌گرای میانه‏‌رو از یک ماه پیش اعتراض‏‌های گسترده‏‌ای را علیه دولت آغاز کرده‏‌اند و اصلی‏‌ترین خواسته آنان کناره‏‌گیری نواز شریف از قدرت است. آن‏ها معتقدند پیروزی نوازشریف در انتخابات با تقلب همراه بود و او باید از پست نخست‏‌وزیری استعفا دهد.

اما یک ضلع دیگر در روزهای اخیر به این دو طیف نزدیک‌تر می‏‌شود تا زاویه گیری تنش‏‌آمیز این دو با سد شدن ضلع جدید در مقابل‏‌شان، مثلث حکومت نظامیان را تشکیل دهد و با ورود ارتش به بازی سیاسی دو جناح، باز هم غائله در این کشور با شکلی متفاوت پایان یابد؛ کشوری که دولت‏‌های آن عمدتا نه با انتخابات، بل با کودتا تغییر می‏‌کنند. ارتش که تاکنون تلاش کرده بود کنار بایستد و روند تحولات را شاهد باشد، حالا قضیه را جدی تلقی کرده و وارد عمل شده است. احسن اقبال، وزیر توسعه و برنامه‏‌ریزی پاکستان و عضو ارشد حزب حاکم مسلم‏‌لیگ شاخه نواز شریف در این باره گفته است: «هنوز 14 ماه بیشتر نشده که دولت روی کار آمده است، با این وجود عمران خان و طاهرقادری تلاش دارند ارتش را مجبور به دخالت در اوضاع سیاسی کنند

احسن اقبال عنوان کرد: «دوستان پرویز مشرف، رئیس‏‌جمهور پیشین پاکستان در حمایت از معترضان دولتی دست دارند. آنان تلاش دارند از این طریق به دولت فشار بیاورند تا افزون بر دست برداشتن از پیگیری پرونده مشرف، مجوز خروج وی از کشور را نیز صادر کند

فرمانده ارتش پاکستان از دولت و رهبران اپوزیسیون خواسته بود تا این بحران را از طریق مذاکره حل کنند و نسبت به استفاده از زور علیه تظاهرکنندگان برای خاتمه اعتراض‏‌ها هشدار داده بود.در همین حال، منابع آگاه در ارتش گزارش دادند که راحیل شریف، فرمانده ارتش پاکستان با نواز شریف دیدار کرده است. به نوشته روزنامه وال استریت ‍ژورنال امریکا، نواز شریف، نخست‏‌وزیر پاکستان هشدار داده که میانجی‌گری ارتش می‏‌تواند روند دموکراتیک را به طور کامل در پاکستان تهدید کند.

این در حالی است که به نوشته این روزنامه، مخالفان نواز شریف متهم شده‏‌اند که با سران ارتش برای براندازی دولت منتخب پاکستان هماهنگ هستند. به نوشته روزنامه شرق الاوسط چاپ لندن، قادری می‏گوید: «در دوران نخست‏‌وزیری جنرال پرویز مشرف در نشستی که سه ساعت طول کشید به او گفتم: هراس‏‌افکن‏‌ها مانند افعی‏‌های کوچک هستند، اما دولت آنگونه که باید با آن‏ها نمی‏‌جنگد

به گزارش پایگاه خبری دنیوز، رهبر حزب تحریک عوامی اولین تقاضای خود را استعفای نواز شریف، نخست‏‌وزیر عنوان و پس از آن، موارد ذیل را در مطالبات خود مطرح کرده است:

پارلمان و مجالس ولایتی باید منحل شوند زیرا مغایر با قانون اساسی تشکیل شده‏‌اند

دولت ملی جدید برای ایجاد اصلاحات دموکراتیک تشکیل شود

اسامی برادران شریف و اعضای کابینه در فهرست افراد ممنوع الخروج قرار گیرد

سیاست‌مداران فاسد، تکنوکرات‏‌ها و بوروکرات‏‌ها باید پاسخگو باشند

-23 ولایت در کشور وجود داشته باشد

جامعه اقلیت مورد حفاظت کامل قرار گیرد

انتخابات دولت محلی در تمام ولایت‏‌ها برگزار شود

هراس‏‌افکنی و افراط گرایی از پاکستان ریشه‏‌کن شود

آموزش رایگان به تمامی کودکان پاکستان ارائه شود. با این حال و حتی بدون دخالت ارتش، شرایط تعیین شده از سوی محمد قادری، رهبر حزب معارض تحریک عوامی پاکستان که برخی او را عامل امریکا و برخی دیگر یک اسلام‌گرای معتدل می‏‌نامند، با توجه به دشواری تحقق این شروط و شرایط داخلی پاکستان، کمتر از براندازی به نظر نمی‏‌رسد.از طرف دیگر، عمران خان نیز تاکنون به همراهی با قادری ادامه داده است. هرچند نوازشریف می‏‌گوید توانسته است حمایت زرداری، رئیس‏‌جمهور پیشین و رهبر حزب مردم را به دست آورد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده