تأکید بر رفتار انسانی با مالیه‏‌دهندگان

معین عواید و گمرکات وزارت مالیه روز سه‏‌شنبه 15دلو در یک نشست خبری در کابل اظهار داشت که با توجه به شرایط کنونی، کسانی که مالیات مال و دارایی خود را به دولت می‏پردازند باید مورد احترام واقع شوند و برخورد شایسته‏‌ای با آن‏ها صورت گیرد. وزارت مالیه در نظر دارد و تلاش می‏کند که با کمپیوتری کردن کارها سهولت‏‌های فراوانی را برای مالیات‏‌دهندگان ایجاد نماید.

گل مقصود ثابت، معین عواید و گمرکات وزارت مالیه گفت که ایجاد سیستم کمپیوتری باعث سهولت‏‌های فراوان برای مراجعین و جلوگیری از فساد و سوء‏استفاده در جمع‏‌آوری مالیات می‏شود. آقای ثابت اظهار داشت که سال جاری، سال مهم و سرنوشت‌‏سازی در تامین بودجه برای کشور می‌باشد.

به گفته وی کشور باید با کاهش کمک‏‌های کشورهای خارجی در تامین بودجه، مالیات بر عواید را سامان‏دهی نماید.

در سال جاری برخی از کشورهای کمک‌‏کننده، کمک‏‌های خود را تا سقف ۵۰ درصد کاهش دادند. ریاست عمومی عواید وزارت مالیه در نظر دارد با جمع‏‌آوری معلومات در مورد دکانداران، اصناف و سرمایه‏‌گذارهای کوچک مقدار مالیات شان را مشخص نماید.

عبدالرحمان مجاهد، رئیس عمومی عواید گفت که مالیات بر سه نوع بزرگ، متوسط و کوچک می‏باشد که نوع کوچک آن جمع‌‏آوری مالیات از دکانداران و اصناف می‌‏باشد. مجاهد اضافه کرد که با آموزش ۳۰ هزار نفر کارمند جدید و با مهارت می‏خواهیم ثبت اطلاعات دکانداران را به زودی آغاز نماییم. این برنامه در حالی قرار است شروع شود که بعضی از دکانداران و روسای اصناف از پرداخت مالیات به صورت هنگفت، ابراز نگرانی می‏کنند.

حاجی صابر، رئیس اتحادیه خبازان به خبرنگار خبرگزاری آوا گفت که اگر مالیات به صورت عادلانه باشد و از توان پرداخت به دور نباشد، این کار را انجام می‏دهیم، در غیر آن، خیر. به گفته وی، نانوایی‏‌ها در شرایط کنونی، توانایی آن را ندارند که سالانه مبالغ بالایی را به عنوان مالیات بپردازند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده