تازه‏‌ترین موفقیت‏‌های ارتش سوریه

ارتش سوریه بخش‏‌های بیشتری از مناطق اطراف فرودگاه بین‏‌المللی حلب را به تصرف خود در آورد. روستای دویرین در شرق فرودگاه بین‏‌المللی حلب و روستای الزرزور در شرق آن از جمله مناطقی اند که به تصرف نیروهای ارتش سوریه در آمده است. به نقل از شبکه تلویزیونی المیادین،ارتش سوریه همچنین محله نقارین و برخی دیگر از مناطق استراتژیک از جمله تپه نبی یوسف را که مشرف به مناطق تحت سیطره افراد مسلح مخالف نظام سوریه در شمال حلب است به تصرف خود در آورده است.

در همین حال برخی گزارش‏‌ها از ادامه عملیات گسترده ارتش سوریه برای آزادسازی منطقه قلمون حکایت دارد. در همین خصوص شبکه تلویزیونی العام گزارش داد: نیروهای دولتی سوریه‌مواضع تحت کنترول شورشیان در نزدیکی کوه‏‌های قلمون را هدف حملات توپ‌خانه‏‏‌ای قرار داده اند.

نیروهای دولتی سوریه همچنین در طول چند روز گذشته موفق شدند اکثر مناطق تحت کنترول شورشیان در حومه جنوبی پایتخت را به کنترول خود در آورند و این مناطق را از وجود گروه‏‌های هراس‏‌افکن پاکسازی کنند. در خبر دیگری ده‏‌ها تن از اعضای گروهک‏‌های هراس‏‌افکن در پی صدور فرمان عفو ماه گذشته بشار اسد خود را به نیروهای ارتش سوریه معرفی کردند.

خبرگزاری سوریه گزارش داد با هماهنگی ارتش و نیروهای امنیتی و کمیته شورای عشایر و قبایل عربی 34 نفر از اهالی بیت سحم که به گروه‏‌های هراس‏‌افکن پیوسته بودند خود را به ارتش معرفی کردند که بعد از بررسی شرایط آن‏ها به روال عادی زندگی خود بازگردند.از زمان آغاز به کار کمیته مربوط به فرمان عفو تا کنون 300نفر خود را به نیروهای ارتش سوریه معرفی کرده اند.درهمین حال روسیه به قطع‌نامه‌ای درباره حقوق بشر سوریه که پیش‌نویس آن را عربستان تهیه کرده بود رأی منفی داد.این کمیته همچنین قطع‌نامه‌هایی تصویب کرد که در آن‏ها ادعاهایی درباره ایران و کوریای شمالی مطرح شده بود.قطعنامه سوریه در حالی تصویب شد که 123 کشور به آن رأی مثبت، 13 کشور رأی منفی و 46 کشور رأی ممتنع دادند. این قطعنامه مسئولیت کشتارها در سوریه را متوجه دولت سوریه دانست.حمایت از این قطعنامه نسبت به دور قبلی کاهش یافت. در سال ۲۰۱۲ همین قطعنامه با رأی مثبت ۱۳۵ کشور، رأی منفی ۱۲ کشور و رأی منفی ۳۶ کشور دیگر همراه شده بود. در این قطعنامه همچنین مسئولیت حمله شیمیایی روز 21 اگست در منطقه غوطه شرقی متوجه دولت سوریه شده است.این در حالی است که تحقیقات سازمان ملل رخ دادن حمله شیمیایی در این منطقه را تأیید کرده اما هیچ‌یک از دو طرف را مسئول آن ندانسته است.دولت سوریه شواهدی درباره اینکه معارضان مسلح سوری این سلاح‌ها را به کار برده‌اند ارائه کرده است.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده