تاپی؛ از پروژه تا دیپلوماسی

اولین کنفرانس آگاهی‌دهی در مورد «اهمیت عملی شدن پروژه‌ی تاپی» صبح روز دوشنبه 6ثور1395 با حضور مقامات محلی هرات، فراه و معینان وزارت خارجه ترکمنستان و افغانستان، معین وزارت معادن و پطرولیم، مقامات امنیتی و شماری از مردم برگزار شد.

این کنفرانس در تالار امان الله خان غازی در مرکز شهر هرات برگزار شد. محمد آصف رحیمی، والی هرات در این کنفرانس گفت که در شرایط فعلی ایجاد و شروع برنامه‌هایی چون پروژه‌ی تاپی در کشور می‌تواند تاثیرگذار باشد. وی گفت که این پروژه سال‌های متمادی روی کاغذ موجود بود و پیش‌قدمی ترکمنستان باعث تشویق دیگر کشورها جهت اجرایی شدن آن گردیده است و مردم افغانستان نه تنها این پروژه را یک پروژه‌ی اقتصادی می‌دانند بل به آن به عنوان یک پروژه‌ی امنیتی نیز می‌نگرند.

رحیمی افزود که این پروژه برعلاوه‌اینکه در رشد اقتصادی تاثیرگذار است، گاز و برق را به خانه‌های مردم می‌آورد و ده‌ها تاثیر مثبت دیگری نیز برای مردم و کشور دارد.

وی گفت که افغانستان تاکنون از چنین برنامه‌های بزرگ منطقه‌ای محروم بوده است. به باور والی هرات، مهمترین قسمت پروژه‌ی‌تاپی آغاز کار عملی در کشور ترکمنستان بود که شروع شده است. او افزود: آنچه از هرات منحیث اولین ولایتی که این خط لوله از آنان می‌گذرد این است که امنیت این پروژه به طور دائم تامین شود.

در همین حال وفا حاجی‌اُف، معین وزارت خارجه‌ترکمنستان نیز طی سخنانی گفت: ترکمنستان به عنوان کشور بی‌طرف نزدیکترین همکاری‌ها را با افغانستان داشته بنابراین همواره راه‌حل‌های دیپلوماتیک را برای برقراری صلح مطرح کرده است.

وی افزود که ترکمنستان در نشست سازمان ملل متحد همواره اعلام نموده است که مسائل افغانستان می‌تواند صرف از راه سیاسی و دیپلمواتیک حل و فصل گردند، لذا رئیس‌جمهور ترکمنستان اعلام نمود که ترکمنستان آمادگی دارد تا تحت حمایت سازمان ملل متحد خاک خود را برای مذاکرات صلح بین‌الافغانی در خدمت آنان بگذارد.

حاجی‌اُف تاکید کرد که ما طرفدار اقدامات عملی هستیم که بتواند در احیای اقتصاد افغانستان تاثیرگذار باشد و در این رابطه می‌توانیم به عنوان مثال به افزایش حجم صادرات برق به افغانستان اشاره نماییم. وی گفت که افغانستان و ترکمنستان کشورهایی هستند که می‌توانند در روابط اقتصادی قاره‌آسیا نقش مهمی را ایفا کنند.

معین وزارت خارجه‌ترکمنستان تاکید کرد که تاپی صفحه‌جدیدی را در تاریخ روابط ترکمنستان و افغانستان گشوده و سبب ایجاد صلح در دو کشور خواهد شد. او خاطرنشان ساخت که در این پروژه افغانستان می‌تواند سالانه یک میلیارد دالر درآمد را از بابت ترانزیت کسب کند و حدود دوازده هزار اشتغال نیز در این کشور ایجاد خواهد شد.

وی تاکید کرد که طرح‌های مهمی که ترکمنستان در بخش اقتصادی در افغانستان اجرا می‌کند، ثروت مشترک دو کشور است. او یادآور شد که در ۷ آپریل سال جاری نشست کمیته‌هماهنگ‌کننده طرح تاپی برگزار شد که در جریان آن طرفین موافقتنامه مربوط به سرمایه‌گذاری را امضا نموده که مطابق این موافقتنامه کارهای مربوط به مرحله‌بعدی این طرح از سوی سهامداران به عنوان قدم اول ۲۰۰ میلیون دالر امریکا سرمایه‌گذاری خواهد شد.

معین وزارت خارجه‌ترکمنستان افزود که وقتی در مورد اهمیت طرح تاپی سخن می‌گوییم باید یک موضوع دیگر را مورد توجه قرار دهیم و آن این است که موضوع اجرای طرح‌هایی همچون خط ‌آهن و خط انتقال برق نیز در مسیر تاپی در دست بررسی است.

وی تاکید کرد که تمام این طرح‌ها در زمینه‌بهبود وضعیت اقتصادی و اجتماعی مردم در ولایت‌ها و نیز ایجاد هزاران فرصت شغلی اهمیت زیادی را خواهد داشت و برای رسیدن به طرح‌های مذکور مساله تامین امنیت مهم‌ترین موضوع است.

نصیر احمد اندیشه، معین وزارت خارجه‌افغانستان نیز گفت که اجرایی شدن پروژه‌ی تاپی این مفهوم را می‌رساند که هماهنگی کشورهای منطقه می‌تواند باعث شکوفایی اقتصادی، رفاه عمومی، تامین امنیت و گسترش همکاری‌ها و اعتماد در میان ملت‌های ساکن منطقه‌ی آسیای میانه و آسیای جنوبی گردد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده