تاکید بر استندردسازی خدمات صحی

غنی: ارایه خدمات صحی از طرف بخش خصوصی باید استندرد شود. محمداشرف غنی رییس‌جمهوردر مراسم افتتاح ثبتنام الکترونیکی پزشکان طب و دندان در استندرد سازی ارایه خدمات صحی توسط بخش خصوصی تاکید کرد.

آقای غنی که هفته گذشته در مراسم افتتاحیه پزشکان طب و دندان در کابل صحبت می‌کرد گفت: هرگامی که در راستای تغییر شفاخانه‌ها، استندرد سازی سیستم صحی و تثبیت سویه داکتران برداشته می‌شود، در حقیقت نجات دادن جان میلیون‌ها انسان است.

آقای غنی افزود: بدون معیاری‌سازی خدمات صحی درست ارایه نمی‌شود. او بیان داشت که این روز در تاریخ کشور به عنوان یک روز تحول در استندردسازی خدمات صحی مطرح خواهد شد.

رییس‌جمهورتاکید کرد: ضرورت اصلاحات گسترده تقاضای مردم است و ارایه خدمات طبی از طرف بخش خصوصی باید استندرد شود.

آقای غنی گفت: «چطور ادعا کرده می‌توانیم که خدمات طبی با سرمایهگزاری ۲۵۰ هزار دالری استندرد شود؛ بنابراین ضرورت همکاری پیشتازان کشور در این عرصه نهایت ضرور است.»

به گفته او، در برنامه وقایوی، بهویژه برنامه معالجوی نواقص جدی دارد. به همین دلیل سالانه صدها میلیون دالر پول مردم و دولت به همین دلیل مصرف می‌شود، باید برنامه واضح که چگونه خدمات ارایه گردد وجود داشته باشد.

این در حالی است که هم اکنون شکایت بر این است که خدمات صحی در کشور غیر معیاری است و نیز مردم افغانستان برای تداوی سالانه صدها میلیون دالر را در کشورهای خارجی به مصرف می‌رسانند.

ثبت نام الکترونیکی پزشکان طب و دندان از سوی شورای عالی طبی کشور راه اندازی شده است. قرار است بر اساس این برنامه، صلاحیتهای علمی پزشکان و شفاخانه‌ها بررسی گردد.

درهمین حال یونیسف نیز اعلام کرده است که از هر ۲۵ نوزاد در افغانستان یک نفر از آنان جان می‌دهد.

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در گزارش جدیدش افغانستان را در میان کشورهایی قرار داده که دارای بیشترین میزان مرگ و میر نوزادان در در جهان است.

در تازه‌ترین گزارش این نهاد آمده که از هر ۲۵ نوزاد در افغانستان یک نفر از آنان جان می‌دهد. ایران در جایگاه ۹۵ قرار دارد و در این کشور از هر ۱۰۴ نوزاد یکی می‌میرد.

براساس گزارش یونیسف افغانستان در رده‌بندی بدترین کشورهای جهان برای نوزادان، در جایگاه سوم قرار دارد. در پاکستان از این که از هر۲۲ نوزاد یک نفر آنان جان می‌دهد، در جایگاه اول این فهرست قرار گرفته است. همچنین در کشور آفریقای مرکزی از هر ۲۴ نوزاد یک نفر جان می‌دهد و این کشور در جایگاه دوم قرار دارد.

بی بی سی نوشت که این نهاد جاپان را بهترین کشور برای نوزادان در جهان اعلام کرده است و افزوده که در این کشور از هر ۱۱۱۱ نوزاد فقط یک نوزاد جان خود را از دست می‌دهد.

بعد از جاپان، سنگاپور، فنلند، استونیا، اسلوانیا، قبرس، بلاروس، لوکزامبورک، ناروی و کوریای جنوبی از جمله کشورهایی‌اند که کمترین مرگ و میر نوزادان را دارند.

در این گزارش آمده که از جمله ۸ کشوری که بیشترین مرگ و میر نوزادان را دارند، ۸ کشور آن در مناطق جنوبی صحرای آفریقا قرار دارند.

در این گزارش آمده که زنان در این کشورها در زمان تولد نوزاد به دلیل فقر، جنگ و نبود ساختارهای دولتی کمترین کمک را دریافت می‌کنند.

یونیسف افزوده که اگر کشورهای جهان میزان مرگ و میر نوزادان را به سطح کشورهای توسعه یافته کاهش دهد، سالانه ۱۶ میلیون نوزاد از مرگ نجات پیدا می‌کنند.در این گزارش آمده که عامل ۸۰ درصد از مرگ میر نوزادان تولد زودرس، عوارض هنگام تولد و بیماری‌هایی مثل ذات الریه (سینه بغل) و آلودگی خون است.

به گفته این نهاد از این مرگ و میرها می‌توان با آموزش دادن قابله‌ها، فراهم سازی آب پاک، استفاده از ضدعفونی کننده‌ها، تغذیه با شیر مادر در ساعت اول تولد، تماس مستقیم مادر و کودک و تغذیه خوب جلوگیری کرد.

نبود قابله‌های آموزش دیده و کارمندان بهداشت باعث شده که هزاران نفر نتوانند حمایت‌های لازم را برای زنده ماندن دریافت کنند.

این نهاد افزوده که در کشور ناروی ۲۱۸ پزشک، پرستار و قابله برای ۱۰ هزار نفر وجود دارند ولی برای این تعداد افراد در کشور سومالیا فقط یک کارمند بهداشت وجود دارد.

براساس این گزارش سالانه ۲.۶ میلیون نوزاد در جهان در اولین ماه زندگی‌شان می‌میرند و یک میلیون نوزاد دیگر هم در اولین روز تولد جان می‌دهند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده