تبانی ننگین در تجاوز به الحدیده

میراحمد سیرت/ بدون تردید فاجعه المناک انسانی این روزها در یمن هر وجدان آگاهی را ناراحت می سازد، عملیات ائتلاف عربی در الحدیده با تسلیحات ساخت انگلیس، امریکا و فرانسه و با آموزش‌ها و مشورت‌های نظامی غربی انجام می‌شود، نه تنها افسران انگلیس و امریکا در اتاق فرماندهی حملات هوایی حضور دارند، بلکه به نوشته روزنامه فرانسوی لوفیگارو نیروهای ویژه فرانسه نیز در خاک یمن هستند. حمایت نظامی غرب در یمن در حالی صورت می‌گیرد که انگلیس و فرانسه نسبت به سرانجام حملات عربستان علیه یمن به ظاهر به این کشور هشدار دادند و امریکا هم با درخواست امارات برای حمایت از این کشور در عملیات مین‌زدایی جهت آغاز حملات مخالفت کرد.

ائتلاف عربی عملیات الحدیده را علاوه بر داده‌های نظامی با پوشش‌دهی دیپلماسی غرب انجام می‌دهد. انگلیس و امریکا روز جمعه در مقابل تلاش سویدن برای صدور بیانیه‌ای در زمینه آتش‌بس توسط شورای امنیت سنگ‌اندازی کردند و انگلیس آشکارا از عربستان حمایت کرد تا جایی که وزیر سابق توسعه بین‌المللی انگلیس گفت: «فروش سلاح و منافع امنیتی در دستور کار است.»

جنگ یمن جان هزاران تن را گرفته و تعدادی نیز در خطر زندگی می‌کنند و با وجودی که قوانین بین‌المللی حکم می‌کند که کمک‌های انسانی به سرعت و بدون هیچ مانعی ارسال شوند، اما ائتلاف عربی کارنامه شرم‌آوری در رعایت قواعد جنگ دارد. تا جایی که گروه‌های امداد مجبور به فرار از الحدیده شده، ۲۲ میلیون یمنی نیازمند کمک هستند و هشت میلیون تن دیگر در معرض خطر مرگ قرار دارند. هدف از عملیات الحدیده تلاش عربستان و امارات برای ممانعت از ارایه طرح صلح توسط مارتین گریفیتس، نماینده ویژه سازمان ملل در یمن است که پیشتر هشدار داده بود، حمله به الحدیده ممکن است صلح را از صحنه به در کند.

ائتلاف عربی معتقد است پس از یک مدت طولانی رکود در عملیات، ممکن است در حال حاضر از زمان آغاز جنگ در یمن در بهترین وضعیت خود قرار داشته باشد و امیدوار است واقعیت‌ها را عملا تغییر دهد، این ائتلاف فکر می‌کند الحدیده صرف نظر از عواقب عملیات نظامی علیه غیرنظامیان یک پیروزی تقریبا دست‌یافتنی است.

یونیسف و دیگر سازمآن‌های انسانی در برابر دشواری‌‌های گسترده ناشی از پیامدهای حمله ائتلاف، با مشکلات بزرگی روبرو شده‌اند. برای تضمین ادامه پایداری ساکنان الحدیده، برای تجهیز مراکز بهداشتی در این شهر تلاش می‌کند.

نگران بسته شدن بندر الحدیده هستیم که کمک‌‌های غذایی از آن، برای بیش از هفتاد درصد مردم یمن تامین می‌شود. نگرانی ما آواره شدن گسترده مردم از مناطق درگیری است و از همه طرف‌‌ها می‌خواهیم تا غیرنظامیان را از عملیات نظامی دور نگه دارند. سازمان ملل با همه طرف‌‌ها برای کمک‌رسانی هماهنگی می‌کند.

در همین حال محمد علی الحوثی، رییس کمیته عالی انقلاب یمن، ادعای کشورهای عضو ائتلاف متجاوز به یمن به سرکردگی عربستان مبنی بر اینکه جنبش انصارالله، مانع ورود کمک‌ها به کشور می‌شود را تکذیب کرد. وی با اشاره به بیانیه اخیر ائتلاف سعودی مبنی بر تعطیلی بندر الحدیدة، گفت که همه این ادعا‌ها دروغ است و تلاش بی‌فایده و مایوسانه ائتلاف سعودی برای گمراه کردن افکار عمومی جهان است، تا از طریق وارونه جلوه دادن همه چیز، توجیهی برای حملات متجاوزانه جدید خود علیه الحدیدة بیابد. بندر حدیده در غرب یمن اصلی‌‌ترین مسیر ارسال کمک‌‌های بشردوستانه به یمن است. سازمان ملل متحد از تاثیر احتمالی درگیری نظامی در این بندر، بر ارسال کمک‌های انسان دوستانه به مردم جنگ‌زده یمن ابراز نگرانی کرده است. زیرا حدود ۷۰ درصد کمک‌‌های بشردوستانه ارسالی به یمن از بندر حدیده عبور می‌کند.

ائتلاف عربستان سعودی و امارات از یک ماه پیش عملیاتی را با هدف اشغال بندر الحدیده که تنها راه تنفس و ارتباط نیروهای مقاومت یمن با بیرون است، شروع کرده‌اند و توانستند از جنوب استان الحدیده و در امتداد ساحل و با پوشش هوایی پیشروی‌هایی داشته باشند. ارتش و کمیته‌های مردمی یمن برای توقف این پیشروی‌ها نیروهای تازه نفسی به جبهه الحدیده اعزام کرده‌اند. اما ائتلاف نظامی به رهبری عربستان می‌گوید: نیروهای دولتی یمن به ۲۰ کیلومتری بندر حدیده که تحت کنترل حوثی‌ها قرار دارد، رسیده‌اند.

جنگ یمن و درد و رنج انسانی و ناآرامی‌های ناشی از آن در منطقه، خشم را علیه غرب و ادعایش درباره حقوق بشر و قوانین بین‌المللی برمی‌انگیزد. اگر در گذشته کسی منکر تبانی غرب در این جنگ بوده حوادث روزهای اخیر همه چیز را آشکار کرده و تردیدی باقی نمی‌گذارد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده