«تجارت با افغانستان» در هند

کنفرانس و نمایشگاه دو روزه بین‏‌المللی تحت عنوان «تجارت با افغانستان» به هدف توسعه تجارت میان هند و افغانستان روز سه‏‌شنبه هفته گذشته 28 عقرب در دهلی نو برگزار گردید. این کنفرانس به ابتکار وزارت‌های خارجه دو کشور و با مشارکت فدراسیون اتاق‏‌های تجارت و صنایع هند و اتاق‏‌های تجارت و صنایع افغانستان، در دهلی برگزار شد.

هدف از برگزاری این کنفرانس دوروزه تلاش در راستای همکاری‏‌های منطقه‏‌ای اقتصادی و قدم‏‌های اعتمادسازی در عرصه تجارت و سرمایه‏‌گذاری کشورهای قلب آسیا بود. هند روند اعتمادسازی تجارت و سرمایه‏‌گذاری را در قلب آسیا به پیش می‏برد.

از جانب هند سلمان خورشید؛ وزیر امور خارجه آن کشور کنفرانس بین‏‌المللی «تجارت با افغانستان» ‌را افتتاح نمود و از جانب افغانستان، حضرت عمر زاخیلوال؛ وزیر مالیه، به نمایندگی از حکومت افغانستان سخنرانی نمود.

وزیر مالیه، کشورمان را سرزمین فرصت‏‌ها برشمرده، گفت: « کشور هندوستان طی سال‏‌های گذشته کنفرانس‏‌های زیادی را برای توسعه افغانستان میزبانی کرده است. هندوستان در این مقطع تاریخی که افغانستان در حال رشد و توسعه در بخش‏‌های امنیتی، سیاسی و اقتصادی می‏باشد، تاکنون حدود ۲ میلیارد دالر را به افغانستان کمک نموده و در بخش‏‌های سرمایه‏‌گذاری و اقتصادی که بدون شک زیربنای ثبات در کشور می‏‌باشد افغانستان را یاری رسانده است

در این کنفرانس وزیر زراعت، رئیس بانک مرکزی، معین‏‌های وزارت‏‌های معادن، تجارت و صنایع، انکشاف شهری، رئیس عمومی همکاری‏‌های اقتصادی وزارت امور خارجه، رؤسا و مسئولین وزارت‏‌های ترانسپورت و هوانوردی ملکی، صحت عامه، اداره ملی استندرد، اداره حمایت از سرمایه‏‌گذاری برای افغانستان، مسئولین اتاق‏‌های تجارت و صنایع افغانستان و یک تعداد کثیری از نماینده‏‌های بخش خصوصی برنامه‏‌ها و فرصت‏‌های سرمایه‏‌گذاری برای افغانستان را تشریح و برای جلب سرمایه‏‌گذاری معلومات خود را ارایه نمودند.

خانجان الکوزی؛ معاون اتاق‏‌های تجارت و صنایع افغانستان این کنفرانس را برای توسعه تجارت در افغانستان موثر خوانده و تاکید کرد که در این کنفرانس پیرامون تجارت و صنایع افغانستان با سرمایه‏‌گذاران کشورهای منطقه گفت‏‌وگوهای موثری صورت گرفته و از تجارب آن‏ها نیز استفاده خواهد شد.

همچنین دراین کنفرانس در حدود ۲۵۰ تاجر و سرمایه‏‌گذار از ۱۹ کشور منطقه و جهان اشتراک داشتند. راه‏‌اندازی نمایشگاه محصولات افغانی تحت نام «ساخت افغانستان» و امضای تفاهمنامه همکاری‏‌های متقابل میان اتاق‏‌های تجارت و صنایع هر دو کشور نیز در حاشیه این کنفرانس از دیگر برنامه‏‌های پیش‏‌بینی شده بود که به خوبی انجام و با استقبال مواجه شد. در نمایشگاه بین‏‌المللی تولیدات افغانی زیر نام «ساخت افغانستان» که در مقر فدراسیون اتاق‏‌های تجارت و صنایع هند دایر شد ۳۵ شرکت افغانی محصولات مختلف خود به شمول قالین، صنایع دستی، میوه خشک، نباتات طبی، زعفران و دیگر محصولات ساخت افغانستان را به نمایش گذاشتند. گفتنی است که از محصولات افغانستان در این نمایشگاه‏‌ها استقبال بی‌نظیری شده است.

با نزدیک شدن زمان خروج کامل نیروهای ناتو از افغانستان در سال ۲۰۱۴، افغانستان تلاش می‌کند تا با گسترش تجارت و جذب سرمایه‌گذاری به ثبات اقتصادی و سیاسی نزدیک شود.

این در حالی است که افغانستان در دهه‌ی گذشته به طور قابل توجهی به کمک‌های جهانی وابسته بوده است. سرمایه‌گذاری در عرصه‌ی ترانزیت نیز یک فرصت بزرگ برای ما است؛ اما این در حالی است که افغانستان به‌ شدت از نبود زیرساخت‌هایی مانند شاهراه‌های بزرگ رنج می‌برد. پروژه‌ی «راه ابریشم نو» یکی از طرح‌هایی است که افغانستان با همکاری کشورهای آسیای میانه سعی می‌کند صنعت ترانزیت را در کشور سامان دهد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده