تداوم جنایات جنگی در یمن

در حالی که جنایات عربستان سعودی علیه ملت مظلوم یمن ادامه دارد، رانیا خالک، نویسنده و تحلیلگر امریکایی و کارشناس برجسته در حوزه‌ی تحولات خاورمیانه در صفحه شخصی خود با ابراز تاسف از وضعیت بسیار نامساعد انسانی در یمن، تاکید کرده که بمباران‌های عربستان، علت وضعیت وخیم انسانی در یمن است. این در حالی است که سازمان بهداشت جهانی در گزارش اخیر خود اعلام کرد که شمار قربانیان وبا در یمن به بیش از 900 نفر رسیده است و وضعیت بهداشتی و درمانی در این کشور در شرایط بسیار نامساعدی قرار دارد.

اذعان کارشناسان و سازمان‌های معتبر بین‌المللی به وضعیت وخیم انسانی در یمن و فشارهای تحمیلی بر این ملت مظلوم در حالی است که رژیم سعودی، در چارچوب سیاست‌های ضدحقوق بشری و همراه با متحدان جنگ طلب خود، پس از دو سال تجاوز به یمن، در برابر عزم و اراده راسخ مردم این کشور، به نتیجه ای دست نیافته‌اند و مقامات سعودی به ناچار به سمت کشاندن عرصه جنگ به مناطق شهری و نابودی بیشتر زیرساخت‌های این کشور مظلوم عربی شده‌‌اند.

آخرین گزارش‌ها حاکی از آن است که وضعیت نامساعد بهداشتی و درمانی در یمن و وخامت اوضاع انسانی و شیوع بیماری وبا و کمبود اقلام مورد نیاز غذایی و دارویی در این کشور شدت پیدا کرده و جان عموم شهروندان یمن در معرض خطر جدی قرار دارد. در شرایط کنونی که مردم یمن در فقر کامل غدایی و درمانی قرار دارند، با توجه به این حقیقت که عربستان سعودی به عنوان آغازگر تجاوز به حاکمیت سرزمینی یمن، مسبب اصلی وضعیت وخیم انسانی در این کشور است، جنایات جنگی عربستان سعودی و متحدانش علیه مردم یمن، نه تنها قابل چشم‌پوشی نیست، بل تداوم تلاش‌های مجامع حقوق بشری بین‌المللی و نیز نهادهای زیرمجموعه سازمان ملل برای توقف فوری اقدامات غیر انسانی عربستان، ضرورتی غیرقابل انکار است.

به هر روی، اکنون که جنایات و اقدامات ضدحقوق بشری رژیم سعودی بر همگان محرز شده است، قوانین و موازین بین‌المللی اقتضا می‌کند تا مجامع جهانی در چارچوب قانون و نیز خواست و اراده ملت‌های منطقه، ضمن رسیدگی به جرائم جنگی آل سعود در یمن، مقدمات پیگرد قضایی این رژیم قانون‌گریز و بی‌منطق را فراهم نمایند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده