تدوین ماسترپلان ۱۵ساله‌شهر مزارشریف

نقشه انکشافی ۱۵ ساله شهر مزار شریف با حضور رئیسان ادارات دولتی و مسئولین ولایتی بلخ به مقام‌‏های مربوطه آن تسلیم داده شد.

دکتر عبدالبصیر احمدی، رئیس اطلاعات و ارتباطات عامه و سخنگوی وزارت امور شهرسازی که هفته گذشته در راس هیاتی از کابل به همین منظور به ولایت بلخ سفر کرده بود؛ طی نشستی در تالار ولایت در حضور رسانه‏‌ها یک نسخه از این ماستر پلان را به داکتر محمد افضل حدید، رئیس شورای ولایتی بلخ تسلیم داد.

آقای احمدی در مورد جزییات این ماستر پلان به رسانه‏‌ها و رئیسان ادارات دولتی‌توضیح داد که این نقشه انکشافی برای ۱۵ سال آینده شهر مزار شریف در نظر گرفته شده و در آن تمامی نیازمندی‏‌های اساسی یک شهر مدرن مطابق با نیازمندی‏‌های امروزی از قبیل سیستم کانالیزاسیون، سیستم برق‏ کشی و مخابرات، سیستم تصفیه فاضلاب، میزان آب‏‌های زیرزمینی و شیوه استفاده از آن و هم‏چنین جاده‏‌های کمربندی، فضای سبز وسیستم حمل و نقل آن با در نظرداشت رشد جمعیت و به صورت اساسی منظور شده است.

آقای احمدی افزود: «ماستر پلان قبلی این شهر درزمان ریاست‏‌جمهوری داوود خان و در سال ۱۳۵۲ تدوین شده بود که در آن وسعت شهر حدود ۳۸ کیلومتر مربع بر آورد شده بود، اما در ماسترپلان فعلی وسعت آن به یکصد کیلومتر مربع افزایش یافته است.» وی حدود چهار سمت این توسعه را از سمت شرق به طول ۲۵ کیلومتر گذشته از دوراهی حیرتان و سه سمت دیگر آن را از مرکز شهر به طول شش کیلومتر عنوان کرد.

انجنیر محمد هاشم، رئیس ساختمانی شهرداری مزار شریف که در این نشست صحبت می‏کرد، در بخشی از گفته‏‌های خود عنوان کرد که هم اکنون در کنار ۴۶ شهرک قانونی بیش از یکصد شهرک غیرقانونی نیز در ولایت بلخ وجود دارد.

انجنیر محمدهاشم افزود که که تاکنون هیچ قانونی در مورد این شهرک‏‌ها وجود ندارد و دولت هیچ تصمیمی در این مورد نگرفته است که با این شهرک‌‏ها چه می‏کند؟

لازم به ذکر است که در ولایت بلخ ده‏‌ها شهرک که از سوی زورمندان محلی ساخته شده و زمین‏ه‌ای آن‏ها به مردم به قیمت‏‌های گزاف فروخته می‏شود، طوری که فروش زمین در ولایت بلخ به یکی از پرسودترین تجارت‏‌ها مبدل شده است.

گفته می‏شود که بعضی از زورمندان با استفاده از فرصت، یک نمره زمین را به چندین نفر هم فروخته‏‌اند که این مسئله جنجال‏‌های زیادی را از این ناحیه برای مردم و مقام‏‌های قضایی به وجود آورده است.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده