تذکره الکترونیکی بگیریم؟

چند قدم آن طرف‌تر از خانه‏ی من و تو، در کوچه پس‌کوچه‏های متعفن این شهر مزدحم، که بوی فقر و بیچار‏گی روح را می‏آزارد؛ چند دختر و پسر قد و نیم قد در خانه‌ای کوچک‏تر از تنهایی من و تو هر صبح و عصر جمع می‏شوند. با این که ندارند خیلی از چیزهایی که فرزند من و تو در اختیار دارد؛ اما گروهی از مردم از آن‏ها نادارترند. یکی پدر ندارد و دیگری مادر؛ یکی خانه ندارد و دیگر نان، نداشتن عیب نیست که قانون زندگی است.

بعضی‏ها دارند و بعضی‏ها ندارند. برخی کم دارند و برخی زیاد؛ اما دردآور از همه این‏ها این است که موجودیت نداشته باشی و بی‏هویت باشی. موجود باشی اما رسمیت نداشته باشی، این بدان مفهوم است که باشی ولی بودنت با هیچ‏گاه نبودنت یکسان باشد! چطور می‏توان نفس کشید و چطور می‏توان گریه کرد یا خندید اما نشانه‌ای از وجودت در لایه‏ها و سطوح جامعه یا در لابلای اسناد و مدارک قانونی موجود نباشد! عده‏‌ای از شهروندان این کشور با وجود این ‏که هستند اما در واقع وجود ندارند! عده‏‌ای هستند و نمی‏گذارند تا ما باشیم، زیرا از آنچه که هستیم و از کمیت و کیفیت وجودی ما می‏ترسند. برخی از مردم این سرزمین ولو که در زیر خیمه و غژدی به شکل رقت‌بار زندگی می‏کنند هستند و بودنشان کاملا تضمین شده است؛ اما گروهی دیگر با وجود اینکه در ناز و نعمت زندگی می‏کنند و حتا به ارگ راه یافته‏اند اما در واقع هرگز نیستند. چون قرار است که فعلاً تا چند صباحی بر اساس مصلحت در اینجا و آنجا باشیم؛ نه بر اساس حقیقت. آری فعلاً موجودیت بعضی‏ از ما بر اساس مصلحت است.

تاجک هستیم اما نیستیم، ازبک هستیم اما وجود نداریم، هزاره هستیم اما حق نداریم که باشیم، بلوچ هستیم اما نباید که باشیم، ترکمن، نورستانی، پشه‏‌ای، ایماق، افشار، سیک و هندو، قرقیز، سادات و… همه هستند اما حق ندارند که خودشان باشند؛ باید آنچه که دیگران می‏خواهند باشیم نه آنچه که خودمان هستیم، باید موجودیت ما مطابق خواست آن حاکمان و حکومت‏های پنهان باشد نه براساس آنچه که خداوند خلق کرده است. هویت ما نباید حقیقی و طبیعی باشد بلکه باید جعلی و ساختگی و سیاسی باشد. باید خودمان نباشیم؛ خودمان نباشیم یعنی که بی‏هویت باشیم، بی‏هویت باشیم یعنی که هویت اصلی نداشته باشیم، یعنی یا هویت جعلی و تحمیلی داشته باشیم یا هرگز نباشیم. گروهی از اتباع افغانستان بی‏هویت‏اند؛ و بی‏هویت، یعنی بودن درعین نبودن. بی‏شناسنامه و فاقد تذکره یعنی بی‏هویت. اما داشتن هویت جعلی هم یعنی مشخص نبودن هویت اصلی و بازهم یعنی بی‏هویت؛ زیرا هویت یعنی همان چیزی که هستی؛ هویت یعنی طبیعت وجودی و وجود خدادادی افراد. تذکره و شناسنامه هم یعنی تذکردهنده و شناسایی‌کننده هویت؛ پس وقتی هویت جعلی داشتی یعنی که خودت نیستی، و هنگامی که خودت نباشی یعنی که بی‏هویت هستی.

در سایر ممالک تذکره تابعیت که نداشته باشی هویت نداری و نمی‏توانی در مکاتب دولتی درس بخوانی، نمی‏توانی درمناصب دولتی وظیفه بگیری و نمی‏توانی از حقوق و مزایای شهروندی بهره‏مند شوی. اما در افغانستان اگر هویت اصلی داشته باشی از تمام حقوق و مزایای شهروندی محروم هستی، اگر فارسی‏وان باشی، اگر ترک‏تبار باشی، اگر شیعه‏مذهب باشی، اگر اهل هنود باشی، اگر تاجک باشی، اگر… اگر هرچیزی که باشی تا افغان نباشی از هیچ حق و امتیازی برخوردار نیستی. البته این برای تحکیم وحدت ملی و جلوگیری از پراکند‏گی خوب است؛ اما دردآور این است که همین سردمداران و طرفداران کلمه “افغان” درهنگام مشارکت سیاسی و گرفتن امتیازات، فیصدی و کمیت اقوام را مطرح کرده خود را اکثریت و دیگران را اقلیت قلمداد می‏کنند. به همین بهانه تمام نمادها و سمبل‏های ملی از قبیل پول ملی، مصطلحات ملی، سرود ملی، زبان ملی و حتی لهجه‏ی مردم و… را به خواست خود ترتیب و تنظیم می‏کنند. بر این اساس اگر در آن سوی خط مرزی دیورند هم که باشی از تمام حق و حقوق و حتا امتیازهای این سرزمین برخوردار هستی، تا جایی که در کابینه دولت برایت یک وزارتخانه به نام اقوام و قبایل و در پایتخت کشور برای فرزندانت لیسه و لیلیه تدارک می‏بینند؛ اما ساکنان مرکزی‌ترین نقاط این کشور از ابتدایی ترین حقوق خود محروم هستند چه رسد به امتیاز.

به راستی این حکومت پنهان که از تمام امکانات و تجهیزات و راه‏های قانونی و حکومتی به نفع یک گروه، یک طبقه و یک سمت استفاده می‏کند در دست کیست؟ گرداننده این حکومت پنهان چه کسانی هستند؟ چرا از ما و امکانات ما برعلیه خود ما و برای نابودی ما استفاده می‏شود؟ افغان بودن زمانی لذت‌بخش و افتخارآفرین است که همگی برادر و برابر باشیم نه اینکه گروهی به نام اکثریت، بر گرده‏ و گردن مردم سوار شوند. اگر آن اکثریت نام نهاد دیگران را واقعاً به عنوان افغان در کنار خود قبول دارند پس چرا هنگام امتیازخواهی ملت واحد را به اقلیت‏های قومی، زبانی و مذهبی تجزیه می‏کنند؟

0 پیام برای این مطلب ثبت شده