ترکیه؛سوزش جنگ را حس کرد

وقتی اجساد جنگجویان خارجی از میادین سوریه به دست آمد، پاسپورت‌های پیدا شده نزد آن‌ها اغلب مهر ترکیه داشتند؛ کشوری که هزاران فرد جذب شده از طریق آن کشور راهشان را برای پیوستن به این گروه گشوده بودند.

طبق اسناد به دست آمده، جنگجویانی که با بستگان خود در خارج تماس گرفته‌اند اغلب شماره‌موبایل‌های ترکی را داشته‌اند و وقتی این جنگجویان نیاز به پول نقد داشته‌اند، راهی دفاتر وسترن یونیون در جنوب ترکیه شده‌اند.

از آغاز ظهور گروه داعش در هرج و مرج جنگ سوریه، ترکیه اگرچه نه نقشی پیچیده که مرکزی در روایت از این گروه بازی کرده است. برای سال‌ها، این کشور به حیث پایگاه پشت خط نبرد کار کرده و مرکز ترانزیتی و بازار خرید داعش بوده است و این کار ممکن است در ابتدا ترکیه را از خشونتی که این گروه در مناطق دیگر اعمال می‌کند، محافظت کرده باشد.

اکنون، دولت ترکیه و مقام‌های غربی می‌گویند که بمبگذاری انتحاری در میدان هوایی استانبول به روز سه شنبه نشانه‌های حملات داعش را دارد و این حمله را هم به دیگر حملات فزاینده‌ای که به این گروه در ترکیه در ماههای اخیر نسبت داده می‌شود، افزوده‌اند.

تحلیلگران می‎‌گویند ترکیه بهای تشدید اقدامات خود بر ضد داعش را می‌پردازد. این کشور تحت فشار فزاینده بین‌المللی شروع به بستن مرزهایش و همین طور دستگیری و اخراج شبه‌نظامیان مظنون در سال گذشته کرد. ترکیه در تابستان گذشته به ایالات متحده اجازه داد تا از پایگاه هوایی اینجیرلیک برای پرواز بر قلمرو این گروه در عراق و سوریه استفاده کند.

به محض تصمیم دولت آن کشور برای اجازه دادن به حملات هوایی امریکا از پایگاهش در جنوب ترکیه، داعش شروع به نام بردن از ترکیه به حیث یک هدف کرد. خزان گذشته پشت جلد مجله این گروه، تصویری ازرئیس‌جمهور اردوغان درکناررئیس‌جمهور اوباما منتشرکرد… ادامه ص6

حملات منتسب به این گروه حول و حوش همان زمان شروع شد، از جمله حمله مرگبار در شهر جنوبی تورس در جولای 2015 و در انقره در ماه اکتوبر. امسال دو بمبگذار جهانگردان را در استانبول هدف گرفتند.

داعش مسئول تمامی این حملات دانسته می‌شود اما هیچ کدام آن‌ها برعکس عادت این گروه در فاش ساختن حملاتش دردیگر نقاط جهان از سوی آن بر عهده گرفته نشده است. درحالی که مقام‌های ترک و غربی این گروه را مسئول حمله به میدان هوایی استانبول می‌دانند، بولتن خبری داعش در روزهای سه شنبه و چهارشنبه هیچ اشاره‌ای به این بمبگذاری نکرده است.

برخی تحلیلگران در این کار داعش تلاش دوگانه‌ای را می‌بینند: تنبیه ترکیه برای اقدام بر ضد آن گروه و در عین حال حفظ نوعی ساحه خاکستری و اجتناب از رویارویی کامل با کشوری که برای عملیات آن ارزشمند است.

پایان ماه عسل طولانی داعش با ترکیه با کمک این کشور به گروههای شورشی که با دولت بشار اسد در سوریه می‌جنگند، آغاز شد؛ گروههایی که اغالب از حمایت سازمان‌های استخباراتی غرب برخوردار هستند. در آغاز داعش در این دسته‌بندی قرارداشت ولی به زودی متمرکز بر حذف رقبایش شد تا جنگ با آقای اسد.

مرکزیت ترکیه برای داوطلبان خارجی که به داعش می‌پیوندند در اسناد دادگاه و استخبارات آشکار است. دهها مرد و زن جوان غربی بعد از آن از سوی پولیس فدرال امریکا در ایالات متحده و مقام‌های اروپای غربی دستگیر شدند که پروازهایی به صوب استانبول ریزرو کرده بودند. از آن جایی که بیشتر جنگجویان خارجی این گروه از طریق میدان هوایی آتاتورک عبور می‌کردند، خود مقصد مترادف با نیت برای پیوستن به داعش شد.

در سال 2015 این گروه به افراد استخدام شده نصیحت کرد تا تیکت‌های دوطرفه به مقصد استراحت‌گاههای ساحلی در جنوب ترکیه ریزرو کنند تا مطمین شوند که چند روزی را برای آن که جهانگرد جلوه کنند، صرف کنند.

هزارها صفحه سندی که از اسناد پژوهشی سازمان‌های اروپایی به دست آمده و اخیرا در اختیار نیویورک‌تایمز قرار گرفته، نشان می‌دهد که تقریبا تمامی افراد دستگیر شده از سوی مقام‌های اروپایی در راه پیوستن به داعش از ترکیه عبور کرده‌اند.

بولینت علیرضا، مدیر پروژه ترکیه در مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی می‌گوید که ترکیه و متحدان غربی‌اش در شناخت تهدید داعش، زود اقدام نکرده‌اند. وی می‌گوید وقتی این گروه شورشی در سوریه آغاز به قدرت گرفتن کرد، ترکیه از طرف سازمان سیا و ام آی 16 سازمان استخبارات انگلیس، تایید دریافت کرد تا بگذارد سلاح و داوطلبان از مرزش گذشته و به اردوگاههای شورشیان بروند.

وی می‌گوید:«متهم کردن ترکیه به غفلت، عدم شناخت است، درست کاری که پاکستان با طالبان انجام داد آن تندروانی که از ترکیه به سوریه می‌روند، ممکن است تبدیل به سازمانی شوند که نه تنها غرب بل در کل خود این کشور را هم تهدید کنند. ساده این که ارزیابی خطر به سرعت کافی صورت نگرفت

0 پیام برای این مطلب ثبت شده