ترکیه در تلاطم

آنچه هفته گذشته با دستگیری برق‌آسای ده‌ها نفر از مقام‏‌های سیاسی و اقتصادی نزدیک به دولت ترکیه به ‌دلیل دست‌داشتن در پرونده‏‌ی فساد مالی آغاز شد، اکنون با اعتراض مردم در خیابان و واکنش دولت‌های خارجی، این کشور و دولت رجب طیب اردوغان را با تلاطمی بی‌سابقه روبرو کرده‌است.

درحالی ‌که برای نخستین‌بار از زمان بازداشت فرزندان سه زیر کابینه و چند چهره و مقام مهم نزدیک به دولت اردوغان، خیابان‌های استانبول شب و روز شاهد تظاهرات گسترده و درگیری با نیروهای امنیتی بود مقام‌های امریکا در واکنش به حرف‌های نخست‌وزیر ترکیه به دولت این کشور هشدار داده‌اند که ادامه این روند می‌تواند به روابط دوطرف لطمه بزند.

در بخش آسیایی استانبول هزاران نفر از معترضان اقدام به برگزاری تظاهرات در اعتراض به فساد مالی و اداری دولت این کشور کردند که با واکنش خشن نیروهای پولیس مواجه شد. به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، نیروهای پولیس برای متفرق کردن معترضانی که خواستار استعفای دولت بودند از ماشین‌های آبپاش و شلیک گاز اشک‌آور استفاده کردند. خبرگزاری فرانسه هم گزارش داده که معترضان با شعارهای «همه جا در دست حزب عدالت و توسعه» و «فساد در همه جا» حمایت خود را از تحقیقات دستگاه قضایی و بازداشت‌ها در این کشور اعلام کردند.

از مجموعه بیش از ۵۰ نفری که در پرونده‏ی فساد مالی و دریافت رشوه بازداشت شده‌اند تاکنون ۲۴نفر از جمله فرزندان دو وزیر در دادگاه حاضر و به ‌صورت رسمی تفهیم اتهام شده‌اند.

کمال قیلیچدار اوغلو، رهبر حزب مخالف جمهوری‏‌خواه خلق هم در واکنش به این وقایع با اعلام اینکه نخست‌وزیر از اداره کشور ناتوان شده است اعلام کرد: «امکان ندارد اردوغان پس از این بتواند در حکومت باقی بماند و او شاهد آخرین روزهای حکومتش خواهد بود

این در حالی است که روزنامه «تودی‌زمان» گزارش داده دولت امریکا در واکنش به اتهام اخیر رجب طیب‌اردوغان در پیامی به این کشور هشدار داده است.

اردوغان به تازگی به‌صورت غیرمستقیم، فرانسیس ریکاردونه، سفیر امریکا در ترکیه را به همراه برخی سفرای خارجی دیگر به‌خاطر اقدام‌های تحریک‌آمیز تهدید به اخراج کرد. گفته می‌شود ریکاردونه به سفرای اروپایی گفته است که این کشور پیش از این به دولت ترکیه برای قطع روابط مالی بانک دولتی خلق با ایران به‌دلیل تحریم‌ها هشدار داده است.

رئیس بانک خلق یکی از کسانی است که بازداشت او به اتهام فساد مالی جنجال زیادی به‌پا کرده است.

در همین حال بر بنیاد آخرین خبرها، رجب طیب اردوغان ده تن از وزرای کابینه خود را عوض کرده است. این در حالی است که چهار وزیر ترکیه هم که بستگانشان در این پرونده متهم شده ‌اند پیشنهاد استعفای خود را به اردوغان تسلیم کرده بودند.

دولت ترکیه همچنین در اقدام دیگری ورود خبرنگاران به مقرهای پولیس در سراسر ترکیه را ممنوع کرده است. بسیاری پرونده‏ی فساد مالی را بزرگ‌ترین چالش دوران قدرت اردوغان می‌دانند که با گسترده شدن شعله‌های آن احتمالاً تا انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی در دو سال آینده حزب عدالت و توسعه را رها نخواهد کرد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده