ترکیه در دود و آتش

حتی گذشت یک سال از اعتراض‌های پارک گزی هم نتوانسته آتش ناآرامی‌ها در ترکیه را خاموش کند و با وجود خط و نشان نخست‌وزیر ترکیه برای مخالفانش سالگرد این اعتراض‌ها با استفاده نیروهای پولیس از گاز اشک‌آور و ماشین‌های آبپاش به یک صحنه‏‌ی رویارویی دیگر میان مردم و نیروهای امنیتی تبدیل شد.

با تجمع دوباره معترضان در سالگرد اعتراض‌های پارک گزی، نیروهای پولیس ضد‌شورش ترکیه از شلیک گسترده گاز اشک‌آور، باتوم و ماشین‌های آب‌پاش برای متفرق کردن مردم استفاده کردند تا خاطره یک سال قبل تکرار شود. میدان تقسیم استانبول که از یک سال گذشته نقشی نمادین در اعتراض‌ها علیه دولت اردوغان پیدا کرده روز شنبه هم قلب ناآرامی‌ها بود.

رجب طیب اردوغان در آستانه سالگرد تظاهرات گزی معترضان را بار دیگر وابسته به سازمان‌های هراس‏‌افکن خوانده و تهدید کرده بود افرادی که بخواهند تجمع کنند با اختیار کامل پولیس بازداشت می‌شوند.

او با هشدار به معترضان و تهدید آن‏ها گفت: «شما مثل سال گذشته نمی‌توانید تقسیم را اشغال کنید. مقام‌های شهری استانبول برای جلوگیری از تجمع معترضان دسترسی به میدان تقسیم و پارک گزی را مسدود کرده بودند

در مقابل تلاش کسانی که امیدوار بودند با رسیدن به میدان تقسیم بیانیه بخوانند و به یاد کشته‌شدگان اعتراض‌های این کشور در این میدان گل بگذارند، نیروهای پولیس تا آن جا که می‌توانستند از گاز اشک‌آور و حداقل ۵۰ ماشین‌آبپاش استفاده کردند. گزارش‌ها نشان می‌دهند که ۱۲۰ تا ۱۵۰ نفر از معترضانی که «همه جا تقسیم است، همه جا مقاومت است» را فریاد می‌زدند بازداشت شده‌اند. تعداد مجروحان به ‌صورت دقیق مشخص نیست، اما برخی رسانه‌ها انتقال حداقل ۱۴ نفر به بیمارستان را گزارش کرده‌اند. حریت گزارش داده که حداقل ۲۵ هزار نیروی پولیس تنها در استانبول در حال آماده‏باش هستند تا جلوی هر نوع تجمع اعتراضی را در پایتخت تجاری ترکیه بگیرند. حتی حرکت وسایل حمل‌ونقل عمومی به میدان تقسیم هم متوقف شده بود.

حضور نیروهای لباس شخصی هم در میان معترضان بسیار زیاد بود و حتی خبرنگار سی‌ان‌ان هم حین گزارش خود به وسیله این افراد بازداشت شد. یک سال قبل تجمع مردم در اعتراض به تخریب پارک گزی در مرکز استانبول با خشونت نیروهای امنیتی به تظاهراتی گسترده تبدیل شد. این ناآرامی‌ها بزرگترین جنبش ضد‌دولتی ترکیه را در دهه‌های گذشته رقم زد که با کشته شدن حداقل ۱۱ نفر و مجروح شدن بیش از ۸ هزار نفر آتش آن هنوز زیر خاکستر روشن است.

در سالگرد این تظاهرات، معترضان افزون بر استانبول در آنکارا، آدنا، اسکشهیر و شهرهای دیگر هم با خشونت نیروهای امنیتی مواجه شدند. در طول ماه‌های گذشته شهرهای ترکیه به‌ویژه پس از حادثه معدن در این کشور که باعث کشته شدن ۳۰۱ نفر شد با اعتراض‌های مردمی روبرو بوده است.

در سالگرد اعتراض‌های ترکیه، عبدالله گل، رئیس‌جمهور این کشور هم در جریان بازدید خود از دانشگاه هاروارد با سؤال‌های سخت یک پروفسور مواجه شد که نظر رسانه‌ها را جلب کرد. دکتر امراه آلتیندیش، پزشک متخصص در دانشگاه امریکایی هاروارد در جریان بازدید عبدالله گل، رئیس‌جمهور ترکیه از او پرسید: «شما شب‌ها چطور می‌خوابید وقتی مردم در ترکیه در حال مُردن هستند؟ آیا شما خجالت نمی‌کشید که رئیس چنین کشوری باشید؟»

گل در پاسخ با اعلام اینکه هیچ‌کس به شما اجازه نمی‌دهد که به این راحتی چنین سؤالاتی بپرسید، گفت:«این حوادث در کشورهای دیگر هم رخ می‌دهند. اعتراضات پارک گزی در ابتدا با اقدام‌های محدودی آغاز شد اما زمانی که چند حادثه رخ داد و برخورد مناسبی صورت نگرفت، سازمان‌های غیرقانونی به معترضان پیوستند. این روندی است که ما هم نگران آن هستیم

0 پیام برای این مطلب ثبت شده