تشکیل جبهه مخالفان رژیم سعودی

دودستگی و شاید چنددستگی آشکار شده در آل سعود این فرصت را برای متعب بن عبدالله فراهم ساخته تا بتواند یک جبهه بزرگ را برای رویارویی با جبهه حاکم به‏‌ویژه با استفاده از جایگاه خانوادگی و نگرانی شاهزاده‏‌ها از آینده خود تشکیل دهد.

متعب بن عبدالله وزیر گارد ملی سعودی‏‌ها که حتی قبل از مرگ پدرش برای نشستن بر تخت پادشاهی با برداشتن گام‏‌های برنامه‏‌ریزی شده، آماده می‏شد، اکنون روزگار سختی را سپری می‏کند. متعب نه تنها از این تخت بسیار دور شده که یکی بعد از دیگری از مناصبی که او را به این تخت می‏رساند به دلایلی کنار زده می‏شود تا راه برای پسرعمویش محمد بن سلمان هموارتر شود که امروز قدرت را در آل سعود قبضه کرده است.

همه برنامه‏‌های متعب که با هماهنگی پدرش و خالد التویجری، رئیس پیشین دیوان پادشاهی سعودی طراحی کرده بود، دود هوا شده و فرزند شاه سابق متوفی از دولت کودتاگر کنونی نیز با دریافت ضربه‏‌هایی سخت و دردناک در حال حذف شدن است.

روزنامه لبنانی الاخبار نوشت : «منصب جدید که عبدالله بن عبدالعزیز قبل از مرگش پایه‏‌گذاری کرد یعنی جانشین ولی عهد تا راه را برای متعب با هدف رسیدن به تخت شاهی هموار کند، اکنون همین منصب بلای زندگی سیاسی او شده و نتیجه‏‌ای‏ عکس داده است

سلمان بن عبدالعزیز شاه جدید در دو کودتا و با صدور فرامینی وزیر گارد ملی را از رویاهایش خارج کرد و به‏‌ویژه در کودتای دوم راه را به طور کامل برای قبضه کردن قدرت و حکومت برای سدیری‏‌ها و در یک کلام پسرش باز کرد.ناظران معتقدند که ملک سلمان به این دو کودتا بسنده نخواهد کرد و با انحلال وزارت گارد ملی و ادغام آن در وزارت دفاع در روزهای آینده، شرایط را به گونه‏‌ای‏ دیگر تغییر دهد و نشانه‏‌های کودتای سوم از هم اکنون بروز کرده است. هیئت دولت رژیم سعودی ماه فبروری گذشته عبارت « نیروهای نظامی» را به « نیروهای مسلح» تغییر داد که نخستین گام برای قرار دادن گارد ملی زیر نظر وزارت دفاع بود و البته بعداز آن گام‏‌های دیگری برداشته شده و آشپزخانه جدید تولید سیاست‏‌های داخلی و خارجی آل سعود دور کردن متعب بن عبدالله از قدرت را به طور جدی در دستور کار قرار داده است.

براین اساس سلمان بن عبدالله امروز به طور جدی درصدد انحلال وزارت گارد ملی و تبدیل آن به زیرمجموعه وزارت دفاع به مسئولیت محمد بن سلمان است و در صورت تحقق این هدف، متعب بن عبدالله از شرکت در نشست‏‌های شورای امور امنیتی و سیاسی منع می‏شود که محمد بن نایف، ولی عهد آن را اداره می‏کند.

با شعله ور شدن آتش تجاوز علیه یمن، اختلاف‏‌ها و تضادهای بین متعب و محمد بن سلمان بیشتر آشکار و موجب ترس و نگرانی در میان آل سعود گسترش شد.

منابعی در میان کشورهای عرب حوزه‏ی خلیج فارس تاکید کرده‏‌اند که متعب بن عبدالله با اعلام جنگ علیه یمن موافق نبوده و آن را یک ماجراجویی توصیف کرده و گفته است محمد بن سلمان خام و جوان و مدعی قدرت و علم در همه امور به تنهایی و بدون محاسبات و ارزیابی پیامدها، آل سعود را به لبه پرتگاه سقوط می‏برد.

در بیست ویکم ماه اپریل گذشته، چند ساعت قبل از اعلام پایان عملیات توفان قاطعیت علیه ملت یمن، سلمان بن عبدالعزیز دستور داد تا گارد ملی به مرزهای یمن اعزام شود تا در این تجاوز مشارکت کند.

این دستور ناگهانی پرسش‏‌های زیادی و سناریوهای مختلفی را مطرح کرد و بل بیشتر به عاملی برای به سخره گرفته رژیم سعودی تبدیل شد. اما بعد از مدتی فاش شد که هدف ملک سلمان دور کردن متعب از مرکز قدرت و درگیر کردن او با مسایل دیگری بوده و شاید فراهم ساختن شرایط کودتای سوم طراحی نقشه‏‌ای‏ برای صدور احکام جدید بوده است.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده