تعطیلی دولت چیست؟

زمانی که عقربه‌های ساعت نیمه شب 30سپتمبر 2013 را نشان داد دولت امريكا رسماً تعطیل شد و بلافاصله وب‌سایت‌های سازمان‌هایی که خدمات آن‌ها تحت تاثیر این تعطیلی قرار می‌گرفت با درج پیامی اعلام کردند که تا زمانی که دولت فدرال تعطیل است نمی‌توانند خدمات‏رسانی خود را ارایه کنند.

اگر چه به نظر می‌رسد دولت یک کشور مانند یک اداره قابل تعطیلی نیست اما واقعیت این است که دولت نیز دقیقاً مانند یک اداره‌ی بزرگ است که تنها در صورتی می‌تواند کار کند که بودجه‌ی لازم را در اختیار داشته باشد. به همین واسطه دولت‌ها ممکن است تعطیل و یا حتا ورشکست شوند. البته بین این دو حالت تفاوت عمده‌ای وجود دارد.

طبق قوانین ایالات متحده تعطیلی دولت زمانی رخ می‌دهد که مجلسین (مجلس نمایندگان و سنا) نتوانند لایجه‌ی بودجه که به دولت اجازه پرداخت هزینه‌های لازم برای انجام عملیات روزانه خود در سال را می‌دهد، تصویب کنند. این اتفاق بی‌سابقه‌ای نیست و آخرین بار ۱۷ سال پیش در زمان ریاست‏‌جمهوری بیل کلینتون اتفاق افتاد.

ریشه‌ی اصلی چنین وضعیتی در سیستم دو حزبی ایالات متحده است و بخصوص زمانی شاهد بروز آن هستیم که دولت، سنا و مجلس نمایندگان در اختیار یک حزب نباشند (در حال حاضر دولت و سنا در اختیار دموکرات‌ها و مجلس نمایندگان در اختیار جمهوری‏خواهان است). در این شرایط نمایندگان مجلس و سنا بر اساس اهداف و برنامه‌های خود روی لایحه بودجه مذاکره می‌کنند و همچنین نمایندگان دولت سعی می‌کنند دیدگاه‏‌های خود را اعمال کنند. گاهی ممکن است لایحه‌ی توافقی سنا و کنگره با برنامه‌های رئیس‏‌جمهور تفاوت داشته باشد و او بودجه را وتو می‌کند و دوباره به کنگره می‌فرستد. یا این ‌که ممکن است پیش از این مرحله دولت، سنا و مجلس نتوانند بر سر یک بودجه به توافق برسند مانند اتفاقی که امسال افتاد و طرح بودجه مجلس نمایندگان جمهوری‌خواه را سنا رد کرد. زمانی که چنین توافقی حاصل نشود دولت تعطیل می‌شود و تا زمانی که طرفین به توافقی بر نوعی بودجه‌ی قابل قبول برای دو طرف دست پیدا نکنند تعطیل می‌ماند. البته در سال‌های ۱۹۷۷، ۱۹۷۸ و ۱۹۷۹ دولت دموکرات کارتر در حالیکه از پشتی‌بانی سنا و کنگره دموکرات برخوردار بود ۵ بار به علت‌اختلاف میان دولت و کنگره بر سر بودجه تعصیل شد.

رئیس‏‌جمهوری آمریکا خطاب به جمهوري‏‌خواهان گفت: «ما بنیان و اساس اقتصاد و سیستم مالی جهانی هستیم. واحد پول آمریکا ارز صندوق‌های پولی و ذخایر بین‌المللی است. نباید با آن شوخی کرد و مسلماً ما اجازه نخواهیم داد که اختلاف نظر در مورد برخی از سیاست‏‌های داخلی که به بودجه دولت ربطی ندارد نه فقط اقتصاد آمریکا بلکه اقتصاد جهانی را به خطر بیندازد

تاریخ تعطیلی دولت‌های آمریکا به سال ۱۹۷۶ و آخرین ‌بار آن پیش از امسال به سال ۱۹۹۶ بر‌می‌گردد که دولت کلینتون طولانی‌ترین تعطیلی تاریخ دولت فدرال را به مدت ۲۱ روز تحمل کرد تا سرانجام با لایحه‌ای توافقی دولت بازگشایی شد.

علت اصلی تعطیلی دولت در اصل به اختلاف عقیده‌ای ایدئولوژیک میان گروهی از محافظه‌کاران جمهوری‌خواه و دموکرات‌ها و به خصوص دولت بر‌می‌گردد و در میانه‌ی این دعوا قانونی به نام «حمایت از بیماران و بیمه مقرون به صرفه» یا Patient Protection and Affordable Care Act قرار دارد. این همان قانونی است که به اصطلاح به قانون بیمه‌ی سلامت اوباما یا Obama Care معروف شده است و دموکرات‌ها و اوباما آن را بزرگترین دست آورد و میراث دوران خود می‌دانند.

در صورتی که تعطیلی دولت آمریکا ادامه پیدا کند می‏تواند باعث رکود اقتصادی دوباره شود. به گزارش شبکه تلویزیونی سی.‏ان‏.ان، کریستین ورمانس؛ خبرنگار این شبکه در گزارشی در خصوص پیامدهای تعطیلی دولت فدرال آمریکا گفت حدود هشت‌صد هزار کارگر و کارمند دولت فدرال به مرخصی بدون حقوق رفته اند. به علت نبود کارمندان اداری، بسیاری از امور اداری متوقف شده است.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده