تعهد افغانستان و پاکستان در مبارزه با هراس افکنی

افغانستان و پاکستان با کنار گذاشتن اختلاف‏‌های‏‌شان با دشمن مشترکی می‏جنگند. به نظر می‏رسد این پیامی باشد که رهبران دو کشور در ملاقات شان در کابل فرستادند و بر مبارزه با هراس‏‌افکنی تعهد کردند.

بعد از آن که حکومت غنی چندین ماه برای تقویت روابط با پاکستان کار کرد، شریف به کابل آمد. این دیدار هم‏چنین پس از نشست اخیر قطر بین افرادی از حکومت افغانستان و رهبری طالبان که امیدهای از سرگیری گفت‏‌وگوهای صلح را افزایش داد، صورت گرفت.

مصالحه با پاکستان از اولویت‏‌های اصلی غنی از زمان شروع کارش در ماه سپتمبر بوده است. رئیس‏‌جمهور افغانستان خواستار همکاری

در موضوعات امنیتی شده و قبلاً هم میزبان فرمانده ارتش پاکستان جنرال راحیل شریف بوده که در دیدار روز سه‏‌شنبه جزو هیئت پاکستانی به همراه جنرال رضوان اختر، رئیس دستگاه استخبارات پاکستان بود. غنی می‏خواهد تا از نگرانی‏‌های پاکستانی‏‌ها نسبت به نفوذ هند در افغانستان بکاهد. غنی با قرار دادن هند در حاشیه سیاست خارجی کشور، گروهی از دانشجویان افسری را به یک آکادمی نظامی در پاکستان فرستاد؛ امری که در مخالفت با هند صورت گرفت؛ کشوری که سربازان افغان در آن معمولاً آموزش می‏دیدند. وی هم‏چنین تقاضا برای جنگ‏‌افزارهای هندی را به حالت تعلیق درآورد. شریف برای نخستین بار به هدف قرار دادن شبه‏‌نظامیان پنهان شده در نواحی مرزی وعده سپرد و همچنین تعهد کرد تا از نزدیک برای مبارزه با هراس‏‌افکنان منطقه‏‌ای کار کنند. به گفته اسکات اسمیت، مدیر افغانستان و آسیای میانه در انستیتوی ایالات متحده برای صلح، دو کشور بعد از سال‏ها متهم کردن یکدیگر به تقویه و تجهیز هراس‏‌افکنان، اکنون رهبران نسبتا جدیدی دارند. و لحن دوستانه آن‏ها صادقانه به نظر می‏رسد. وی می‏گوید: «آب شدن یخ روابط دو کشور حقیقت دارد، اما سوال این است که چه قدر طول خواهد کشید

تغییر سیاست خارجی دوران کرزی در داخل کشور بسیار جنجالی بوده و عزیمتی از سیاست خارجی سلف غنی یعنی حامد کرزی بوده است که تلاش می‏کرد تا در برابر پاکستان قلدری کند و بدون مشوره با اسلام‏‌آباد با طالبان، روابط بگیرد. افراد نزدیک به رئیس‏‌جمهور قبلی از آن چه آن‏ها به حیث رابطه برده‏‌وار و یک طرفه‏ می‏‌نامند انتقاد می‏کنند و نسبت به این که غنی بدون این که چیز زیادی از پاکستانی‏‌ها بگیرد، امتیازهای زیادی داده به پاکستانی‏‌ها داده نگران ‏اند.

کرزی در مصاحبه‏‌ای با گاردین در ماه مارچ هشدار داد که غنی نباید بیش از اندازه در برابر فشارهای پاکستان تسلیم شود. کرزی گفت که ما روابط دوستانه می‏خواهیم اما نمی‏‌خواهیم تحت اثر پاکستان باشیم.

دیدگاه کرزی، دیدگاهی است که باید جدی گرفته شود. رئیس‏‌جمهور پیشین هنوز نفوذ دارد و سخنرانی‏‌های عمومی‏‌اش در میان مردمی که از همین اکنون از یک سال بن‏‌بست سیاسی به ستوه آمده‏‌اند، می‏تواند نارضایتی ایجاد کند. غنی برای متقاعد کردن افغان‏ها به این که وی کشور را ارزان نمی‏‌فروشد، نیاز به برخی مصالحه‏‌های تاکتیکی از جانب پاکستان دارد. اسمیت می‏گوید:«این چیزی است که می‏تواند غلط تعبیر شود. اگر غنی به زودترین وقت چیزی گیرش نیاید، در آن صورت در سیاست داخلی، آسیب‏‌پذیر خواهد شد.» تغییرات در رهبری افغانستان، به نظر می‏آید که پاکستان را متقاعد ساخته تا داخل رابطه‏ دوستانه‏‌ای با افغانستان شود. عبدالقدیر بلوچ، یک جنرال متقاعد که اکنون در وزارت دولت و مناطق سرحدی خدمت می‏کند می‏گوید که انتخاب سال گذشته غنی، رهبری پاکستان را به قطع حمایت پاکستان از طالبان ترغیب کرد. وی می‏گوید که طالبان باید درک کنند که روزهای سختی پیش روی آن‏هاست. فشار آمدنی است و آن‏ها کسی را برای کمک نمی‏‌یابند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده