تعهد ۱۰۰ میلیون دالری سویدن برای بازسازی افغانستان

مسئولین در وزارت امور خارجه می‏گویند که کشور سویدن برای بازسازی افغانستان سالانه بیش از ۱۰۰ میلیون دالر کمک می‏کند.

ضراراحمد مقبل عثمانی، وزیر خارجه طی یک نشست خبری در کابل با کارل بیلدت، همتای سویدنی‏اش از ادامه همکاری‌‏های سویدن با افغانستان خبر داد. آقای مقبل اظهار داشت که آنان در نشست خود، پیرامون مسایل گوناگون از جمله بازسازی افغانستان بعد از سال ۲۰۱۴ میلادی صحبت نموده‌‏اند. وی خاطرنشان ساخت که کشور سویدن سالانه بیش از ۱۰۰ میلیون دالر را در امر بازسازی افغانستان کمک می‏کند.

وزیر خارجه کشور همچنین بیان داشت که نیروهای نظامی سویدن از سال ۲۰۰۲ میلادی تا ۲۰۱۳ میلادی در چارچوب نیروهای پی‏آر‏تی در ولایت جوزجان فعالیت داشته‌‏اند. آقای مقبل از گشایش سفارت افغانستان در سویدن خبر داد و ابراز امیدواری نمود که دوستی دو کشور دوامدار و عمیق‏‌تر از پیش باشد.

در همین حال، کارل بیلدت، وزیر خارجه سویدن برگزاری انتخابات افغانستان را یک موفقیت بزرگ برای مردم این کشور خوانده و گفت که برگزاری این انتخابات، تاثیر مستقیم و قابل ملاحظه‌‏ای در تقویت دموکراسی دارد.

آقای کارل بیلدت همچنین از نامزدان ریاست‏‌جمهوری و شوراهای ولایتی خواست تا نتایج نهایی انتخابات که از سوی کمیسیون انتخابات اعلام می‏شود را پذیرفته و با آن مسئولانه برخورد کنند. وی همچنین تاکید نمود که کشورش نسبت به تمامی تعهدات خود در قبال افغانستان متعهد بوده و همکاری‏های این کشور در بخش‏های گوناگون نظامی، ملکی، اقتصادی و به‏‌خصوص بخش خصوصی ادامه خواهد داشت.

گفتنی است که وزیر خارجه کشور نیز برگزاری انتخابات را یک موفقیت بزرگ برای افغانستان خوانده و گفت:«مردم افغانستان در روز ۱۶ حمل آرزوی خود را به صندوق‏‌های رای ریختند و نشان دادند که طرفدار دموکراسی و مردم‌‏سالاری اند و به مفکوره و نظام طالبانی نه گفتند

آقای مقبل در مورد واکنش جامعه جهانی نسبت به انتخابات افغانستان نیز بیان داشت که همه جهانیان دریافتند که مردم افغانستان طرفدار تقویت و رشد نظام مردم‌‏سالار و دموکراسی در کشور بوده و افغانستان به سوی پیشرفت در حرکت می‏باشد.

وی در مورد امضای موافقت‌نامه امنیتی نیز خاطرنشان ساخت که حکومت افغانستان علاقمند امضای این موافقت‌نامه بوده و امکان زیاد وجود دارد که حکومت فعلی این موافقت‌نامه را امضا کند، در غیر این صورت حکومت بعدی آن را امضا خواهد کرد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده