تفاهم‏‌نامه ساخت پارک‏‌های صنعتی در کابلبه امضا رسید

تفاهم‌نامه همکاری میان بورد مستقل انکشاف شهرجدید کابل و وزارت تجارت و صنایع امضا شد. بر اساس این تفاهم‌نامه، وزارت تجارت متعهد است که سرمایه‏‌گذاران خصوصی را برای سرمایه‏‌گذاری در پارک های صنعتی پروژه شهرجدید کابل تشویق و زمینه‏‌سازی کند.

این تفاهم‌نامه از سوی الهام عمر هوتکی، معاون اداره انکشاف شهر جدید کابل و مزمل شینواری، سرپرست وزارت تجارت به امضا رسید.

مزمل شینواری، معین و سرپرست وزارت تجارت گفت: «سرمایه‏‌گذاران نسبت مشکلات امنیتی نمی‏‏‌خواهند که در ولایات های دورافتاده سرمایه گذاری کنند و وزارت تجارت بر اساس این تفاهم‌نامه زمینه را فراهم می‏‏‌سازد که چگونه سرمایه‏‌گذاران در پارک‏‌های صنعتی شهر جدید کابل سرمایه‏‌گذاری نمایند

۵پارک صنعتی معیاری در شهر جدید کابل ساخته می‏‏شود. الهام عمر هوتکی، معاون اداره انکشاف شهر جدید کابل گفت: «بخش اول پارک صنعتی شهرجدید کابل در مساحت ۲۵۰۰ جریب زمین احداث می‏‏شود که ظرفیت حدود دو میلیارد دالر سرمایه‏‌گذاری را دارد

آقای هوتکی افزود: «شهر کابل جدید طوری طراحی شده که در آینده به یک مرکز بزرگ اقتصادی در کشور تبدیل شود

شهرجدید کابل از نگاه وسعت و بزرگی دو نیم برابر شهر فعلی کابل است. مسئولان پروژه انکشاف شهر جدید کابل می‏‏گویند که این پروژه از بزرگترین پروژه‏‌های شهری نه تنها در افغانستان بل در منطقه است.

یوسف پشتون، سرپرست بورد مستقل انکشاف شهر جدید کابل گفت: «پروژه‏‌ی شهر جدید کابل نه تنها مشکل مسکن را در کابل حل می‏کند؛ بل این شهر محل کاریابی خواهد شد و نقش بزرگی را در اقتصاد کشور بازی خواهد کرد که از ابتدا حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار نفر و در آینده تا ۵۰۰ هزار نفر در آن تنها در بخش کارگری ساده مشغول خواهند شد.»پیش از این برخی زورمندان با استفاده از زور می‏‏‌خواستند سد راه این پروژه شوند و ادعا داشتند که این پروژه بر سر ملکیت‌‏های شخصی آنان ساخته می‏‏شود.

آقای پشتون خاطرنشان کرد: حدود ۶۰ درصد این مشکل از طریق شوراهای مردمی حل شده است، اما هم اکنون نیز برخی‏‌ها با استفاده از زور تلاش دارند که این پروژه به ثمر نرسد.

او، برعلاوه مشکلات ملکیت و کارشکنی زورمندان، نبود ظرفیت ساختمانی را در کشور از مشکلات اساسی پروژه‏‌ی انکشاف شهر جدید کابل عنوان کرد.

پروژه‏‌ی انکشاف شهر جدید کابل که از حدود ده سال قبل آغاز شده و به گفته مسئولان، ساخت کامل این پروژه، حدود ۳۰ سال را در برخواهد گرفت.

هم اکنون کارهای زیربنایی این پروژه جریان دارد و تاهنوز کار عملی آن آغاز نشده است.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده