تفاوت ۱۳ نوامبر‌با ۱۱ سپتامبر

بسیاری این روزها حملات جمعه‌شب پاریس را با حملات سال‌۲۰۰۱به برج‌های دوقلوی نیویورک مقایسه می‌کنند و به‌دنبال شبیه‌سازی ۱۳ نوامبر فرانسوی با ۱۱سپتامبر امریکایی هستند.

اين دو واقعه، از بسياري جهات، شباهت‌هايي دارند. عاملان آن از نظر تفكر و منشا يكي هستند و ابعاد و تلفات اين دو حمله اگرچه از نظر كميت با هم متفاوتند اما به يك اندازه تكان‌دهنده هستند. با اين حال پيامدهای اين دو حمله يكي نخواهد بود. امريكا حملات 11سپتامبر را بهانه‌ای برای 2‌جنگ در خاورميانه و غرب آسيا قرار داد. جنگ‌هایی كه اين روزها به اعتراف خود غربی‌ها، منشا پيدايش تروريسم جديد در خاورميانه شده‌است.

استدلال دولت وقت امريكا بعد از حملات 11سپتامبر اين بود كه اين حملات در خارج از خاك امريكا برنامه‌ريزي شده و در هر جا كه برنامه‌ريزی شده، آنجا خاك دشمن آمريكاست. چون از خاك دشمن به امريكا حمله شده، بنابراين آمريكا بايد به اين حمله پاسخ بدهد. دولت جورج بوش با اين استدلال و براي ترميم غرور جريحه‌دار شده‏ی آمريكايي‌هايي كه نماد قدرت اقتصاديشان مقابل ديدگانشان ذوب شد و فرو ريخت، به عراق و افغانستان لشكركشي كرد.

در نخستين ساعات بعد از حملات پاريس، رئيس‌جمهور فرانسه در سخناني گفت كه اين حمله در خارج از خاك فرانسه طراحی شده‌است. اين جمله و سخناني كه برخی مقامات غربی و مسئولان ناتو در 2 روز گذشته درباره‌‏ی استناد به اساسنامه ناتو در زمينه‏‌ی دفاع از كشورهای عضو در صورت مورد حمله واقع شدن گفته‌اند، موجب شده كه بسياری اكنون منتظر واكنشی نظامي شبيه بعد از 11سپتامبر باشند.باوجود آنكه اين موضوع طرفداران زيادی در ميان جنگ‌طلبان امريكايی و اروپايی دارد، اما امكان تحقق‌‏اش بعيد به ‌نظر مي‏رسد. اول آنكه الان معلوم شده حملات پاريس در خود اروپا سازماندهي شده‌است. عاملان آن فرانسوی بوده‌اند و محل زندگی‌‌شان، بروكسل در بلژيك. اما نكته‏‌ی مهم‌تر اينكه، اكنون ديگر كسی باقي نمانده كه بتواند از جنگ آمريكا در عراق بعد از حملات 11سپتامبر دفاع كند. از مقامات رسمی و بلندپايه‏‌ی دولت آمريكا تا حتي خود جمهوري‌خواهان اين كشور و مقامات دولت‌های اروپايی مانند تونی بلر، اعتراف كرده‌اند كه اين جنگ باعث تولد شوم تروريسمي هولناك با نام داعش در عراق و سوريه شده‌است.جرارد آرود سفير فرانسه در امريكا در نخستين واكنش به حملات پاريس نوشت: ويران كردن عراق به‌عنوان يك حكومتي كه داشت كارش را می‌كرد، يك فاجعه‏‌ی جبران‌ناپذير بود. اكنون كسي جرأت ندارد فاجعه‌ای را كه با لشكركشي امريكا به عراق ايجاد شد، در سوريه تكرار كند. به همين‌خاطر است كه كشورهای غربی و عربی بعد از 4 سال جنگ در سوريه اكنون به روند سياسي تن داده‌اند. بنابراين پيش‌بينی تكرار آنچه بعد از 11سپتامبر روي ‌داد، دور از ذهن به ‌نظر مي‌رسد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده