تقلای کاسا یک هزار برای پیوند آسیای میانه و جنوب آسیا

کاسا یک هزار (پروژه‌ی انتقال و فروش برق آسیای مرکزی و جنوب آسیا) آهسته آهسته در حال پیشرفت است. یا به عبارت دیگر این پروژه به زودی در حال رسیدن به نقطه‌ای است که در آن زیربنای فیزیکی شروع می‌شود.

این هفته وزارت انرژی و منابع آبی تاجکستان اعلام کرد که «امسال تطبیق بخش فیزیکی کاسا یک هزار در تمام کشورهای شرکت‌کننده در پروژه شروع می‌شود.» در تاجکستان یک ایستگاه مبدل 1300 میگاواتی در منطقه سنگ توده ساخته خواهد شد اما تاکنون کدام شرکتی به این منظور انتخاب نشده است. آسیاپلاس به نقل از یک منبع در وزارت انرژی تاجکستان گزارش داد که در ماه مارچ پیشنهادها پذیرفته خواهند شد.

در ماه دسمبر شرکت برق افغانستان (شرکت انرژی برق ملی افغانستان) سه قرارداد به ارزش جمعی 235 میلیون دالر را با دو شرکت هندی برای ساخت خطوط انتقال برق از مرز تاجکستان به مرز پاکستان که از طریق 23 شهرک در هفت ولایت (کندز، بغلان، پنجشیر کاپیسا، کابل، لغمان و ننگرهار) می گذرد، امضا کرد. شرکت انتقال برق کالپا یکی از قراردادها را به ارزش 76 میلیون دالر برنده شد و شرکت کی ای سی بین‌المللی دو قرارداد به ارزش 84 میلیون دالر و 72 میلیون دالر را امضا کرد. بر بنیاد این قراردادها بیش از 500 کیلومتر خط انتقال برق 500 کیلووات در افغانستان ساخته خواهد شد که برق را از تاجکستان و قرغزستان از طریق افغانستان به پاکستان انتقال خواهد داد.

بانک جهانی – که یکی از حامیان مالی کاسا یک هزار است- به نظر می‌رسد که طبق آخرین وضعیت تطبیق و گزارش نتایج این پروژه که در ماه دسمبر منتشر شد، به آن امیدوار است. گزارش می‌گوید:«تطبیق این پروژه به خوبی در حال پیشرفت است و سرعت مناسبی در هفت ماه گذشته داشته است. کشورهای شرکت‌کننده کلیه قراردادهای اصلی پروژه را که در مراحل پایانی قرار دارند، تکمیل کرده اند. قراردادهای ساخت خط انتقال برق در افغانستان در کابل در 11 دسمبر 2017 امضا و واگذار شده است.»

گزارش قبلی که در ماه جون 2017 منتشر گردیده بود، گفته بود که تطبیق پروژه البته با تاخیرهایی در حال پیشرفت است:«از آن جایی که زیرساخت‌ها تاکنون شروع نشده، پروژه در مرحله آغازین برای نتایج گزارشدهی است. کشورهای شرکت‌کننده تلاش‌هایی را برای تسریع تطبیق پروژه انجام می‌دهند.»

کاسا یک هزار مدت‌ها تنها یک فکر بود و پروژه‌ به شکل رسمی در سال 2005 شروع شد. اما چنان که اسناد بانک جهانی نشان می‌دهد، پیشرفت آن کند بوده است.

آخرین گزارش تطبیق شامل فهرستی از قرضه‌ها، اعتبارات و تخصیص‌هایی به کل پروژه است. تاکنون تنها دو کمک مالی به ارزش 500 هزار دالر برای کمک فنی به تاجکستان برای تسهیل آمادگی پروژه کاسا یک هزار و 650 هزار به قرغزستان برای منظور مشابهی اختصاص داده شده است. هیچ یک از دیگر قرضه‌ها یا کمک‌های مالی طبق گزارش ماه دسمبر که پیش از 2015 امضا شده بودند، قابل اجرا نبودند.

بقیه قرضه‌های بانک جهانی چنان که فهرست شده‌اند، مجموع شان کمتر از 530 میلیون اند که یک مبلغ قابل توجه است اما کمتر از  نیمی از 1.2 میلیارد دالر برآورد شده کل هزینه پروژه اند. (آسیاپلاس گزارش داد که هزینه پروژه 1.7 میلیارد دالر برآورده شده و اسناد کاسا یک هزار که از سال 2011 هنوز در وب سایت آن است، می‌گوید که کمتر از یک میلیارد دالر است.) بانک توسعه اسلامی و بانک اروپایی برای بازسازی و توسعه، هم هر دو از حامیان مالی پروژه هستند.

با واگذاری قراردادهای بخش افغانستان، انتظار می‌رود که طبق گزارش وضعیت آینده، برخی از کمک‌های مالی، اجرایی و تخصیص‌ها شروع شوند. پروژه کاسا یک هزار به نقطه‌ای رسیده است که زیرساخت‌های اصلی نیاز است برای طرفین ساخته شود تا ادعای پیشرفت معقول پروژه تحقق یابد. یادتان باشد که در ماه می 2016 تاجکستان، مراسم افتتاح پروژه را برگزار کرد- که تنها شامل عکس یادگاری امامعلی رحمان، رئیس‌جمهور تاجکستان، نواز شریف، نخست‌وزیر پاکستان، سورون بای جنابف، صدراعظم وقت قرغزستان و حال رئیس‌جمهور آن و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان بود.

در آن زمان، روزنامه دان گزارش داد که تاریخ تکمیل پروژه سال 2018 است. خوب این کار اتفاق نیافتاد. بانک جهانی تکمیل پروژه را جون 2020 اعلام کرده است.

 اما نظری به فهرست ولایات افغانستان که از طریق آن ها زیرساخت‌های کاسا یک هزار می‌گذرند، داشته باشید:  کندز، بغلان، پنجشیر، کاپیسا، کابل، لغمان و ننگرهار. چنان که امنیت در کل افغانستان، مخصوصا در شمال و شرق، پایدار نیست، امنیت کاسا یک هزار همچنان بزرگترین مانع است. این مانعی است که برای موفقیت پروژه و موفقیت طرف‌های دخیل باید از میان برداشته شود.

  • منبع: دیپلومات/ برگردان: شاهمردی

0 پیام برای این مطلب ثبت شده