تلاش اتحادیه اروپا برای ایجاد ارتش واحد

کشورهای اروپایی در آستانه برگزاری نشست سران اتحادیه اروپا، هنوز نتوانسته‌اند در مورد ادامه سیاست تحریم‌ها علیه روسیه به توافق برسند، ضمن اینکه نظریه‏ ایجاد ارتش اروپایی هم با واقعیت فاصله زیادی دارد. کشورهای عضو اتحادیه اروپا از هم اکنون بررسی سیاست تحریمی خود در قبال روسیه را آغاز کردند. به نوشته روزنامه «کامرسانت»، به رغم فقدان موضع‏‌گیری واحدی در این رابطه، لحن طرفداران ادامه اعمال فشارها بر مسکو، تغییری نکرده است. در همین رابطه اتحادیه اروپا قصد دارد یک ارتش اروپایی به وجود آورد تا بتواند از کشورهای این قاره در برابر «تهدیدات ناشی از روسیه» دفاع کند.

در آستانه برگزاری نشست سران اتحادیه اروپا که قرار است در تاریخ 19 ماه مارچ برگزار شود که در آن روابط آتی با روسیه و اجرای توافقات مینسک برای حل و فصل بحران اوکراین مورد بررسی قرار خواهد گرفت، کشورهای اروپایی در حال تعیین سیاست‌های آتی خویش در رابطه با مسکو هستند. سیاست جدید اتحادیه اروپا که مبتنی بر مواضع 28 کشور عضو این سازمان، با توجه به تغییرات در روند اوضاع در شرق اوکراین است، اوایل این هفته در ریگا (پایتخت لیتوانیا) در نشست وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا مورد بررسی قرار گرفت.

این روزنامه می‌افزاید: این مباحثات نشان داد که اختلاف جدی در داخل اتحادیه اروپا در خصوص تحریم‌ها علیه روسیه که مدت اعتبار آن در تاریخ 31 جولای (اواسط تابستان آینده) به پایان خواهد رسید، وجود دارد. طرفداران شدت عمل بیشتر نسبت به روسیه، پولند، کشورهای حوزه‏‌ی دریای بالتیک، انگلیس، سوئیس و بلجیم هستند که خواستار عدم کاهش اعمال فشار بر مسکو و ادامه سیاست تحریم‌ها شدند. البته‏ این موضع گیری مورد حمایت اردوگاه مخالفان تحریم‌ها قرار نگفت. برای مثال پائولو جنتیلوپی، وزیر خارجه ایتالیا یادآور شد که با توجه به اجرای توافقات مینسک در شرق اوکراین، لزومی برای اعمال تحریم‌ها جدید علیه روسیه وجود ندارد و در صورت روند خوش‏‌بینانه اوضاع، تحریم‌های قبلی نیز به طور خودکار در پایان دوره آن لغو خواهند شد. خوزه مانوئل گارسیا-مارگالو، وزیر خارجه اسپانیا نیز مواضع مشابهی داشته و معتقد است که نباید اقدامی نمود که امکان حفظ صلح در اوکراین را در معرض تهدید قرار دهد.

در این بین، حتی طرفداران ادامه تحریم‌ها علیه روسیه هم اعتراف می‌کنند که ادامه اعمال فشار بر روسیه در شرایط اجرای توافقات مینسک، غیرسازنده است. دونالد توسک، رئیس شورای اروپا که به واشنگتن سفر کرده، در مصاحبه با روزنامه «نیویورک تایمز» در مورد دستیابی به توافق در خصوص برخورد آتی با روسیه در سطح اتحادیه اروپا گفته است: «وضعیت دشواری است، برخی سیاست‌مداران اروپایی هنوز امیدوارند که‏ این سازمان بتواند از بروز رویارویی بیشتر با روسیه اجتناب کند». البته خود وی در این خصوص همچنان تردید دارد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده