تلاش بانک مرکزی برای خروج از فهرست خاکستری

قرار است رئیس بانک مرکزی در راس هیاتی به زودی در نشست پاریس شرکت کرده و با اعلام تصویب قانون منع پول‏شویی در افغانستان، بانک‌‏های کشور را از فهرست خاکستری خارج سازد.

به گزارش خبرگزاری جمهور، نورالله دلاوری، رئیس بانک مرکزی در نشست خبری روز چهارشنبه هفته‏‌ی گذشته ابراز امیدواری کرد که تا آخر هفته‌‏ی جاری قانون منع پول‏شویی از سوی مجلس سنا نیز تایید شود تا افغانستان به طور کامل از فهرست خاکستری خارج گردد.

وی با اشاره به اهمیت این قانون در اقتصاد، تجارت و سیستم بانکداری گفت:«اگر ما در فهرست سیاه جهانی قرار می‏‌گرفتیم تمام روابط بین‏‌المللی ما تحت تاثیر قرار می‏گرفت

آقای دلاوری گفت: «به زودی هیاتی از بانک مرکزی در نشستی که قرار است در ۲۲ تا ۲۷ ماه میلادی جاری در پاریس تشکیل شود شرکت کنند و در آن نشست از دستاوردهای جدید افغانستان در زمینه قانون منع پول‏شویی گزارش دهند

گفته می‏شد که کشورهای چین و ترکیه روابط بانکی خود را با بانک‏‌های افغانستان قطع کرده‏اند.

آقای دلاوری در این باره می‏گوید که افغانستان تا به حال در فهرست خاکستری قرار داشت و این موضوع باعث شد که برخی کشورها هم‏چون چین و ترکیه روابط بانکی خود را با کشور قطع کنند.

وی با بیان اینکه پس از پیگیری‏‌های بانک مرکزی و وزارت خارجه چین و ترکیه در روابط‏‌شان تجدید نظر کردند، افزود: «اما اگر در فهرست سیاه قرار بگیریم بازهم تمام بانک‏‌های دنیا معاملات‏‌شان را با افغانستان قطع خواهند کرد

بنا بر اظهارات آقای دلاوری مهمترین دلیل تاخیر در تصویب قانون منع پول‏شویی تعدیلاتی بود که وزارت عدلیه بر مسوده آن آورده بود.

وی تاکید کرد: «مواردی که از سوی وزارت عدلیه حذف شده بود، دوباره از سوی مجلس نمایندگان اضافه شد

خلیل‏‌الله صدیق، رئیس اتحادیه بانک‏داران خصوصی نیز با ابراز خوشی از تصویب این قانون از سوی مجلس نمایندگان گفت: «با تصویب قانون منع پول‏شویی، بانک‏‌های افغانستان دوباره به سیستم مالی بین‏‌المللی وارد می‏شوند

وی افزود: «اگر ما قانون منع پول‏شویی را در کشور داشته باشیم جامعه جهانی سیستم مالی کشور ما را به رسمیت می‏‌شناسد

به باور وی در صورت عدم تصویب و توشیح این قانون، سیستم مالی کشور به عنوان یک سیستم مافیایی شناخته خواهد شد.گفتنی است در حالی که تنها ۶ روز به پایان ضرب‏الاجل جامعه جهانی برای تصویب قانون منع پول‏شویی باقی مانده است؛ قانون منع پول‏شویی بعد از تصویب در مجلس نمایندگان برای تایید به مجلس بزرگان ارسال شده است.

قابل یادآوری است که جامعه جهانی هشدار داده که اگر تا 24 ماه جون قانون منع پول‏شویی تصویب نشود، بانک‏‌های افغانسان به فهرست سیاه رفته و هرگونه ارتباط بین بانک‏‌های جهان و افغانستان قطع خواهد شد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده