تمایل بازرگانان روسب‌رای سرمایه‏‌گذاری در کشور

در سومین نشست مشترک اقتصادی افغانستان- روسیه که نمايندگان ۳۰ شرکت معتبر روسی حضور داشتند، بازرگانان روس علاقمندی خود را در سرمایه‏‌گذاری روی پروژه‏‌های بزرگ زیربنایی افغانستان اعلام کردند.

به گزارش خبرگزاری‏‌ها رینارد شگاف‌ووف، رئیس اجرایی اتاق‌ تجارت روسیه در این نشست در کابل گفت: کشورش علاقمند است تا برای افغانستان مواد خوراکی، ساختمانی و نیازمندی‌های دیگر را صادر و میوه تازه، میوه خشک و قالین را از افغانستان وارد کند.

آقای شگافووف افزود: شرکت‏‌های روس برای اجرای پروژه‏‌ها در افغانستان محاسبات تخمینی را با خود دارند و علاقمند به سرمایه‏‌گذاری در بخش‏‌هاى زيربنايى در افغانستان هستند.

او تصریح کرد که روسیه علاقمند است تا در بخش‌های ساختمانی، جاده‏سازی، ساخت بند برق و فعال‏سازی بس‌های برقی در افغانستان سرمایه‏‌گذاری کرده و صادراتش را به این کشور افزایش دهد.

شگافووف هم‏چنان خواستار تسریع روند بانکداری میان دو کشور گردید و گفت که چندین بانک در روسیه حاضر به همکاری با بانک‏‌های افغانستان هستند و قرار است فهرست بانک‏‌های یادشده را با رهبری بانک مرکزی افغانستان شریک سازند.

به گفته آقای شگافووف، برقراری ارتباطات میان بانک‏‌های افغان و روسیه از موضوعاتی است که در این نشست روی آن بحث و تبادل نظر صورت می‏گیرد و یکی از بانک‏‌های بزرگ مسکو علاقمندی خویش را برای همکاری مستقیم و همه‏‌جانبه با بانک مرکزی افغانستان نشان داده است.

رئیس اجرایی اتاق تجارت روسیه هم‏چنان یادآور شد که تاجران روس و افغان تصمیم دارند تا یک اتحادیه مشترک برای همکاری اتاق‏‌های تجارت افغانستان و روسیه ایجاد کنند که با این اتحادیه زمینه راهیابی تاجران افغان در بازارهای روسیه نیز فراهم می‏شود.

او از تاجران افغان خواست که به خاطر دستیابی به بازارهای روسیه، از فرصت به میان آمده استفاده نموده و در نمایشگاه‌هایى که در آن جا برگزار می‏گردد، شرکت نمایند.

در همین حال عتیق‏الله نصرت، رئیس عامل اتاق‏های تجارت گفت که روابط افغانستان و روسیه در بخش‏های مختلف از جمله در عرصه تجارت و اقتصاد در سال‏های اخیر گسترش یافته است.

آقای نصرت افزود: سال گذشته افغانستان به ارزش ۲۵۸ میلیون دالر کالای تجارتی از مسکو به افغانستان وارد کرده است و ۱۲ میلیون دالر میوه خشک و تازه را صادر نموده است.

نصرت سومین نشست همکاری‏های تجارتی افغانستان– روسیه را میان مقامات هر دو کشور، گام مهم در راستایی تقویت بخشیدن همکارهای دوجانبه اقتصادی و تجارتی عنوان کرد و گفت که حجم تجارتی کابل و مسکو هنوز هم ناچیز است.

نصرت خاطرنشان کرد که قرار است نمایندگی تجارتی روسیه در کابل ایجاد شود و ما در تلاش هستیم که هر چه زودتراین نمایندگی آغاز به فعالیت نماید.

خان‏جان الکوزی، معاون اتاق‏های تجارت نیز تصریح نمود که سالانه بیش از نیم میلیون تنُ میوه تازه و خشک به روسیه صادر می‏شود و حدود ۵ هزار تنُ کالای تجارتی از آن کشور وارد افغانستان می‏شود.

گفتنی است که در نشست اقتصادی مسکوـ کابل نمایند‌گان بیش از ۳۰ شرکت بزرگ روس حضور داشتند و قرار است نشست بعدی سال آینده در مسکو برگزار شود. هم‏چنان در این نشست قرار شد تا شورایی برای حل مشکلات بازرگانان افغانستان در مسکو ایجاد شود.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده