تمرکز مسکو – واشنگتن‌بر حل بحران سوریه

جان کری، وزیر خارجه امریکا به تازگی با اعتراف به حقانیت موضع روسیه در قبال بحران سوریه، از مشارکت این کشور و نیز ایران در تلاش‌های جاری برای حل بحران سوریه استقبال کرد و در عین حال، آمادگی خود را برای گفت‌وگو با بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه اعلام کرد.

او با تکرار موضع مسکو تاکید کرد در حال حاضر ضرورتی برای کنار رفتن فوری اسد وجود ندارد.

اگر به گفته‏‌های جان کری درباره لزوم هم افزایی تلاش‏‌ها برای مقابله با داعش توجه کنیم، می‏‌بینیم وی تا حد زیادی به موضع ولادیمیر پوتین، رئیس‏‌جمهور‏ روسیه درباره تشکیل ائتلاف ضد هراس‏‌افکنی‏ و تکیه بر بیانیه سال 2012 ژنو به عنوان سازوکاری مناسب برای حل و فصل مسالمت‏‌آمیز این بحران نزدیک شده است.

کری پس از دیدار خود با فیلیپ هاموند، همتای انگلیسی‏‌اش در لندن بر لزوم مذاکره تاکید کرده و گفته بود این همان چیزی است که وی به دنبال آن می‏گردد.

وزیر خارجه امریکا در عین حال ابراز امیدواری کرد روسیه و ایران و دیگر کشورهای بانفوذ منطقه در حل این بحران همکاری کنند. وی گفت: «ما آماده مذاکره هستیم، اما آیا اسد هم حاضر به مذاکره است؟ آیا روسیه می‏‌تواند او را به حضور در سر میز مذاکرات متقاعد کند؟»

کری همچنین با تاکید بر نیاز مبرم به تشریک مساعی کشورهای مختلف برای حل و فصل منازعه سوریه، خواستار از سر گیری تلاش‏‌ها به منظور دستیابی به راه حل سیاسی در سوریه شده بود و ضمن تکرار موضع کاخ سفید مبنی بر این که بشار اسد جایی در آینده سوریه ندارد، اذعان کرد نیازی نیست اسد فورا کنار گذاشته شود، بل می‏توان این کار را از طریق نشست و تفاهم با تمام طرف‏ها درباره نحوه کنار گذاشتن وی انجام داد.

مسکو همچنین آمادگی خود را برای ارائه هر گونه اطلاعات مورد نیاز واشنگتن درباره همکاری نظامی ‏فنی میان روسیه و سوریه اعلام کرد. ماریا زاخاروا، سخنگوی رسمی‏وزارت خارجه روسیه تاکید کرد: «امریکا که به تازگی نسبت به حضور نظامی روسیه در دمشق و ماهیت کمک‏‌های نظامی این کشور به سوریه ابراز نگرانی کرده است، در ارزیابی‏‌ها و بررسی‏‌های خود بیش از هر چیز به اطلاعات مطبوعات و روزنامه‏‌ها تکیه می‏کند، اما این اطلاعات در اصل توسط سرویس‏‌های امریکایی به دست رسانه‏‌های امریکایی و بین‏‌المللی‏ می‏رسد

زاخاروا خاطرنشان کرده بود: «ما بارها در پاسخ به پرسش‏‌های شریک امریکایی خود درباره ماهیت کمک‏‌های نظامی فنی‏مان به سوریه گفته‏‌ایم آماده ارائه هر گونه اطلاعات مورد نظر آن‏ها از طریق کانال‏‌های تخصصی هستیم تا کارشناسان نظامی هر دو طرف بتوانند تمام مسائل مورد اهتمام مشترک را بررسی کنند

سخنگوی وزارت خارجه روسیه هدف اصلی این کشور در سوریه را نه حمایت از بشار اسد، بل حمایت از دمشق در جنگ علیه گروه هراس‏‌افکن داعش و دیگر گروه‏‌های هراس‏‌افکن عنوان کرد، زیرا امنیت ملی اتحادیه اروپا را هم تهدید می‏کند.

وی تاکید کرد داعش فقط یک گروه هراس‏‌افکنی در یک منطقه مشخص نیست، بل هسته اولیه حکومتی است که اهداف خود را برپایی خلافت اسلامی در منطقه جغرافیایی واقع میان پاکستان تا پرتگال عنوان کرده است. مسکو همچنین قبلا نسبت به نفوذ عناصر داعش میان آوارگانی که به سمت کشورهای اروپایی سرازیر شده‏‌اند، هشدار داده و از آن‏ها به عنوان «بمب ساعتی» یاد کرده بود که بعد باعث تشدید مشکلات خواهد شد. روسیه حتی پا را فراتر گذاشته و از حضور تقریبا 2400 شهروند روس در تشکیلات داعش خبر داد.

این در حالی است که برخی منابع امنیتی نیز تعداد شهروندان کشورهای تازه استقلال یافته شوروی سابق در تشکیلات داعش را بیش از 7000 هزار نفر برآورد کرده‏‌اند که به اذعان منابع رسمی، این مسئله می‏تواند در آینده به خطری علیه امنیت ملی روسیه تبدیل شود.

در حالی که منابع روس اعلام کرده‏‌اند پوتین قرار است در جریان سخنرانی‏‌اش در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در 28 سپتامبر به تشریح موضع مسکو در قبال داعش و تلاش‏‌های صورت گرفته برای حل بحران سوریه بپردازد، الکساندر زاسپکین، سفیر روسیه در لبنان با استناد به رایزنی‏‌های قبلی روسیه با کشورهای موثر در بحران سوریه، برخی مفاد این طرح را فاش کرد.جنرال سرگئی سمیرنوف، معاون اول رئیس ستاد امنیتی فدراسیون روسیه در جریان نشست‏‌های سازمان همکاری اقتصادی شانگهای در تاشکند ازبکستان خواستار گسترش ائتلاف بین‏‌المللی‏ ضد هراس‏‌افکنی‏ از طریق برگزاری گفت‏‌وگوهای سیاسی و با حمایت سازمان ملل شد و تاکید کرد سازمان اطلاعات روسیه و کشورهای عضو پیمان شانگهای قصد دارند در کنار اروپا و امریکا با این معضل مبارزه کنند . سمیرنوف در عین حال خاطرنشان کرد: «برخی کشورهای ائتلاف امروز سعی دارند مانع همکاری در زمینه جنگ علیه هراس‏‌افکنی‏ شوند، اما این همکاری‏‌ها به‏‌ویژه با امریکا ادامه خواهد داشت؛ هر چند در سطح مطلوبی نباشد

0 پیام برای این مطلب ثبت شده