تنش در روابط امریکابا اتحادیه اروپا

جاسوسی امریکا از نهادها، موسسات و نمایندگی‌های دیپلماتیک اروپایی باعث تنش در روابط واشنگتن با متحدان اروپایی اش شده است. کمیسیون اروپا در بیانیه‌ای از امریکا خواست درباره جاسوسی از نمایندگی‌های اروپایی در واشنگتن و سازمان ملل متحد، شفاف‌سازی کند. امریکا نیز سرانجام اذعان کرد از نهادها و نمایندگی‌های دیپلماتیک کشورهای اروپایی جاسوسی کرده است.

کمیسیون اروپا همچنین از مسئولان سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواست هر چه سریع‌تر برای بررسی صحت این گزارش‌ها با واشنگتن تماس برقرار کنند. کمیسیون اروپا خاطر نشان کرد: « وضوح و شفافیت چیزی است که ما از آمریکا انتظار داریم

کشورهای فرانسه و بلجیم نیز انزجار خود را از جاسوسی امریکا اعلام و از واشنگتن خواسته اند در این خصوص شفاف‌سازی کند. برخی از مسئولان اروپایی آنچنان از این خبر خشمگین شده اند که خواستار به حالت تعلیق درآمدن مذاکرات تجاری اروپا و امریکا برای ایجاد منطقه تجارت آزاد شده اند.

آرلم دیزیر، دبیر اول حزب سوسیالیست فرانسه یکی از این افراد است. او می‌گوید اتحادیه اروپا باید با جدیت تمام به این اقدام آمریکا واکنش نشان دهد.

وی افزود: «یکی از اقدام‌هایی که اروپایی‌ها در شرایط کنونی می‌توانند انجام دهند زیر سئوال بردن مذاکرات تجاری با امریکا برای ایجاد منطقه تجارت آزاد است

میشل بارنیه، کمیسیر بازار داخلی اروپا هم گفت: «اگر این جاسوسی‌ها درست باشد پیامدهای ناگواری خواهد داشت، چون کشورهای دوست و متحد از هم جاسوسی نمی‌کنند. بنابراین امریکایی‌ها باید هرچه سریع به طور روشن توضیح دهند که چرا این کار را کرده اند

وزیر امور خارجه آلمان نیز گفت:«منافع امنیتی آمریکا نمی‌تواند توجیهی برای جاسوسی از شرکای اروپایی این کشور باشد.» وزارت امورخارجه اتریش با احضار سفیر امریکا خواستار توضیح رسمی و سریع امریکایی‌ها دراین باره شد. فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه هم گفته اروپا تا زمانی که جاسوسی واشنگتن در این قاره پایان نیابد با کاخ سفید هیچ مذاکره‌ای نخواهد کرد.

وزارت امور خارجه مکزیک هم اعلام کرد این کشور که از اهداف جاسوسی دستگاه‌های اطلاعاتی امریکا بوده است، این موضوع را به طور مستقیم با امریکا مطرح خواهد کرد.

آلمان هم وارد رقابت افغانستان می‌شود

یک نشریه آلمانی در گزارشی از تلاش دولت این کشور برای تأمین نیازهای صنعتی خود از طریق دستیابی به مواد خام و منابع زیرزمینی افغانستان خبر داد. به نوشته این منبع، دیرک نیبل، وزیر توسعه آلمان ابراز امیدواری کرده است که بتواند منابع ضروری و مورد نیاز کشورش از جمله لیتیوم و برخی عناصر کمیاب زیرزمینی را از افغانستان تأمین کند.

نشریه «فوکوس» در گزارشی نوشت: «دولت آلمان اعلام کرده است آمادگی دارد از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ حدود ۶۰۰ تا ۸۰۰ نیروی خود را در افغانستان مستقر کند

وزیر توسعه آلمان برگزاری یک کنفرانس بین‌المللی مواد خام معدنی را منوط به تصویب قانون مربوطه از طریق پارلمان افغانستان اعلام کرده است.

بر اساس این گزارش، آلمان قراردادهای دولتی شراکت در زمینه مواد خام زیرزمینی را با قزاقستان و مغولستان نیز منعقد کرده است. دولت آلمان می‌خواهد با کمک این هماهنگی‌ها و توافقات، نیازهای صنعت آلمان به منابع مهم و استراتژیک را تأمین کند. افغانستان در زمینه ذخایر زیرزمینی و مواد کمیاب معدنی بسیار غنی است و به خوبی می‌تواند نیازهای یک کشور صعنتی چون آلمان را در این زمینه برآورده کند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده