تنش در مرز افغانستان و پاکستان‌مقصر کیست؟

سربازان افغان و پاکستانی در یک نبرد شبانه مرگبار در منطقه خط دیورند به روز سه‏‌شنبه هفته گذشته به روی هم آتش گشودند، امری که می‏تواند تلاش‏‌های چندماهه برای بهبود روابط دو کشور را به مخاطره اندازد. کم از کم یک سرباز سرحدی افغان کشته و دو سرباز پاکستانی زخمی شدند. این درگیری نزدیک روستای انگوراده که در دو طرف منطقه سرحدی بین دو کشور کشیده شده، رخ داد.

سربازان افغان و پاکستانی پیش از این هم در امتداد مرز با هم تبادل آتش کرده بودند، اما این که این درگیری‏‌ها به کشته شدن کسی بینجامد نادر بود.

این درگیری در یک لحظه خطیر در رابطه بین دو همسایه رخ داد. رئیس‌‏جمهور غنی تماس و گفت‏‌وگو با پاکستان را اولویت ریاست‏‌جمهوری خود قرار داده و یک دوره از فعالیت دیپلوماتیک‌شدید را شروع کرد که امیدهایی را به وجود آورده است که ممکن است اسلام‏‌آباد در روند صلح متوقف شده افغانستان با طالبان، بتواند همکاری کند.

با آن هم دو کشور باید سال‏ها خصومت دوجانبه را کنار بگذارند. بسیاری از افغان‏ها اسلام‏آباد را به کنترول موثر شورش طالبان بر ضد حکومت افغانستان متهم می‏کنند. و کابل مرز دیورند را که توسط بریتانیایی‏‌ها کشیده شده به رسمیت نمی‌‏شناسد.

آخرین دور درگیری بین نیروهای افغان با نیروهای پاکستانی در ولایت پکتیکا و منطقه وزیرستان جنوبی هنگامی رخ داد که پاکستان شروع به ساخت تأسیسات مرزی جدید در امتداد دیورند کرد.

عدم توافق دو کشور به درگیری علنی انجامید و دو طرف به سمت هم سه‌‏شنبه شب راکت پرتاب کردند. به گفته یک مقام افغان یک پست دیده بانی پاکستانی در این حمله هدف قرار گرفته است. معلوم نیست چه کسی درگیری را شروع کرده است.

پاکستانی‏‌ها می‏گویند که این ساختمان در خط دیورند و در سمت پاکستانی مرز است و بناً قانونی است اگرچه مقام‏‌های افغان می‏گویند که ساخت تأسیسات جدید مفاد موافقتنامه بین دو کشور را نقض کرده است.

به گفته صدیق صدیقی بر اساس موافقتنامه با پاکستان نه پاکستان و نه افغانستان نمی‏توانند که در چند کیلومتری خط دیورند تاسیسات بسازند مگر این که هر دو طرف به آن توافق کنند:«ما به این شروط متعهدیم اما طرف دیگر اغلب آن را نقض کرده است».

درحالی که نبرد متوقف شده است، وضع همچنان تنش‌‏آمیز است. یک مقام ارشد افغان گفت که پاکستان نیروهای بیشتری را به خط دیورند فرستاده است و نیروهای امنیتی افغان هم به حالت آماده‏‌باش هستند. پاکستان هم از ارایه جزئیات درباره این درگیری و ساخت تأسیسات خودداری کرده است. روز چهارشنبه بازار انگوراده بسته بود و کارگرانی که روی یک پروژه در سمت پاکستانی مرز کار می‏کردند، رخصت بودند.

تنش‏‌های مرزی در بهار سال 2013 بالا گرفت هنگامی که سربازان افغان و پاکستانی مکررا به سمت هم در شهرستان گوشته در ولایت شرقی ننگرهار آتش گشودند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده