توافق نامزدان، نقطه‌‏ی پایان‌بحران اقتصادی

اتحادیه ملی کارگران افغانستان با اعلام اینکه ۵۶ درصد از واجدین شرایط کار در کشور بیکار هستند از توافق نامزدان ریاست‏‌جمهوری برای حل بن‏‌بست انتخابات استقبال کرده و آن را نقطه‏‌ی پایانی بر نگرانی‏‌های مردم می‏داند.

معروف قادری، رئیس اتحادیه کارگران افغانستان در نشست خبری با استقبال از توافق نامزدان برای حل بن‏بست انتخاباتی آن را پایان بحران های سیاسی و اقتصادی در کشور دانست. آقای قادری اظهار داشت که از دو سال بدین سو بنابر دلایلی همچون خروج نیروهای خارجی، عدم عقد قرارداد امنیتی، انتخابات ریاست‏‌جمهوری و شورای ولایتی، سرمایه‏‌گذاری در کشور کاهش و بیکاری افزایش یافته بود.

وی با اظهار خوشی از توافقات صورت گرفته بین دو نامزد و حل بن‏‌بست انتخاباتی اظهار امیدواری کرد که با حل این نگرانی سرمایه‏‌گذاران داخلی و خارجی به کشور آمده و سرمایه‏‌گذاری کنند تا معضل بیکاری نیز در کشور حل شود.

آقای قادری با اشاره به مشکلات بیکاری در کشور بیان داشت که به تازگی ۳۵ هزار کارگر از میدان هوایی بگرامی بیکار شدند و تعداد زیادی از کمپنی‏‌ها نیز به فعالیت‏‌هایشان پایان دادند که باعث افزایش بیکاری در کشور شده است.

وی افزود: «فعلاً از بین کسانی که واجد شرایط کار هستند ۵۶ درصد آنان بیکار و یا قسماً بیکار هستند که این رقم نشان دهنده آمار بالای بیکاری در کشور است

رئیس اتحادیه کارگران افغانستان تاکید کرد که بررسی نتایج عادلانه انتخابات، می‏تواند سرمایه‏‌گذاران زیاد داخلی و خارجی را برای سرمایه‏‌گذاری به داخل افغانستان بکشاند و زمینه‏‌ی کار را برای شهروندان کشور بیشتر فراهم نماید.

این در حالی است که پیش از این مقام‏‌های وزارت کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین افغانستان اعلام کرده بودند که از جمعیت ۲۷ میلیونی افغانستان حدود ۱۰ میلیون نفر افراد واجد شرایط کار هستند و تعداد افراد بیکار در کشور حدود ۸۰۰ هزار است.

اتحادیه ملی کارگران افغانستان (امکا) از بازرگانان داخلی و خارجی می‏خواهد که در افغانستان سرمایه‏‌گذاری کنند. معروف قادر، رئیس اتحادیه ملی کارگران افغانستان (امکا) از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی خواست که برای سرمایه‌گذاری به افغانستان بیایند. آقای قادری از تحولات اخیر به‏‌ویژه توافق هر دو نامزد ریاست‏‌جمهوری ابرازی خرسندی کرد و گفت: «افغانستان دیگر از بحران دور شده و زمان آن رسیده که سرمایه‏‌داران داخلی و خارجی با کمال اطمینان در این کشور سرمایه‏‌گذاری کنند

قادری گفت: «با این توافق تا حدی نگرانی ما از مشکل بیکاری رفع می‌شود و این یک اقدام نیک است.»او تصریح کرد که میزان بیکاری اکثراً در ولایات دوردست کشور نسبت به مرکز بالاتر است. او دلایل این بیکاری را جنجال‏‌های انتخاباتی عنوان کرد و گفت: «به درازا کشیدن روند انتخابات، رکود کمپنی‏‌ها و کاهش ۳۶۰ میلیون افغانی در بودجه انکشافی تاثیر مستقیم بالای کار گذاشته است.»گفتنی است که بازرگانان و سرمایه‏‌گذاران، فساد اداری، عدم تامین امنیت و عدم همکاری حکومت را از جمله موانع فعالیت‏‌های اقتصادی‏‌شان می‏‌دانند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده