توافق چهارجانبه؛ شروعی بر یک پایان

به محض تهاجم تشکیلات داعش به اراضی عراق در نیمه سال 2014، ایران و روسیه جزو نخستین دولت‌هایی بودند که به لحاظ نظامی ‏و لجستیک به یاری عراق شتافته و سلاح و تجهیزات لازم را در عرض چند روز در اختیار این کشور قرار دادند. این درحالی بود که به دلیل کاهش بهای نفت هرکدام از این کشورها خود درگیر بحران‌های مالی کشنده‌ای بودند.

عراق همواره از این کمک‏‌ها تشکر کرده و از حمایت‏‌های منطقه‏‌ای و بین‏‌المللی استقبال می‏کند. همه این تلاش‏ها برای یکپارچه کردن صفوف، در برابر تشکیلاتی وحشی و جنایتکار بود که زمین را پر از فساد و تباهی و رعب و وحشت کرد و امنیت و صلح بین‏‌المللی را به مخاطره انداخت. جامعه بین‏‌المللی نیز با درک همین مساله بود که با تشکیل ائتلافی به رهبری و نظارت امریکا تصمیم گرفت به لحاظ سیاسی و نظامی و اطلاعاتی با این خطر برخورد کند و منابع مالی و معنوی آن را مسدود کند. به دنبال آن کشورهای غربی قول دادند جلوی ورود ستیزه جویان را گرفته و اجازه ندهند سلاح و مهمات به دست تروریست‏‌ها برسد، هرچند در این راه به دلایل نامعلومی چندان موفق نبودند. در همین حال برخی طرف‏‌های عراقی و منطقه‏‌ای اتهاماتی را مطرح کردند از این قبیل که بقای داعش و استمرار فعالیت آن برگ برنده‏‌ای است در دست بعضی‏‌ها تا بتوانند به وسیله آن بر دیگران فشار آورند و از این طریق خون عراقی‏‌ها را ریخته و منابع درآمدی‏شان را غارت کنند.

از همین جا بود که تشکیل یک توافق چهارجانبه اطلاعاتی بین عراق، ایران، سوریه و روسیه برای مقابله با تشکیلات داعش و سایر گروه‏‌های تروریستی ضرورت پیدا کرد. این درواقع نخستین گام در مسیر آزادسازی اراضی اشغال شده توسط این گروه‏‌ها به حساب می‏‌آید؛ توافقی که بیشتر به یک مرکز هماهنگی امنیتی شباهت دارد و می‏تواند اطلاعات دقیقی را از میزان سلاح و مهمات، زرادخانه‏‌ها و اتاق عملیات مشترک، میادین جنگ و اماکن حضور نیروها گرد آوری و پردازش کند و به عراق امکان دهد تا دست بالا را در میدان نبرد داشته باشد و به کمک دیگر طرف‏‌ها بر این تشکیلات جهنمی غلبه پیدا کند. درواقع این منافع مشترک موجب تشکیل چنین ائتلافی شده است. این اتفاق بعد از آن روی داد که روسیه برای مقابله با داعش وارد میدان شد، زیرا صدها نفر از اتباع این کشور به این تشکیلات پیوسته و بازگشت آنها تهدید امنیتی بزرگی را متوجه روسیه می‏کرد. به خصوص این که این کشور طی دو دهه گذشته توانسته بود حملات تروریستی را در کشور خود مهار کند و حالا گروه‏‌های تروریستی با همان افکار و با شیوه داعش دوباره در روسیه فعال شده‏‌اند‏‏‏.

تصمیم سیاسی عراق برای ورود به این توافق چهارجانبه، به معنای کنار کشیدن از ائتلاف بین‏‌المللی برای مقابله با گروه‏‌های تروریستی نیست. اما در عین حال نشان می‏دهد که عراق در تصمیم گیری استقلال رای خود را دارد و می‏‌کوشد از جبهه‏‌های مختلف با این دشمن مشترک مقابله کند. عراق نقش محوری در این مبارزه دارد و می‏تواند دیدگاه‏‌های روسیه و متحدانش را از یک سو با امریکا و متحدانش از سوی دیگر را هماهنگ کند. تحولات منطقه‏‌ای و بین‏‌المللی به گونه‏‌ای است که غلبه هرچه سریع‏تر بر این تشکیلات را الزامی می‏کند. نباید در برابر خطر تروریسم کوتاه آمد یا سهل‏انگاری به خرج داد. زیرا این خطر ثبات و آرامش را از میلیون‏‌ها انسان در منطقه سلب و هزاران انسان بی‏گناه را آواره کرده است. توافق چهارجانبه در واقع شروعی بر یک پایان سریع و تعیین کننده خواهد بود تا این تشکیلات را در مدت زمانی کوتاه‏‌تر مغلوب کند و از طریق یک همکاری بین‏‌المللی و منطقه‏‌ای مستحکم، ریشه‏‌های آن را بخشکاند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده