توتال، برنده احتمالی تاپی

چهار کشوری که بخشی از کنسرسیوم خط گازی هستند که از آسیای میانه شروع می‏شود، قرار است تا این هفته در اسلام‏‌آباد ملاقات کنند تا درباره اعطای قرارداد مالی این پروژه چند میلیارد دالری به غول انرژی فرانسوی یعنی توتال، تصمیم بگیرند.

یکی از مسئولین به اکسپرس تریبیون گفت:«وزرای ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند به تاریخ 11 فبروری در اسلام‏‌آباد ملاقات و در نشست کمیته مدیریتی این پروژه خط گاز اشتراک می‏کنند

شرکت‏‌های امریکایی –شورون و اکسون موبیل- پیش از این در پی رد تقاضای‏‌شان برای دریافت سهمی از این پروژه این از رقابت‏‌ها برای رهبری مالی این کنسرسیوم خارج شده بودند.

به گفته مقامات، ترکمنستان در اصول با امضای قرارداد کاری با توتال که به این شرکت اجازه می‏دهد تا به حیث رهبر مالی کنسرسیوم فعالیت کند، موافقت کرده است.

تحت این قرارداد، توتال به استخراج گاز از میادن ترکمنستان که به افغانستان، پاکستان و هند صادر می شود، کمک می‏کند.

در عوض، شرکت توتال، دستمزد خود را نقداً و یا جنساً دریافت می‏کند.

مقامات گفتند که شرکت‏‌های پاکستانی- شرکت توسعه نفت و گاز و شرکت پترولیوم- احتمالاً بخشی از این کنسرسیوم باشند و در استخراج گاز در ترکمنستان اشتراک کنند.

شرکت‏‌های گازی این چهار کشور قبلاً شرکتی را برای ساخت، مالکیت و عملیاتی کردن این خط لوله 1800 کیلومتری ایجاد کرده‏‌اند. شرکت‏‌های دولتی این چهار کشور سهمی برابر در این خط لوله خواهند داشت. در تلاش برای یافتن یک شرکت برای رهبری مالی کنسرسیوم،، توتال پیشتاز شناخته شد. در نشست این هفته، وزرای چهار کشور تلاش خواهند کرد تا به توافقی دست یابند. توتال با استفاده از موقعیت و نبود رقیب، وارد گفت‏‌وگو شده و با ترکمنستان‌برای استخراج گاز بدون دریافت هیچ سهمی از آن وارد مذاکره شده است.

حکومت افغانستان می‏گوید که این کشور به تمامی مقدار گاز تعهد شده، نیازی ندارد و تنها بخشی از آن را می‏خواهد.

مقدار باقی‌مانده بین پاکستان و هندوستان تقسیم می‏شود. این مقام می‏گوید:«این مسئله هم در این نشست مورد بحث قرار خواهد گرفت

وی گفت:«یک مطالعه از مسیر این خط لوله انجام خواهد شد. طراحی مهندسی آن هم تاکنون به درستی انجام نشده است

بر بنیاد توافق انجام شده روی خط لوله تاپی که انتظار برده می‏شود ده میلیارد دالر هزینه داشته باشد، پاکستان و هند هر کدام 1.365 میلیارد کیوبیک فوت گاز و افغانستان نیم میلیارد کیوبیک فوت گاز دریافت خواهند کرد.

پاکستان و هند قبلاً توافقی را برای خرید و فروش گاز امضا کرده‏اند و تلاش‏ها در حال انجام است تا سرمایه‏‌گذاران احتمالی برای تهیه هزینه مالی این پروژه جذب شوند. این چهار کشور در روند ایجاد یک کنسرسیوم قرار دارند تا شرکتی را که از لحاظ توانایی و مالی توانا باشد به حیث رهبری کنسرسیوم انتخاب کنند تا این شرکت، طراحی، سرمایه‏‌گذاری و ساخت این خط لوله را انجام دهد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده