توطئه‌ای جدید در سوریه

توطئه بزرگی به طور ناگهانی با عنوان حمایت از کردها در شمال سوریه سربرآورده و ارتش امریکا و حدود ۳۰ هزار سرباز از یگان‌های مدافع خلق کرد درصدد تشکیل ارتش سازمان یافته و مجهز با تانک‌ها، توپخانه‌ها و موشک‌ها برای تسلط بر ۲۵ درصد از خاک سوریه هستند.

روزنامه لبنانی الدیار در تحلیلی نوشت، این نیروها در منطقه‌ای تشکیل خواهند شد که بیشترین مناطق کشاورزی سوریه را در خود جای داده و سوریه از گندم این منطقه به حد خودکفایی رسیده است و این منطقه در هر فصل به میزانی که برای پنج سال کافی باشد، محصول گندم برداشت می‌کند. سوریه علاوه بر آن گندم را به خارج و حتی به کشورهای استقلال یافته از شوروی سابق، ایتالیا و اسپانیا صادر می‌کند چرا که گندم سوریه که از زمین‌های حاصل‌خیز شمال این کشور به دست می‌آید مرغوب‌ترین است.

نکته دیگر اینکه شمال سوریه از منابعی برای صادرات گاز و نفت برخوردار است و منطقه‌ای بسیار غنی به شمار می‌آید. کردها یک و نیم میلیون مسیحی سریانی را از تمامی ولایت حسکه، رقه و قامشلی بیرون رانده‌اند که در آنجا قدیمی‌ترین طایفه سریانی که قدمتی ۲۰۰۰ ساله دارد، سکونت داشتند.

اینجا یادآور می‌شویم که امریکا یک پایگاه هوایی سری را در سوریه تاسیس کرده است، که اخیرا از آن پرده برداشت. این پایگاه می‌تواند میزبان ۱۰۰ جنگنده امریکایی باشد و در مسافتی با پایگاه نظامی التنف سوریه قرار دارد. اما امریکا این پایگاه را به صورت سری ساخته است و ۱۰۰ جنگنده امریکایی را در این پایگاه برای حفاظت از یک چهارم خاک سوریه که آنجا را با کردها اشغال کرده‌ است، قرار خواهد داد. تا به این لحظه واکنش‌های بین‌المللی بسیار تند و شدید بوده است.

  • منبع: ایسنا

0 پیام برای این مطلب ثبت شده