توقف سرمایه‏‌گذاری در کشور

انتخابات ریاست‏‌جمهوری سال ۱۳۹۳ خورشیدی، طولانی‏‌ترین انتخابات در تاریخ افغانستان بوده که نزدیک به یک سال را در بر گرفته است.

سرانجام انتخابات به چالش کشانیده شد و این چالش، فعالیت‏‌ها، سرمایه‏‌گذاری‏‌ها و زیربناهای اقتصادی را بیشتر زیر تاثیر منفی قرار داده و با سقوط مواجه کرده است.به تازگی، وزارت مالیه نیز، طولانی شدن انتخابات ریاست‏‌جمهوری را علت اساسی چالش‏‌های اقتصادی کشور می‏داند و می‏گوید که حکومت افغانستان تاکنون ۵ میلیارد افغانی متضرر شده و ۶ میلیارد دیگر از کشور خارج شده است.

به دنبال این نگرانی‏‌ها، اداره حمایت از سرمایه‏‌گذاری‏‌های افغانستان نیز تاکید می‏کند که از ۵ ماه بدین سو، تمامی سرمایه‏‌گذاری‏‌های داخلی و بین‏‌المللی در کشور متوقف شده است.

وفی‏‌الله افتخاری، رئیس اداره آیسا یا حمایت از سرمایه‏‌گذاری‏‌های افغانستان به خبرگزاری‏‌ها می‏گوید که ۵ ماه می‏شود که سرمایه‏‌گذاری‏‌های داخلی و خارجی در افغانستان توقف داده شده است.

آقای افتخاری تاکید می‏کند که علت اساسی توقف سرمایه‏‌گذاری‏‌ها در کشور، طولانی شدن انتخابات و بی‏‌ثباتی سیاسی است.

آقای افتخاری می‏‌افزاید که مشخص نبودن آینده سیاسی کشور، سرمایه‏‌گذاران را ناامید کرده است.رئیس اداره آیسا خاطرنشان کرد:«مردم نگران هستند به خصوص بخش خصوصي، وقتي كه سرمايه‏‌گذار از آینده افغانستان آگاهی نداشته و بی‏‌ثباتی‏‌ها در کشور وجود داشته باشد، هیچ کسی سرمایه‏‌گذاری نمی‏‌کند

وی بر این باور است که سرمایه از افغانستان فرار داده نشده، بل سرمایه‏‌گذاری‏‌ها متوقف شده است. سرمایه‏‌گذاران منتظر بهتر شدن وضع سیاسی هستند و اگر آینده انتخابات نامعلوم باشد و این روند هم‏چنان طولانی‏‌تر شود تمامی سرمایه‏‌گذاران تصمیم جدی‏‌تری خواهند گرفت که این امر، بحران اقتصادی افغانستان را جدی‏‌تر خواهد کرد.

اداره حمایت از سرمایه‏‌گذاری می‏گوید که سرمایه‏‌گذاران داخلی و خارجی علاقمند سرمایه‏‌گذاری در افغانستان هستند و هرگاه به زودترین فرصت، نتیجه انتخابات مشخص شود، بازرگانان داخلی و خارجی به سرمایه‏‌گذاری‏‌های خود در افغانستان آغاز خواهند کرد.

آقای افتخار به صراحت بیان می‏کند:«در کشور فرصت‏‌های زیادی است. مفاد سرمايه‏‌گذاری در افغانستان بیشتر از کشورهای منطقه است و از همین رو، تمامی سرمایه‏‌گذاران هم منتظر خوب شدن وضع سیاسی افغانستان هستند که ما اميدوار هستيم افغانستان از این حالت بیرون شده و سرنوشت مردم مشخص شود

این اظهارات در حالی صورت می‏گیرد که به تازگی عمر زاخیلوال، وزیر مالیه کشور گفته است که طولانی شدن انتخابات، ۵ میلیارد افغانی به اقتصاد کشور ضربه وارد کرده و نیز ۶ میلیارد افغانی دیگر از کشور خارج شده است.

وی هشدار داده در صورتی که معیاد اعلام نتیجه نهایی انتخابات طولانی‏‌تر شود حکومت افغانستان قادر به پرداخت حقوق کارمندان نشده و اکثریت کارکنان حکومتی اخراج خواهند شد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده