توقف کمک مالی‌به هفت پروژه‏‌ی بزرگ

دولت امریکا میلیون‏‌ها دالر کمک مالی به هفت پروژه‏‌ی بزرگ ملی در افغانستان را قطع کرده است و هنوز هیچ اثری برای ازسرگیری این کمک‏‌ها وجود ندارد.

بیشتر پروژه‏‌ها از قبیل ساخت جاده در افغانستان با کمک مالی ایالات متحده امریکا تمویل شده است. ایالات متحده امریکا تعهده کرده بود که بخشی از مصارف پروژه‏‌های بند دهله در ولایت قندهار، استخراج گاز شبرغان، بازسازی بند کجکی، چگونگی تفحص نفت و گاز کشکه ولایت بادغیس، تمدید لین برق جنوب افغانستان (پکتیا و خوست)، ساخت جاده حلقوی بادغیس و خریداری بیست فروند هواپیما برای وزارت دفاع ملی افغانستان را پرداخت می‏کند.

دولت افغانستان این هفت پروژه را پروژه‏‌های بزرگ و ملی خوانده است. روابط میان افغانستان و امریکا پس اینکه حامد کرزی، رئیس‏‌جمهور از امضای پیمان امنیتی خودداری کرد، به شدت تیره شده است.

با وصف اینکه جرگه‏‌ی مشورتی، رأی به امضای پیمان امنیتی با امریکا داد، اما آقای کرزی این پیمان را امضا نکرد و امضای آن را مشروط اعلام کرد.

حامد کرزی می‏گوید که امریکا در بدل امضای پیمان امنیتی باید زمینه‏‌ی مذاکره طالبان با دولت افغانستان را فراهم کند و برقراری امنیت و صلح در افغانستان را نیز تضمین کند. کرزی می‏گوید که صلح و امنیت افغانستان در دست ایالات متحده امریکا است.

افزایش نگرانی‏‌ها: کابینه‏‌ی دولت افغانستان با انتشار اعلامیه‏‌ای از توقف کمک‏‌های ایالات متحده به پروژه‏‌های ملی کشور اظهار نگرانی کرده است.

در اعلامیه شورای وزیران آمده است که وزرای مالیه و امور خارجه افغانستان در مورد چگونگی ازسرگیری کمک‏‌های مالی باید با جانب امریکا وارد گفت‏‌وگو شوند. هنوز دولت امریکا در این مورد واکنش نشان نداده است.

قرار بود که فرماندهی نیروهایی امریکا در افغانستان از جانب دولت امریکا پول‏‌های تعهده شده به این پروژه‏‌ها را پرداخت کند.

شورای وزیران گفته است: «ایالات متحده امریکا براساس تفاهمنامه، باید در چند مرحله پول این پروژه‏‌ها را پرداخت می‏کرد که فقط در مرحله‏‌ی نخست، پول بخشی از پروژه‏‌ها پرداخت شده و پول پیشتر پروژه‏‌ها اصلاً به جانب دولت افغانستان منتقل نشده است

وزیر مالیه افغانستان گفته است که در حال حاضر دولت امریکا تمامی کمک‏‌هایش را به این پروژه‏‌ها متوقف کرده است.

کابینه‏‌ی دولت افغانستان تا هنوز در مورد دلیل توقف این کمک‏‌ها چیزی نگفته است.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده