تولیدات و صنعت؛پایه‌های و ثبات در کشور

کنفرانس ملی حمایت از صنایع افغانستان، فرصت ها، چالش‌ها و راه حل‌ها، روز یکشنبه هفته گذشته در هوتل کابل سرینا برگزار شد.به گزارش خبرگزاری ها، این کنفرانس از سوی وزارت تجارت و صنایع افغانستان با حضور مسوولین اداره حمایت از سرمایه گذاری (آیسا)، اتاق‌های تجارت و صنایع، مسوولین اتحادیه صنعت کاران و ۳ صد تن از صنعت کاران و تاجران ملی، به منظور انکشاف صنعت و تولیدات داخلی کشور برگزار شد.

هدف عمده و اساسی از برگزاری این کنفرانس، حمایت از صنایع کشور به منظور جمع آوری مشکلات صنعت کاران و صادر کننده تولیدات افغانی در یک گفتگوی تحقیقی عنوان شد.

همایون رسا؛ وزیر تجارت و صنایع دولت جمهوری اسلامی افغانستان که دراین کنفرانس صحبت می کرد گفت: انکشاف صنعت و تولیدات داخلی، پایه های اصلی اقتصاد و ثبات پایدار یک کشور را تشکیل می دهد.

به گفته او، در دنیای امروز هیچ کشوری وجود ندارد که بدون صنعتی شدن و تولیدات، به رفاه و آسایش دست یافته باشد. زیرا تجربه نشان داده است که استقلال و آزادی و همچنین حاکمیت ملی کشورهای سربلند و با افتخار، با پیشرفت و توسعه اقتصادی و صنایع آنها گره خورده است.اوهمچنان گفت: افغانستان از جمله کشورهایی است که درچند دهه گذشته به دلیل بحران های سیاسی، تمام زیربناهای اقتصادی خود را به شمول زیر بنای صنعتی از دست داده است و تا امروز به حیث یک کشور فقیر و کمتر انکشاف یافته باقی مانده است.

او در ادامه گفت: احصائیه و ارقام از نهادهای دولتی جمهوری اسلامی افغانستان و سازمان های بین المللی نشان می دهد که در سال گذشته از جمله ۸.۷ ملیارد دالر امریکایی بیشتر از ۸.۲ ملیارد دالرآن واردات بوده است و تنها چهار تا پنجصد میلیون دالر صادرات را تشکیل می دهد.

به گفته رسا، افزایش سرسام آور واردات در افغانستان نشان می دهد که رشد تولیدات و صنعت در کشور بسیار بطی بوده وهنوز جایگاهش را پیدا نکرده است.

همچنین او گفت: در سال گذشته سطح صنعت در تولید ناخالص ملی کشورتنها ۱۵ درصد بوده است و سهم سکتورخصوصی نیز در ایجاد اشتغال در سطح بسیار پایین قرار داشته است، در حالیکه که کشورهای توسعه یافته ۹۰ درصد اشتغال از طریق سکتورهای خصوصی فراهم می کند.

رسا، در حال حاضر افغانستان را یک کشور مصرفی و وارداتی خواند و افزود: این کشور درعرصه های اقتصادی و صنایع با چالش های زیاد رو برو است و لازم است تا راه حل‌های مناسب برای بر طرف کردن این مشکلات جستجو شود.

این در حالی است که به گفته وزیر تجارت در صورتی که سیاست گذاری های لازم برای انکشاف اقتصادی روی دست گرفته شود در افغانستان فرصت ها وامکانات بالقوه اقتصادی زیادی برای سرمایه گزاری، تشبثات و صنایع وجود دارد که می تواند کشور را از بحران ااقتصادی و نیاز شدید به کمک های خارجی نجات دهد.

محمد قربان حقجو رییس حمایت از سرمایه گذاری افغانستان نیز گفت: صنعت و تولیدات ستون فقرات اقتصاد یک کشور را تشکیل می دهد.به باور وی بالا رفتن تولیدات داخلی و صنعت، اولین اثرش این است که جلو فرار سرمایه ها را می گیرد.

او به وضعیت اقتصادی موجود درکشور اشاره کرد و گفت: به صورت قانونی و غیرقانونی افغانستان سالانه در حدود ۱۵ میلیارد دالر واردات دارد.

حقجو علاوه کرد: با وجود اینکه افغانستان یک کشور زراعتی است، از ۶ ملیون تن گندم که نیاز دارد یک میلیون تن آنرا از بیرون وارد می کند.

به گفته او، علاوه بر سایر کالاهای وارداتی، امروز افغانستان تا یک میلیارد دالر واردات ادویه از خارج دارد، بنا براین باید روی این موضوع که چگونه می توانیم بدیل برای واردات درست کنیم فکرشود.

به گفته او، ۱۹ قلم جنس که افغانستان توانایی تولید آنرا دارد حد اقل تدابیر سنجیده شود که چگونه باید آنرا به فعلیت برسانیم.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده