تولید برق در ولایات جوزجان، فراه و بامیان

«قرارداد پروژه تولید برق از گاز در ولایت جوزجان» به ارزش نزدیک به 40 میلیون دالر میان وزارت انرژی و آب و یک شرکت خصوصی به امضا رسید.

علی‌احمد عثمانی وزیر انرژی و آب، در مراسم امضای این قرارداد گفت: خودکفایی انرژی برق یکی از اهداف اساسی وزارت انرژی و آب است.

آقای عثمانی بیان داشت که وزارت انرژی و آب از دو سال بدین سو در راستای خودکفایی، انرژی برق گام‌های مثبتی را برداشته و تلاش‌ها همچنان جهت جذب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در تولید انرژی ادامه دارد.

وی، تولید برق از منابع داخلی، ایجاد اساسات برای تامین انرژی و کاهش وابستگی به واردات برق از کشورهای همسایه، ایجاد اساسات برای انکشاف بخش برق داخلی، ایجاد شغل برای متخصصین و جوانان، افزایش روز افزون عواید سالانه حکومت، فراهم‌سازی زمینه فروش گاز داخلی، رشد تشبثات و تولیدات داخلی، بدیل پایدار برای انرژی وارداتی، رشد سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، در بخش انرژی از مزایای عمده این پروژه خواند.

خانم فهیمه سادات نماینده مردم جوزجان در مجلس نمایندگان نیز با بیان این مطلب که ولایت جوزجان با داشتن منابع مهم طبیعی می‌تواند به یکی از ولایات مهم تولید انرژی مبدل شود، تولید انرژی برق از گاز شبرغان را از جمله پروژه‌هایی خواند که علاوه بر خودکفایی در تولید انرژی برق می‌تواند زمینه اشتغال را برای صدها تن از متخصصین و جوانان فراهم سازد.

این پروژه در حدود 38.85  میلیون دالر امریکایی هزینه برمی‌دارد، این پروژه به شرکت بیات پاور واگذار شده است. در پی ختم این پروژه  حدود 30 هزار خانواده و 100 فابریکه تولیدی متوسط و کوچک از انرژی برق بهره‌مند خواهند شد.

از سوی دیگر داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی در دیدار با شماری از بزرگان و متنفذان ولایت فراه گفته است: کار دو پروژه برق در ولایت فراه به زودی آغاز خواهد شد. داکتر عبدالله در این دیدار تاکید کرده که در زمینه اصلاحات اداری و مسایل امنیتی این ولایت بیشتر تمرکز می‌کند.

در این دیدار، رییس اجرایی کشور روند بازسازی، اوضاع امنیتی و مشکلات اداری این ولایت را مورد ارزیابی قرار داد.

سمیع‌الله صمیم، نماینده مردم فراه در پارلمان افغانستان درباره مسایل امنیتی، مشکلات مردم و اوضاع حاکم در فراه به رییس اجرایی کشور گزارش داد.

همچنان، بزرگان و متنفذان فراه مشکلات، درخواست‌ها و پیشنهادات‌شان را در زمینه تولید انرژی برق، کاریابی، بورسیه‌های تحصیلی، توسعه متوازن و حاکمیت قانون مطرح کردند.

آنان ضمن بر شمردن مشکلات و چالش‌های کنونی افغانستان در عرصه‌های مختلف بر حفظ و ضرورت وحدت ملی و مشارکت سیاسی عادلانه تاکید داشتند.

سپس، داکتر عبدالله به بزرگان ولایت فراه اطمینان داد که در زمینه بازسازی، تولید انرژي برق، امنیت و بورسیه‌های تحصیلی توجه خاص را مبذول می‌دارد.

وی گفت: دو پروژه تامین انرژی برق برای ولایت فراه در تدارکات ملی فیصله شده است. کار تامین انرژي خورشیدی و تمدید لین برق از شیندند هرات به ولایت فراه آغاز می‌گردد.

رییس اجرایی افزود: با توجه به بودجه و امکانات دست داشته حکومت در ارتباط به توسعه و ساخت بند بخش آباد ولایت فراه نیز تلاش صورت می‌گیرد.از سوی دیگر قرارداد سه پروژه برق رسانی ولایت بامیان میان شرکت برشنا و شرکت‌های هندی و چینایی امضا شد.

دفتر مطبوعاتی ریاست‌جمهوری با نشر خبرنامه‌ای اعلام کرد: این قراردادها در حضور رییس‌جمهور غنی در ارگ به امضا رسیده است.

جزییات قراردادها:

– تمدید لین 220 کیلوولت به ظرفیت 300 میگاوات از سب استیشن دوشی الی شهر بامیان به طول 180 کیلومتر و ارزش 43.8 میلیون دالر.

– احداث سب استیشن 20/220 کیلوولت در منطقه دشت اژدر ولایت بامیان به ظرفیت 32 میگاوات و به ارزش 11.6 میلیون دالر.

– شبکه برق‌رسانی شهر بامیان به ارزش 24.1 میلیون دالر که در قدم نخست برای 20 هزار مشترک و در آینده برای 350 هزار مشترک برق‌رسانی خواهد کرد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده