ثروتمندترین کشور جهان مشخص شد

موسسه مالیه جهانی اعلام کرد سرانه تولید ناخالص داخلی قطر در سال ۲۰۱۲، ۱۰۶ هزار دالر بوده و این کشور جایگاه خود به عنوان ثروتمندترین کشور جهان در این سال را حفظ کرده است.

این در حالی است که نهاد سرمایه‌گذاری قطر با ۱۱۵ میلیارد دالر دارایی، در رده دوازدهم ثروتمندترین صندوق‌های دولتی ذخیره دارایی جهان قرار گرفت.

قطر اولین بار در سال ۲۰۱۰ با درآمد سرانه ۸۸ هزار و ۵۵۹ دالر و با پشت سر گذاشتن لوکزامبورگ، به عنوان ثروتمندترین کشور جهان مطرح شد و این مقام را در سال ۲۰۱۱ نیز حفظ کرد.

موسسه مالیه جهانی وابسته به بانک جهانی گزارش داد که سرانه تولید ناخالص داخلی قطر از نظر برابری قدرت خرید در سال ۲۰۱۲، ۱۰۶ هزار دالر بوده است. براین اساس، کشورهای لوکزامبورگ، سنگاپور و ناروی، به ترتیب با درآمد سرانه ۸۰، ۶۱ و ۵۴ هزار دالر سرانه تولید ناخالص داخلی از نظر برابری قدرت خرید در رده‌های دوم تا چهارم ثروتمندترین کشورهای جهان در سال ۲۰۱۲ قرار گرفتند.

بر اساس این گزارش، تولید ناخالص داخلی قطر در سال ۲۰۱۲ حدود ۱۸۲ میلیارد دالر بوده که بالاترین حجم تولید ناخالص داخلی قطر در طی سال‌های گذشته محسوب می‌شود. افزایش تولید ناخالص داخلی قطر در این سال، ناشی از افزایش بهای جهانی نفت و بالا رفتن میزان صادرات نفت این کشور بوده است. جمعیت این کشور کوچک حاشیه خلیج فارس در سال ۲۰۱۲ حدود ۱.۸ میلیون نفر بوده است.

شیخ عبدالله بن سعود آل ثانی، رییس بانک مرکزی قطر ماه گذشته گفته بود، تولید ناخالص داخلی قطر در سال گذشته ۱۹۱.۷۸ میلیارد دالر بوده است. در میان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، تولید ناخالص داخلی امارات ۴۵.۷۸۱ میلیارد دالر بوده، در حالی که تولید ناخالص داخلی کویت ۴۸.۱۰۸ میلیارد دالر بوده است.

عمان از نظر سرانه درآمد با ۲۵ هزار و ۸۰۶ دالر جلوتر از عربستان بوده است. درآمد سرانه عربستان در سال ۲۰۱۲، ۲۲.۳۷۷ میلیون دالر بوده و بحرین نیز درآمد سرانه ۲۰ هزار و ۷۷۰ دالر را به خود اختصاص داده است. بر اساس این گزارش، کشور آفریقایی کنگو با درآمد سرانه ۳۶۵ دالر، فقیرترین کشور جهان در سال گذشته میلادی بوده است. بر اساس رتبه‌بندی موسسه انگلیسی سیتی یوکی، نهاد سرمایه‌گذاری قطر از نظر حجم دارایی‌ها در سال ۲۰۱۲، در رده دوازدهم صندوق‌های دولتی ذخیره دارایی جهان قرار گرفته است. در سال ۲۰۱۲، دارایی‌های تحت مالکیت صندوق‌های ذخیره دولتی جهان ۸ درصد رشد داشته و به رقم ۵.۲ تریلیون دالر رسیده است. پیش‌بینی می‌شود که این دارایی‌ها در سال جاری میلادی به ۵.۶ تریلیون دالر افزایش یابد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده