جاذبه‌های مهم پارک‏‌های ملی کشور

پارک ملی واخان

دهلیز واخان با طول 200 کیلومتر و با باریکی 20-60 کیلومتر متشکل از دره‌‏های الپانی و کوه‏‌های بلند به طرف شرق ولایت بدخشان امتداد یافته است. این دهلیز در شمال با تاجکستان، در جنوب با پاکستان و در شرق با چین هم مرز می‏باشد و از جمله مناظر دیدنی طبیعی است و دارای کوه‏‌های پوشیده از برف دایمی می‏باشد. ولسوالی واخان در بخش کوهستانی آسیا مانند پامیرها، هندوکش، قراقرم، التاس، تیانشان و کوه‏‌های مشهور همالیا موقعیت دارد. نظر به موقعیت جغرافیایی، ساحه‏‌ی واخان با بعضی از ساحات دیگر دنیا در رقابت قرار دارد و مسکن دو گروه اقلیت وخی و قرغیز بوده که از فرهنگ بسیار جذاب برخوردار است و بخش مهم این منظره زیبا را تشکیل می‏دهد. ساحات مذکور با داشتن منظره‏‌های زیبا، حیات وحش نایاب و بی‌نظیر، تاریخ و فرهنگ غنی، از قدیم‏‌الایام منحیث تاج افغانستان شناخته شده است. به همین لحاظ، این ساحه بحیث مناظر طبیعی قابل حفاظت، پناهگاه حیات وحش، استفاده پایدار از منابع طبیعی، جلب و جذب سیاحان ملی و بین‏‌المللی،رشد اقتصاد اهالی و جلوگیری از فعالیت‏‌های غیرقانونی شکار حیات وحش، منحیث دومین پارک ملی کشور از طرف اداره ملی حفاظت محیط زیست و وزارت زراعت، آبیاری و مالداری با در نظرداشت برنامه ملی سیستم ساحات حفاظت شده به تاریخ 10 حمل سال 1393 اعلان گردید.

محیط حیاتی:

پستاندارن: (پلنگ برفی، سیاه گوش، گرگ، روباه سرخ، موش خرمای کوهی، قاقم، سمور، خرس نصواری، گوسفند مارکوپولو، موش دندان صدف، آهوی رنگ سایبریایی، خرگوش بی‏دم، خرگوش گوش دراز، موش خرما، موش صحرایی، موش بزرگ قدکوتاه… )

خزندگان: ( مارها ، بقه‏‌ها و چلپاسه‏‌ها )

پوشش نباتی: درسال 1387 حدود 544 نوع نبات که مربوط به 55 فامیل نباتی می‏گردد،شناسایی گردیده است و تعدادمعدودی از درختان (جونیپر، بید و بکتارن) در این ساحات به شکل نورمال انکشاف می‏‌نماید

 

فعالیت‏‌های انجام شده:

علامت گذاری ساحات حفاظت شده (پارک ملی) تگرمنسو پامیر کوچک ولسوالی واخان

انجمن واخان پامیر برای حفاظت ساحه

کار بالای مدیریت ساحه جریان دارد.

احداث ساختمان‏‌های حفاظتی حفاظت حیوانات اهلی‌اهالی منطقه‌در برابر حیوانات وحشی

سروی پلنگ برفی و انداختن GPS کالر غرض ردیابی و تشخیص ساحات گشت‏‌و‏گذار آنها

توظیف محافظین در ساحه

پیشبرد آگاهی دهی در مورد اهمیت ساحات حفاظت شده و حیات وحش برای شاگردان مکاتب، کارمندان دولتی و اهالی همجوار منطقه

آماده کردن بدیل معشیت، غرض حفاظت جنگلات و نباتات با همکاری مؤسسات همکار در منطقه

0 پیام برای این مطلب ثبت شده