جاسوسی امریکا از وزارت خارجه فرانسه

آژانس امنیت ملی امریکا در مجموعه فعالیت‏‌های جاسوسی خود از کشورهای گوناگون، وزارت خارجه فرانسه و گفت‏‌وگوهای انجام شده میان دیپلمات‏‌های این کشور اروپایی را نیز زیر نظر دارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بر اساس سندی متعلق به آژانس امنیت ملی امریکا، این نهاد جاسوسی در سال 2010 میلادی از طریق وی پی ان (شبکه‏‌های خصوصی مجازی) رایانه‏‌های داخلی وزارت خارجه فرانسه و دیپلمات‏‌های این کشور را زیر نظر داشته است.

بر اساس یک سند داخلی، آژانس امنیت ملی امریکا به طور هدف‌مند وزارت امور خارجه فرانسه را هدف عملیات جاسوسی خود قرار داده است. بر اساس گزارش منتشر شده در الجزیره، وزارت خارجه فرانسه از طریق یک کانال انترنتی شبکه خصوصی مجازی (VPN) رایانه‏‌های سفارت‏‌ها و کنسول‌گری‏‌ها را به مرکز خود در پاریس وصل کرده بود. بدین وسیله کامپیوترها از طریق یک کانال با یکدیگر در ارتباط بوده اند غافل از اینکه این شبکه‏‌ی مجازی از سوی امریکا رصد می‏‌شود.

در یک سند آژانس امنیت ملی که طبقه‏‌بندی خیلی سری داشته، این عملیات بسیار موفقیت‏‌آمیز توصیف شده و در آنجا از دسترسی‏‌های حساس به کانال‏‌های تماس‏‌های انترنتی سخن گفته می‏شود.

از جمله آدرس‏‌های انترنتی که آژانس امنیت ملی در یک فهرست به آن اشاره کرده است، آدرس “diplimatie.gouv.fr” به چشم می‏خورد که توسط سرور وزارت خارجه در پاریس هدایت می‏شود.

آژانس امنیت ملی امریکا در فهرست سپتمبر ۲۰۱۰ خود، نمایندگی‏‌های فرانسه در واشنگتن و سازمان ملل متحد را جزو اهداف جاسوسی ذکر می‏کند.

از این رو متخصصان آژانس در هر دو نمایندگی دیپلماتیک، دستگاه شنود وصل می‏کنند و در نمایندگی نیویورک تصاویر مانیتور کامپیوترها را جمع‏‌آوری می‏کنند.

اطلاعات مورد علاقه آژانس امنیت ملی، در مرحله‏‌ی اول، سیاست خارجی فرانسه، و سپس اطلاعاتی درباره‏‌ی صنایع تسلیحاتی فرانسه و میزان ثبات اقتصادی این کشور بوده است.

این خبر در حالی منتشر می‏شود که طی روزهای گذشته نیز اعلام شده بود آژانس امنیت ملی امریکا در نظر دارد تا پایان سال 2013 میلادی به 85 هزار دستگاه رایانه در سراسر جهان نفوذ کند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده