جزییات لغو تحریم علیه ایران

خبرگزاری رویترز با اشاره به آغاز اجرای توافق هسته‏‌ای موقت و گام به گام جمهوری اسلامی ایران با گروه1+5، اعلام کرد: به موجب این توافق فعالیت هسته‏‌ای ایران متوقف می‏شود و امریکا و اتحادیه اروپا درمقابل برخی تحریم‏‌های اقتصادی را طی شش ماه کاهش می‏دهند.

تمامی مبادلات باید از طریق بانک‏‌هایی صورت گیرد که تحت تحریم‏‌های اتحادیه اروپا قرار ندارند. تمامی قراردادها باید تا پیش از پایان دوره شش ماهه تعیین شده برای تعلیق تحریم‌ها در20 جنوری اجرایی شوند، مگر اینکه تعلیق تمدید شوند.

ممنوعیت تامین بیمه و حمل و نقل در زمینه محموله‏‌های نفت خام ایران به حالت تعلیق درمی‏آید.صرفاً محموله‏‌های نفت خام پوشش بیمه داده می‏شوند، نه دیگر تولیدات نفتی. امکان ارائه خدمات حمل و نقل و بیمه به کشورهای ثالث وارد کننده نفت ایران (هند، چین، جاپان، کوریای جنوبی، ترکیه و تایوان) فراهم می‏شود. امکان کرایه کشتی‏‌ها برای حمل نفت ایران فراهم می‏شود.

خدمات‏‌رسانی به شرکت‏‌های ایرانی تحت تحریم اتحادیه اروپا همچنان ممنوع خواهد بود، به این معنی که در صورت حمل نفت ایران توسط شرکت‏‌های تحت تحریم، شرکت‏‌های بیمه اتحادیه اروپا نمی‏‌توانند به آن‏ها خدمات دهند. ممنوعیت واردات، خرید و یا حمل و نقل محصولات پتروشیمی ایران به حالت تعلیق در می‏‌آید.

تمامی خدمات‏‌رسانی‏‌ها همچون فاینانس، کمک مالی، بیمه و بیمه اتکایی از جمله برای کشورهای ثالث امکان‏‌پذیر می‏شود.

تعلیق موقت تحریم‏‌ها، امکان مبادلات تجاری با شرکت‏‌های تحت کنترول وزارت نفت ایران را فراهم می‏سازد، حتا اگر این وزارتخانه همچنان تحت تحریم‏‌های اتحادیه اروپا باشد. حمل و نقل محصولات پتروشیمی ایران مجاز خواهد شد، اما نه از طریق شرکت‏‌های تحت تحریم اتحادیه اروپا، ممنوعیت تجارت طلا و فلزات گرانبها با دولت ایران، نهادهای عمومی و بانک مرکزی ایران و یا افراد و نهادهای خصوصی که نماینده آنان هستند، به حالت تعلیق در می‏‌آید. خدمات‏‌رسانی‏‌های مرتبط همچون حمل و نقل تحت پوشش قرار می‏گیرند.

اتحادیه اروپا نقل و انتقالات مالی را برای تجارت در زمینه موارد تحریم نشده تسهیل می‏کند، همچون مبادلات تجاری برای اهداف بشردوستانه مانند موادغذایی و دارو. اتحادیه اروپا در راستای افزایش نقل و انتقال مالی با ایران بدون نیاز به اجرای الزامات قانونی و نیز به منظور تسهیل مبادلات غیرتحریمی، سقف تمامی مجوزهای خود را تا 10 برابر افزایش می‏دهد.

همچنان دربیانیه وزارت خارجه امریکا آمده است بخشی از لغو تحریم‏‌ها مربوط به فعالیت‏‌های تجاری شامل صادرات فرآورده‏‌های پتروشیمی، خرید و فروش طلا، قطعات هواپیما و موتر، جلوگیری از تلاش‏ها برای کاهش صادرات نفت ایران است که به کشورهایی مانند، چین، تایوان، هند فروخته می‏شود.

بیش از چهارمیلیارد دالر از دارایی‏‌های مسدود شده ایران نزد بانک‏‌های خارجی آزاد خواهد شد. تعیین یک مسیر برای مبادلات ارزی بین ایران و کشورهای 1+5 به منظور تامین نیازهای بشردوستانه، تا سقف 400 میلیون دالری برای دانشجویانی که در خارج از کشور قرار می‏دهند.

کارشناسان اجرای این مرحله را بسیار مهم و تاثیرگذار می‏دانند زیرا اجرای دقیق آن می‏تواند بستر مناسب‏‌تری برای رسیدن به توافق نهایی فراهم کند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده