جشنواره گل

در دهه دوم نخستین ماه بهار 1392 خورشیدی، شاهد جشن‌های باشکوهی در پیوند با نوروز بودیم؛ برگزاری جشن گل بادام در دایکندی؛ جشنواره گل نارنج و گل نرگس در ولایت ننگرهار و نخستین جشنواره گل ارغوان در ولایت پروان.

این جشنواره‌ها با شکوه و ظرافت‌های هنری خاصی برگزارشدند. جشنواره گل بادام در دایکندی با شعر خوانی آمیخته بود و عطر گل بادام و طنین شعر، فضای شاعرانه‌ای را خلق کرده بود.

جشنواره گل ارغوان در ولایت پروان اما با حضور مقام‌های دولتی چهره جدی و رسمی به خود گرفته بود. مخدوم رهین، وزیر اطلاعات وفرهنگ، بصیرسالنگی، والی پروان با حضور در « ارغوان تپه گل‌غندی» شهر چاریکار ولایت پروان درباره اهمیت این جشنواره و چگونگی برگزاری آن سخن کردند.

مخدوم رهین که از جلوه‌های ارغوان‌زار پروان به وجد آمده بود گفت:«از تماشای ارغوان‌زار درولایت پروان یک بار دیگرقدرت آفرینش آفریدگار بزرگ را به تجلیل می‌نشینیم. صد‌ها سال ارغوان‌زار تپه گل‌غندي در پروان تفریحگاه مردم پروان ولایت‌های همجوار بخصوص اهالی پایتخت بوده است.»

به گفته وزیر فرهنگ، برای نخستین بار «گل‌غندی» را زنده‌یاد بهایی جان به این تپه اطلاق کرده است. البته این جشنواره نیز از آوای خوش بهاریه‌های شاعران و موسیقی محلی خالی نماند، محمد افسررهبین، محمد اسحق فایز، میرزا عبدالغفوریعقوبی تنی چند از شاعران کابل، پروان ، پنجشیر و کاپیسا شعرهای بهاری خواندند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده