جشنواره «گپ جوان »

خانه‏‌ی فرهنگ افغانستان جشنواره‏ای را راه‌‏اندازی کرده است که در آن برنامه‏‌های گوناگونی از فلم‌های کوتاه گرفته تا نمایشگاه عکس اجرا می‏شود.

این جشنواره از سال 89 شروع شد و اکنون چهارمین دور آن در کابل پس از پایان کار جشنواره‏‌های ولایتی برای یک روز راه‏‌اندازی شد.

این جشنواره در بامیان، قندهار، ننگرهار، بلخ و هرات به هدف یک‏جا شدن جوانان در عرصه‏‌های هنری و فرهنگی و چندرسانه‏‌ای برگزارشده است.

مسئولین برگزاری این جشنواره می‏گویند برخلاف سال‏‌های پار که جشنواره برای «چندین روز» ادامه می‏‌یافت امسال در قصر ملکه در باغ بابر کابل و فقط برای «چند ساعت» برنامه‏‌های تعیین شده به اجرا درآمد.

مسایل انتخاباتی و امنیتی مسایلی‏‌اند که بر برگزاری این جشنواره‏‌ی فرهنگی و هنری سایه انداخته و مسئولین این جشنواره گفته‏‌اند که زمان برگزاری این جشنواره به همین دلایل از روزها به ساعت‏‌ها کاهش یافته است.

این جشنواره برای جوانان سراسر کشور فرصتی را ایجاد می‏کند تا بتوانند در فضایی هنری و فرهنگی ایده‏‌ها و افکار و استعدادهای خود را در زمینه‌‏های وبلاگ‏نویسی، عکاسی، فلم، نویسندگی، شعر، هنرپیشگی، نقاشی و صنایع دستی و تیاتر نشان دهند.

چنین برنامه‌‏ها و جشنواره‏‌هایی که برای جوانان و نوجوانان برنامه‏‌ریزی و طراحی می‏شوند در نفس خود کار نیکو و ارزنده‏‌ای به شمار می‏روند این مهم زمانی بیشتر درک می‏گردد که جمعیت کشور ما بیشتر جوان و نوجوان هستند و این جمعیت جوان به برنامه‏‌ریزی‏‌های دقیقی برای کاریابی و پر کردن اوقات فراغت خود نیازمند هستند.

دولت در این سال‏‌ها کارهای موثر و همه‏‌جانبه‏‌ای برای جوانان نداشته و در بیشتر موارد از کنار موضوع مهم جمعیت جوان کشور بی‏‌اعتنا گذشته است. دولت بر طبق سنت‏‌های گذشته به افراد مسن و پیر در هر عرصه توجه کرده آن هم به لحاظ سابقه‏‌ی کاری که این سابقه‏‌ی کاری دراکثر عرصه‏‌ها مفید و موثر واقع نشده و نمی‏شود. اما بخش خصوصی و نهادهای جامعه مدنی در راستای اثر بخشی و به کارگیری نیروهای جوان کشور تلاش ورزیده‏‌اند که تا حدی هم در این راستا موفق بوده‏‌اند.

اما این تلاش‏ها کافی نیستند و باید بیشتر از این‏ها برای نیروی پر انرژی و آماده‏‏ی کار و تلاش جوان زمینه‏ها و فرصت‏ها فراهم شوند. زیرا کشور ما برای ترقی و شکوفایی همه‏جانبه به فرصت‏ها و زمینه‏های به کار گیری از نیروهای بااستعداد و جوان در تمام عرصه‏های نیاز مبرم دارد و این نیازمندی‏های اساسی برای کار و تلاش برای پیشرفت سریع در اقتصاد و فرهنگ و سیاست و اجتماع لازم است تا دولتمردان فعلی و حکومت آینده فضا و دیدگاه‏های بازتری را برای حضور و فعالیت جوانان ایجاد کنند و اجازه دهند جوانان توانایی‏ها، استعدادها و انرژی خود را به محک آزمایش بگذارند و کشور ما با افکار، مدیرت و تدابیر جوان و جوانتر به پیش برود.

با ایجاد ظرفیت‏ها برای استخدام علمی و معیاری و به کارگیری از نیروی کار جوان می‏توان تا حد زیادی از بیکاری‏های فصلی و مزمن در کشور کاست. باید توجه داشت که کشور ما با آن که به در حال حاضر بیشتر از هر زمان دیگری به نیروی کار جوان نیاز دارد، اما بنا بر دلایل سیاسی و عدم کارآیی برخی نهادهای مسئول، تعداد بی‏شماری از بیکاری رنج می‏برند.

بیکاری خودش سبب بسیاری از ناهنجاری‏های اجتماعی و فرهنگی می‏شود واقعیتی که در این سال‏ها شاهد افزایش روزافزون آن‏‏ها بوده‏ایم. اعتیاد به انواع مواد مخدر و دزدی‏های مسلحانه و سرقت‏های خیابانی و آدم‏ربایی‏ها همه به گونه‏ای ریشه در بیکاری و نبود برنامه‏ریزی منظم و دقیق دولت برای مهار بیکاری و ناهنجاری‏های اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی است.

در حالی که دولت و سایر نهادهای مسئول می‏توانند با سرمایه‏گذاری‏های نه چندان زیاد اما ماهرانه و بر اساس نیازمندی‏هایی که اقتضای زمان و شرایط کنونی را دارد بسیاری از مشکلات و چالش‏های جوانان را برطرف کرده و یا تاحدی کاهش دهد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده