جشن صنایع ملی در کابل

اداره حمایت از سرمایه‏‌گذاری افغانستان (آیسا) کنفرانس و نمایشگاه چهار روزه صنایع ملی را زیر نام «جشن صنایع ملی» در کابل برگزار کرد.

این نمایشگاه به هدف ترویج استفاده از تولیدات داخلی، بازتاب فرصت‏‌های سرمایه‏‌گذاری و ارائه دستاوردها و پیشرفت‌های بخش خصوصی در راستای اقتصاد تولیدی کشور در تالار جرگه بزرگ از تاریخ 14-11 حمل سال روان خورشیدی برگزار شد.

در گشایش این نمایشگاه مقام‏‌های ارشد حکومت، وزرای کابینه جمهوری اسلامی افغانستان، فعالان بخش خصوصی داخلی و خارجی و تمویل‏‌کنندگان خارجی حضور داشتند.

این درحالی است که اداره آیسا به تازگی پیش‏‌بینی کرده است که در سال جاری، سرمایه‌گذاری‌های زیادی در سراسر کشور صورت خواهد گرفت. با آن هم تبلیغات منفی در مورد وضعیت افغانستان، خروج نیروهای بین‏‌المللی، طولانی شدن روند انتخابات و معرفی اعضای کابینه جدید، مشکلات زیادی را در عرصه‏‌ی اقتصادی به وجود آورده است.

آگاهان اقتصادی به این باورند که در جریان سال‏‌های گذشته كمتر كارهای زیربنایی برای توسعه و انكشاف اقتصادی كشور و جذب سرمایه‏‌گذاری‏‌های داخلی و خارجی صورت گرفته است.

اما مسئولان می‏گویند که خوش‏‌بینی‏‌ها در مورد سرمایه‏‌گذاری در کشور افزایش یافته است و هم اکنون بازرگانان داخلی و خارجی در بخش‏‌های معادن، ساختمان و زراعت آماده سرمایه‏‌گذاری در کشور هستند.

از سوی دیگر آیسا از سرمایه‌‏گذاری‏‌های بزرگ در کشور خبر می‏دهد. این اداره اعلام کرده است که در سال جاری، سرمایه‌گذاری‌های هنگفتی در سراسر کشور صورت خواهد گرفت.

وفی‏‌الله افتخار، رئیس آیسا گفت که طرح‌های پیشنهادی سرمایه‏‌گذاران بزرگ و کوچک به حکومت وحدت ملی سپرده شده است.

او تاکید کرد که تنها یک شرکت تجارتی، در نظر دارد تا در کشور مبلغ ۳۵۰ میلیون دالر سرمایه‏‌گذاری کند و دیگر شرکت‌ها نیز پول‌های هنگفتی را آماده‌ی سرمایه‌گذاری کرده‏‌اند.

آقای افتخار افزود که ده‌ها شرکت داخلی و خارجی پیشنهاد سرمایه‌گذاری در افغانستان را کرده‏‌اند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده