جلالتمآب محمد اشرف غنی رییس جمهور جمهوری اسلامی افغانستان در پیامی در رابطه به دهمین سالیاد شهید سید مصطفی کاظمی: شهیدکاظمی یکی از پایه گذاران فصل جدید در کشور بود

دهمین سالیاد حادثه المناک پانزدهم عقرب سال۱۳۸۶ بغلان را به خانواده شهدا و تمام ملت افغانستان تسلیت می‌گویم.

ده سال قبل از امروز تروریستان جنایتکار شماری از نمایندگان مردم و در راس آن‌ها شهید سیدمصطفی کاظمی، رهبر حزب اقتدارملی و رئیس کمیسیون اقتصادی ولسی جرگه را که برای توسعه و احیای صنعت و اقتصاد کشور به بغلان سفر کرده بودند، هدف حمله هراس‌افکنانه قرار دادند . دراین حادثه المناک شش تن از نمایندگان شورای ملی افغانستان و دهها تن از متعلمین مکتب و مردم شریف بغلان که به استقبال وکلای منتخب ملت آمده بودند، جام شهادت نوشیدند.

سیدمصطفی کاظمی، حاجی عارف ظریف، صبغت‌الله ذکی، نازکمیر سرفراز، انجنیر عبدالمتین و صاحب‌الرحمن همت با کارنامه‌های درخشان و پایگاه وسیع مردمی برای وحدت، رفاه و عزت کشور تلاش کردند و خون پاک‌شان زمینه‌ساز هرچه بیشتر وحدت میان مردم افغانستان شد. به پاس خدمت این شهدا و آرمان‌های والای شان روز پانزدهم عقرب در تقویم رسمی کشور به روز وحدت ملی و شهادت نمایندگان مردم مسمی شده است.

امروز که به مناسبت یادبود ازشهدا گرد هم آمده‌ایم به جا خواهد بود تا از کارنامه‌های همه شهدا به‌خصوص شهیدکاظمی به نیکی یاد نماییم. وی یکی از چهره‌های موثر در سیاست و جهاد بود که در کنار مبارزه نظامی به مبارزه فکری و فرهنگی نیز تمرکز داشت .

حمایت وی از نهادهای آموزشی گواه براین مدعا است که وی همواره بر وحدت ملی تاکید نموده و خود درعمل پیشگام برای این شعاربود. کاظمی شهید در عرصه‌ی جهاد و مقاومت در کنار مردم باقی ماند و پس از توافق بن در نقش یکی از پایه‌گذاران فصل جدید عرض اندام نمود.

او درزمان مدیریت خویش در وزارت تجارت و همچنان در کمیسیون اقتصادی ولسی جرگه با رویکرد به استقلال و خودکفایی تلاش داشت تا چرخه‌ی اقتصاد کشور را به گردش درآورد.

هرچند سفر و مقصد او ناتمام ماند، اما آرمان‌های او و دیگر شهدای کشور با طرح و اجرایی شدن پروژه‌های زیربنایی از تاپی گرفته تا کاسا یک هزار ایجاد بندها، جاده‌ها و خط آهن در حال تحقق است.شهیدکاظمی در مجلس نمایندگان نیز به محور مهم بدل شده بود.

ابتکار وی در ایجاد گروه پارلمانی با ترکیبی از قومیت‌ها و گرایش‌ها نشانگر ظرفیت بزرگ وی برای ایجاد محوریت و مدیریت در کشور بود.

کاظمی باایجاد این گروه خود را از حلقه‌های تنگ سیاسی، قومی، سمتی وحزبی خارج نموده و الگوی جدیدی از تعامل سیاسی را درخانه ملت بنا گذاشت.

افغانستان بیش از هرزمان دیگر به تحمل، همدیگرپذیری و تعامل مثبت و سازنده نیاز دارد.

شهیدکاظمی درزمانی که در نقش اپوزیسیون سیاسی انجام وظیفه می‌کرد با رویکرد اصلاح‌گرایانه و طرح‌های بدیل، سخن می‌گفت . او هرگز به ادبیات نفرت وخارج از نزاکت در نقد حکومت ظاهر نگردید. این رفتارها می‌تواند برای نسل جوان و پیروان شهیدکاظمی الگوی خوب رفتاری به شمار رود.

در پایان بار دیگر به روح پاک قربانیان حادثه پانزدهم عقرب ۱۳۸۶ بغلان و تمام شهدای کشور عزیز درود فرستاده و یاد یکایک آنان را گرامی می‌دارم و از خداوند بزرگ برای شان جنت فردوس آرزو می‌نمایم .

 

محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهور

جمهوری اسلامی افغانستان

0 پیام برای این مطلب ثبت شده