جمع‏‌آوری منظم عشر و زکات

طرح جمع‏‌آوری عشر و زکات، به شورای وزیران رفت. وزارت کار می‏گوید که طرحی را برای جمع‌‏آوری عشر و زکات آماده کرده و به شورای وزیران فرستاده است.

نام عشر و زکات و جمع‏‌آوری آن تا پیش از این با فعالیت طالبان گره خورده بود و این گروه در مناطق زیر کنترول‏شان به جمع‏‌آوری آن اقدام می‏کردند.

این موضوع به یکی از چالش‏‌های بزرگ دولت طی چند سال اخیر تبدیل شده بود و مردمی که مجبور به پرداخت آن می‏‌شدند نیز از پراخت آن اظهار نارضایتی می‏کردند.

مردم مناطقی که طالبان به صورت کامل و یا موقتی در آن تمرکز داشتند همواره مجبور به پرداخت منظم عشر و زکات بودند.

طالبان یکی از منابع درآمد خود را پس از عایدات تولید موادمخدر، از این راه می‏دانند.

واصل مهمند، معاون وزارت کار و امور اجتماعی کشور در گفت‏‌وگویی با بی‏‌بی‏‌سی اعلام کرد که این طرح پس از بررسی یک کمیته که چند نهاد دولتی را شامل می‏شود؛ شالوده ایجاد یک سیستم منظم بانکی را برای جمع‏‌آوری عشر و زکات ریخته است.

آقای مهمند می‏‌گوید که هدف اصلی این برنامه انسجام پول‏‌های جمع‏‌آوری شده و تنظیم آن برای کمک به نیازمندان است.

گفته می‏شود که این طرح چهار سال است روی میز وزارت کار و امور اجتماعی قرار دارد و زیر نظر معاون رئیس‏‌جمهور {حکومت گذشته} کار آن جریان داشته است.

اما اکنون به نظر می‏رسد که این طرح آماده و برای تصویب به شورای وزیران فرستاده شده است.

آقای مهمند تصریح می‏کند که یک حساب بانکی ویژه برای جمع‏‌آوری عشر و زکات ایجاد می‏شود که معاونین رئیس‏‌جمهور، وزارت مالیه و کار و امور اجتماعی، روند آن را نظارت خواهند کرد. پول جمع‏‌آوری شده به حساب بودجه سالانه دولت اضافه می‏‌شود.

پرداخت یک دهم محصول جمع‏‌آوری شده هر سال کشاورزان { البته یک دهم از محصولی که مازاد مصرف کشاورز است} از فرضیات تاکید شده در دین اسلام است. اسلام با مشخص کردن این مکلفیت، دست به تنظیم امور اقتصادی جامعه و توازن در وضعیت معیشتی مردم زده است. عشر و زکات جمع‏‌آوری شده جزو بیت‏‌المال شده و از این آدرس، فقرا زیر پوشش قرار می‏‌گیرند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده