جنجال توزیع پول به نام ‘رولا غنی’؛ بانوی اول افغانستان سیاسی بودن این کار را رد کرد

رولا غنی، بانوی اول افغانستان تایید کرده که به نام او به زنان بی‌بضاعت پول توزیع شده اما گفته است هیچ نوع هدف سیاسی در این کار نبوده است.

روز گذشته، گزارش‌هایی از توزیع پول از سوی او برای “کارزارهای انتخاباتی” بین مراجعان زن در مراکز صحی/بهداشتی ولایت ننگرهار در شرق افغانستان منتشر شد و در رسانه‌های محلی گفته شد که گویا طالبان این پول‌ها را جمع آوری کرده، آتش زده و این مراکز صحی/بهداشتی را بسته‌اند. مقام‌های محلی نیز از این کار انتقاد کردند.

خانم غنی امروز (هفتم حمل/فروردین) در مراسم “تعهد برای کاهش مرگ و میر مادران” به این خبر اشاره کرد و گفت در آخر سال میلادی، پس از حساب مخارج، بودجه‌ای اضافه مانده بود و وزارت مالیه/دارایی و صحت به پیشنهاد بانوی اول به تفاهم رسیدند که این پول را به زنان بی‌بضاعت در مراکز صحی برای مصرف ترانسپورت‌شان توزیع کنند.

او تایید می‌کند که قرار شد این پول به نام او توزیع شود اما می‌گوید دلیل آن را نمی‌داند و به اساس همین تفاهم اجرای این برنامه شروع شد.

خانم غنی بودجه کلی این برنامه را اعلام نکرد اما گفت قرار شد به هر زن پنجصد افغانی (حدود هفت دلار) پرداخته شود.

خانم غنی گفت: “شما کل‌تان مرا می‌شناسید. چهار و نیم سال است تلاش می‌کنم تسهیلات به مردمی که مشکل دارند، فراهم کنم … من هیچ وقت دروغ نمی‌گویم. در سیاست اشتراک نمی‌کنم و هیچ وقت تبصره نمی‌کنم. در ننگرهار آوازه شد که ای پول حرام است که از دفتر خانم اول توزیع می‌شود و معلوم نیست این پول برای چیست؟ پروگرام بین دو وزارت است و این پول بیت‌المال است.”

او تاکید کرد که هیچ هدف سیاسی در این کار نداشته است و افزود: “متاسفانه ادعا کردند که سیاست‌داری می‌کنم. اگر کمک کردن به مردم آسیب پذیر سیاست است من این کار را کردم. اینطور است که من این برنامه را تشویق کردم اما پول از من نیست … ای برادر گل، ما خواهر و برادر هستیم. باید با تفاهم و خوبی و خوشی بین خود تحمل کنیم چرا فتنه می‌اندازیم و تخریب می‌کنیم، چرا مال بیت المال را می‌سوزانیم؟ چرا شما شرم ندارید؟ شما نمی‌فهمید که خداوند به رحمت اهمیت می‌دهد؟ … چرا رحمت سر مردم آسیب پذیر ندارید؟ چرا (پول را) از دست شان گرفتید و چرا مردم محروم را زیادتر محروم کردید؟”

رولا غنی به دوران انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد و گفت می‌داند از این قضیه، داستان‌هایی ساخته خواهد شد اما تاکید کرد “خداوند دروغگویی را خوش ندارد.”

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان قرار است در ماه میزان/مهر سال جاری برگزار شود و محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری کنونی افغانستان از نامزدان این انتخابات است.

خانم غنی در مراسم امروز فراهم ساختن خدمات بهداشتی برای زنان و تلاش برای کاهش مرگ و میر زنان را از اهداف این کارش خواند.

مرگ و میر مادران در افغانستان

مراسم امروز از سوی انجمن دکتران زنان و زایمان در کابل راه اندازی شده بود.

در این نشست گفته شد که هنوز هم افغانستان از خطرناک ترین کشورها برای مادران است و آمار مرگ و میر مادران در آن بالا است.

صدیقه عبدالله ادیب، از اعضای این انجمن گفت به اساس آخرین آمار منتشر شده از سوی وزارت بهداشت افغانستان اکنون در افغانستان در هر صد هزار تولد ۶۶۱ مادر جان خود را از دست می‌دهند.

به گفته وی، اقلیم نامناسب و نبود راه های مناسب در افغانستان، نبود امنیت، نبود کارمندان صحی و امکانات مورد نیاز مهمترین دلایل مرگ و میر مادران در این کشور است که برای حل آن باید چندین اداره باهم کار کنند.

صدیقه عبدالله ادیب گفت به اساس تعهد بین‌المللی افغانستان باید شمار مرگ و میر مادران را در هر صد هزار تولد به ۷۰ نفر تا سال ۲۰۳۰ کاهش دهد اما با وضعیت و مشکلات موجود رسیدن به این هدف چندان امکان پذیر نیست.

با این همه او تاکید کرد که ۴۰ تا ۵۰ درصد مرگ و میرهای مادران در افغانستان قابل پیشگیری است و باید برای رسیدن به این هدف به خصوص با تخصیص بودجه بیشتر تلاش کرد.

منبع: بی بی سی فارسی

0 پیام برای این مطلب ثبت شده