جنگ‌‏افروزی در یمنبه نفع هیچکس نیست

رسانه‏‌های جهان از حملات جنگنده‏‌های این رژیم به مواضع نیروهای انصارالله در یمن خبر داده‏‌اند. حملات فوق پس از تهدید مقامات نظامی سعودی صورت گرفت که نسبت به هرگونه حرکت نیروهای انقلابی انصارالله به سمت عدن هشدار داده بودند. نیروهای انصارالله با نزدیکی به عدن و تصرف فرودگاه این شهر عملا دست برتر را در سراسر یمن از آن خود نمودند.

رسانه‏‌های سعودی از ایجاد ائتلافی هماهنگ متشکل از ده کشور جهت مقابله با انقلابیون انصارالله خبر داده‏‌اند؛ ائتلافی که رهبری آن بر عهده عربستان سعودی بوده و حمایت کویت، قطر، امارات، بحرین، مصر، سودان، پاکستان، اردن و مغرب را پشت سر خویش دارد.

شاهزاده محمد بن سلمان، وزیر دفاع سعودی پیش از آغاز عملیات طوفان قاطع به احمد علی صالح پسر رئیس‏‌جمهور سابق یمن، نسبت به پیشروی به سوی عدن هشدار داده بود.

منابع مصری نیز اعلام کردند که کشتی‏‌های جنگی این کشور آماده حرکت به طرف یمن هستند. مصر هدف اصلی از اعزام کشتی‏‌های جنگی این کشور به عربستان و استقرار آن‏ها در خلیج عدن را جلوگیری از ارسال سلاح از خارج به گروه انصارالله اعلام کرد.

آمریکا نگران دسترسی اعضای انصارالله به اطلاعات موجود در پایگاه مورد استفاده آمریکایی‏‌ها در یمن و ادوات نظامی به ارزش 500 میلیون دالر در این کشور است. کنگره آمریکا درحال بررسی مسئله از دست دادن ادوات نظامی به ارزش 500 میلیون دالر در یمن است که احتمالاً انصارالله (انصارالله) آن را تحت کنترول خود گرفته‏‌اند.

با آغاز تجاوز به حریم یمن و بمباران این کشور، رهبران جنبش انصارالله برای پاسخ به این حملات نشست‏‌های فشرده‏‌ای برگزار کرده‏‌اند. کمیته عالی انقلاب یمن از یمنی‏‌ها خواست در اعتراض به حمله هوایی عربستان و هم‏‌پیمانانش به یمن تظاهرات کنند.

صالح الصماد، رئیس شورای سیاسی جنبش انصارالله یمن اعلام کرد که برای واکنش به تجاوز نظامی عربستان به یمن همه گزینه‏‌ها وجود دارد.

محمد البخیتی، عضو شورای سیاسی انصارالله در خصوص این حملات گفت: این جنگی ظالمانه علیه مردم یمن است و با شجاعت در برابر آن می‏‌ایستیم. وی اعلام کرد: «آن‏ها حمله کردند، آن‏ها این را آغاز کردند، پس آن‏ها در برابر مردم و خداوند به علت پیامدهای (این عملیات) پاسخگو خواهند بود. این حمله، مایه شگفتی ما است و ما با همه ابزاری که در اختیار ما است، به آن واکنش نشان خواهیم داد».

پیش از این، براساس گزارش‏‌ها، البخیتی درباره وقوع یک «جنگ گسترده» که ممکن است در پی «تجاوز» عربستان سعودی و متحدان عرب این کشور در منطقه خلیج فارس، در یمن آغاز شود، هشدار داده بود.

توفیق الحمیری، عضو کمیته‏‌های انقلابی انصارالله هم در گفت‏‌وگو با شبکه المیادین در پاسخ به کشورهای متجاوز که دم از گفت‏وگو زده‏‌اند تصریح کرد:«از امروز زبان گفت‏‌وگو، زبان سلاح است، عربستان نمی‏‌تواند خواسته‏‌های خود را بر ملت یمن تحمیل کند

انصار‏الله در این راستا سامانه‏‌های ضدهوایی را در اماکن مختلف صنعا مستقر کرده‏‌اند. شبکه المیادین نیز در خبری فوری گزارش داد: نظامیان یمنی به سوی مرز با عربستان در حرکت هستند.

حملات نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی به مواضع انصارالله یمن را از ابعاد مختلفی می‏‌توان مورد بررسی قرار داد. از کشور یمن تا پیش از قدرت‏‌گیری نیروهای وابسته به انصارالله به عنوان حیات خلوت عربستان سعودی نام برده می‏شد. ناظرین منطقه بر این باورند که اشراف نیروهای انصارالله بر یمن در ادامه اضمحلال موقعیت سعودی در سطح منطقه قابل ارزیابی است که در آن جمهوری اسلامی بر خلاف ریاض بر میزان نفوذ خود در منطقه افزوده است.

بی‏‌ثباتی در مناطق جنوبی عربستان: عمده تمرکز و قدرت نیروهای انصارالله معطوف به شمال یمن و شهر صعده می‏‌باشد؛ مناطقی که در همجواری مرزهای عربستان قرار داشته و حملات اخیر عربستان به خاک یمن، پتانسیل کشیدن جنگ و بی‏‌ثباتی را به خاک سعودی دارا می‏‌باشند.

یکی از مقامات برجسته انصارالله پیش از آغاز حملات عربستان به مقامات ریاض هشدار داده بود که جبهه انصارالله تجربه سال‏‌ها نبرد و درگیری را داشته و از تداوم آن ابایی ندارد، اما حملات شما موجب گسیل بحران به خاک سعودی خواهد شد و زمینه ناامنی فزاینده را در بر خواهد داشت.

افزایش نفت و ناامنی در دریای سرخ: با وجود آن که مدت زمان اندکی از حملات هوایی سعودی‏‌ها به مواضع انصارالله سپری شده است، بازار طلای سیاه بلافاصله نسبت به این رخداد واکنش نشان داده و شاهد افزایش سه دالری قیمت جهانی نفت بوده است؛ امری که با تداوم جنگ و واکنش‏‌های احتمالی نیروهای انصارالله جهت به مخاطره انداختن منافع عربستان سعودی احتمالا بیش از پیش افزایش خواهد یافت.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده