جنگ جهانی تجاری در راه است؟

گروه ۷ به عرصه «جنگ جهانی تجاری» میان امریکا و اروپا مبدل شد. استیو منوچن؛ وزیر خزانه‌داری امریکا که برای حضور در اجلاس وزرای هفت کشور اقتصادی جهان به ونکوور کانادا رفته بود؛ با انتقاد شدید از سوی همتایان خود روبرو شده که وضع تعرفه‌های فولاد و آلمینیم را زمینه‌ساز آغاز یک جنگ تجاری قریب‌الوقوع دانسته‌اند.

در جلسه روز شنبه گذشته، وزرای گروه هفت که در دهکده گردشگری وستلر در شمال ونکوور کانادا برگزار شد، وزرای اتحادیه اروپا و کانادا، امریکا را تهدید به اقدام متقابل کردند و وزیر خارجه فرانسه هم هشدار داده جنگ تجاری جهانی ظرف چند روز آینده آغاز خواهد شد.

برونو لاماری؛ وزیر خارجه فرانسه در این جلسه با انتقاد شدید از تصمیم دونالد ترامپ؛ رییس‌جمهوری آمریکا با وضع تعرفه ۲۵ درصدی برای واردات فولاد و تعرفه ۱۰ درصدی برای واردات آلمینیم هشدار داد: «جنگ تجاری ممکن است ظرف چند روز آینده آغاز شود.»

با وجود این، آقای ترامپ یکبار دیگر تاکید کرده که دیگر کشورها برای سال‌ها از امریکا بهره‌کشی کرده‌اند و اکنون «زمان درایت رسیده.»

رییس‌جمهوری امریکا می‌گوید: افزایش تعرفه واردات فولاد و آلمینیم برای نجات صنایع فولاد کشورش ضروری است؛ چرا که این صنایع به لحاظ حفظ امنیت ملی ایالات متحده ارزش ساختاری دارند.

آقای ترامپ همچنین می‌گوید: وضع تعرفه‌ها ابزاری است برای مقابله با موانع دست و پاگیری که کشورهای دیگر از جمله در اروپا و سایر نقاط جهان برای ورود آمریکا به بازارهایشان وضع کرده‌اند.

در همین حال، استیو منوچن؛ وزیر خزانه‌داری امریکا با رد این نقد که امریکا از رهبری اقتصاد جهان سرباز زده گفت: انتقادها و نقطه‌ نظرات حاضران در اجلاس امروز را به دونالد ترامپ منتقل کرده است.

در همین حال، امروز اجلاس وزرای جی ۷ بدون صدور بیانیه مشترک پایان یافت که خود می‎تواند نشان از اختلاف جدی میان هفت وزیر شرکت‌‌کننده در این اجلاس تلقی و از انزوای امریکا در میان جامعه جهانی به ویژه متحدان خود در دنیای غرب خبر دهد.

قرار است هفته آینده رهبران گروه هفت در کبک کانادا اجلاس سران این گروه را برگزار کنند؛ جایی که دونالد ترامپ یکبار دیگر با رهبرانی چون آنگلا مرکل (آلمان)، ترزا می (بریتانیا)، امانوئل مکرون (فرانسه) و احتمالا شی‌جین‌پینگ (چین) روبرو خواهد شد. آن‌هم تنها دو روز مانده به دیدارش با کیم جونگ اون، رهبر کوریای ‌شمالی در سنگاپور.

شش کشور شریک امریکا در گروه 7 در بیانیه‌ای مشترک از اقدامات یک‌جانبه تجاری واشنگتن ابراز نگرانی کرده و خواستار اقدام قاطع در مقابل آن شدند.

در پایان نشست وزیران اقتصاد گروه 7 در کانادا،6  کشور عضو این گروه در بیانیه‌ای مشترک از سیاست‌های تجاری امریکا انتقاد کردند.

وزیران اقتصاد آلمان، بریتانیا، ایتالیا، جاپان، فرانسه و کانادا در این بیانیه از اقدامات‌یک‌جانبه تجاری واشنگتن ابراز ناامیدی کرده و از استیو منوچین وزیر مالیه امریکا خواستند مراتب نگرانی آنها را به رییس‌جمهوری این کشور منتقل کند.

این بیانیه «اقدام قاطع» در قبال تصمیم دونالد ترامپ رییس‌جمهوری امریکا برای اعمال تعرفه‌های جدید بر واردات فولاد و آلومینیوم را ضروری دانست.

وزیران این شش کشور با درخواست از منوچین برای انتقال «ناامیدی و نگرانی مشترک» آنها به ترامپ، خواستار تداوم گفتگوها در این زمینه در نشست سران گروه 7 در هفته آینده شدند.

همچنین خبرگزاری رویترز گزارش داد: در این نشست که چند روز پس از اعلام تصمیم ترامپ در زمینه تعرفه‌های گمرکی برگزار شد، امریکا منزوی شده و آماج انتقاد همپیمانان اقتصادی خود قرار گرفت.

«برونو لومر» وزیر اقتصاد فرانسه گفت: متاسفانه ما گروه 6 + 1 شدیم که در آن امریکا به تنهایی در مقابل همه ایستاده و خطر بروز بی‌ثباتی اقتصادی را ایجاد می‌کند. «ویلبر راس» وزیر بازرگانی امریکا روز جمعه 4 جوزا تعرفه‌های جدیدی را بر تولیدات آلومینیوم و فولاد اتحادیه اروپا، کانادا و مکزیک اعمال کرد و گفت این تعرفه‌ها از اول جون (11 جوزا) به اجرا در می‌آید.

اتحادیه اروپا نیز برای مقابله با اعمال تعرفه گمرکی امریکا بر این فلزات، شکایتی را در این زمینه تسلیم سازمان تجارت جهانی (WTO) کرد.

این اتحادیه در گام بعدی قصد دارد تعرفه گمرکی 25 درصدی بر 200 کالای امریکایی که سالانه ارزشی برابر با سه میلیارد و 300 میلیون دالر دارند، وضع کند.

کانادا نیز در همین زمینه به سازمان تجارت جهانی (WTO) و کمیته توافق تجارت آزاد امریکای شمالی (نفتا) شکایت کرده و مکزیک نیز وعده اقدامات متقابل داد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده