جنگ نیابتی باید پایان یابد

گروه‏‌های هراس افکن در ولسوالی خاک افغان ولایت زابل دست به جنایت فجیعی زدند که تاکنون تاریخ افغانستان، چنین جنایتی را شاهد نبوده‌است. آغاز این جنایت از اختطاف 31 تن به تاریخ 4 حوت سال پار از باشندگان کشور در ولسوالی شاه‏‌جوی ولایت زابل آغاز گردید که با میانجی‌گری بزرگان اقوام، حدود (21) تن از آنها ماه‏ها بعد آزاد گردیدند اما طی هفته جاری به تعداد (7) تن از آنها به شمول دو زن، دو طفل و سه مرد به صورت غیرانسانی و اسلامی سر بریده شدند. این عملکرد آنها نشانه‏‌ی زبونی تروریستان داعش در کشور است و نشان می‏دهد که هیچگونه باورمندی به انسانیت و اسلامیت نداشته و هـرگز ندارند.

دهشت افکنان تحت نام امارت و خلافت از نام دین مقدس اسلام سوء استفاده نموده و تحت این بهانه دست به جنایات فجیع می‏زنند که نشانه‏‌های آنرا در سرتاسر کشور می‏توان سراغ گرفت. به عنوان مثال، آنها در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار باشندگان محل را بالای ماین‏‌ها نشانده و منفجر نمودند. در شهر کندز، افراد ملکی و بیگناه را به شکل بیرحمانه و دسته جمعی تیرباران نموده، خانه‏‌ها را به آتش کشیده و باعث کوچ اجباری صدها تن از باشندگان محل گردیدند. این گونه اعمال آنها بیانگر بزدل بودن آنها می‏باشد. واکنش جدی مردم در قبال جنایات اخیر گروه های هراس افکن در کشور، بیانگر فاصله داشتن از این گروه‏‌ها می‏باشد.گروه‏‌های هراس افکن با آنکه تا حال جایگاهی در میان مردم نداشتند، با این عمل بی‏شرمانه اخیرشان از مردم فرسنگ‏‌ها دورتر شدند.

با کمال ناباوری، روز گذشته تعدادی از محصلین پوهنتون ننگرهار طی تظاهراتی با نمایش گذاشتن بیرق‏‌های طالب و داعش علیه نظام فعلی شعار سر داده و حمایت شان را از گروه های تروریستی اعلان نمودند. از این عملکرد، چنین بر می‏‌آید که مرکز خلافت و امارت در دانشگاه ولایت ننگرهار بوده واظهارات اشتراک کنندگان بیانگر آن می‏باشد که‌آنها از جای دیگری دیکته شده و دست به چنین کاری می‏زنند.

با آنکه ما به توانمندی حکومت بخصوص نیروهای امنیتی خویش باور کامل داریم و هیچ شهروندی نمی‏تواند از رشادت‏‌ها و فداکاری‏‌های فرزندان راستین خویش چشم پوشی نماید، اما در برخی موارد دیده می‏شود که حکومت کوتاهی نموده و از نکات خیلی مهم و اساسی سرسری می‏گذرد. نکته اول، فاتحه‏‌خوانی ملامحمد عمر، در کشور که در شهر کابل توسط برخی از مزدوران گرفته شد، در حالی‌که ملاعمر طی دو دهه فعالیت خویش جان هزاران نفر از افراد ملکی و بی‌گناه را گرفته است. اما عزاداری افراد بیانگر مزدوری و حمایت آنها از گروه های هراس افکن می‏باشد. این در حالی است که آنها زیر چتر دولت افغانستان بودوباش و حمایت می‏گردند اما آب به آسیاب دشمن می‏ریزند و به نحوی به مخالفین مسلح دولت مورال می دهند.نکته دوم، بستن شاهراه بغلان- کندز است که در شش روز گذشته باعث آزار و اذیت مسافرین گردید. با آنکه طبق قانون اساسی کشور، تظاهرات حق مدنی هر شهروند است، اما تظاهرات و گردهمایی‌‏ها نبایدباعث مختل شدن نظم عامه گردد. نکته سوم،اینکه شاهد تظاهرات محصلین در ولایت ننگرهار و نمایش پرچم‌های طالب، داعش و حزب اسلامی حکمتیار که همه از گروه‏‌های تروریستی و مخالفین مسلح نظام می‏باشند، بودیم. این مساله‌ایجاب می‏‌نماید تا حکومت با قاطعیت در مقابل این گونه حرکت‏‌ها ایستادگی نمودهو برخورد نماید. به دلیل اینکه در قانون اساسی کشور تأمین امنیت جان، مال و ناموس مردم به عهده حکومت گذاشته شده، پس باید برخورد جدی با کسانیکه باعث کشتار افراد ملکی و بی‌گناه می‏گردند و حامیان داخلی ( مظاهره کنندگان در ولایت ننگرهار) صورت گیرد، در غیر آن تاریخ گوه آن است که اگر جلوی نشست‏‌ها، تظاهرات و گردهمایی‏‌های عده‏ای ناخلف و وابسته به گروه‏‌های تروریستی در کشور، گرفته نشود، احتمال گسترش این برنامه‏‌ها در کشور متصور است.

براساس‌آنچه تا حال گفته شد، حکومت باید برای جلوگیری از رشد جریانات فوق‏‌الذکر، اقدامات لازم و جدی را رویدست گرفته تا دیگر اوباش، افراد خودسر و گروه‏‌های تروریستی در کشور دست به آزار و اذیت شهروندان و سربریدن نزنند و ایجاد دهشت و وحشت نکنند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده